forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

MİLLİYET VE VATAN'IN DEVİR TÖRENİNDE NELER YAŞANDI?

Aktif .

aydin_dogan_gazeteleriDoğan Holding’in Demirören-Karacan ortaklığı DK Yayıncılık ve Gazetecilik A.Ş.'ye sattığı MİLLİYET ve VATAN gazeteleri,  Doğan Medya Center’de Milliyet’in kuruluş yıldönümü için düzenlenen bir törende yeni sahiplerine devredildi…

Medyaradar.com'un haberine göre, saat 17.00’de yapılacağı ilan edilen törene her iki gazetenin yönetim kadrosu, yazarları ve tüm çalışanları katıldı. Hürriyet Gazetesi'nden ise Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu bulundu.

Aydın Doğan ve kızları ile Demirören ve Karacan ailelerinin 17.45’te geldikleri salonda eksik tek isim, yakın zamana kadar her iki gazetenin Medya Grup Başkanlığı’nı üstlenen Zafer Mutlu oldu… Böylece Mutlu’nun yeni dönemde iki gazeteyle yollarının ayrıldığı kesinleşirken, VATAN’ın künyesindeki ismi de yarınki baskıdan çıkartıldı.

Törendeki ilk konuşmayı Doğan Yayın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner yaptı. Hanzade Doğan Boyner, babasının Milliyet’i aldığında 6 yaşında olduğunu, dolayısıyla Milliyet’le birlikte büyüdüğünü belirterek, şunları söyledi:

“MİLLİYET’i ve VATAN’ı rakiplerinin teknoloji olarak çok üzerinde bir noktaya getirdik. Karacan ailesinden aldığımız çizgiyi sürdürme özeni gösterdik. Bu çizginin bundan sonra daha da gelişerek süreceğine eminim. Bugüne kadar Yönetim Kurulu Başkanı olduğum bu iki gazeteyi bundan sonra sıradan bir okur olarak izlemeye devam edeceğim ve artık çok daha rahat eleştirebileceğim. MİLLİYET’i ve VATAN’ı bugünlere getiren tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”


Hanzade Doğan Boyner’den sonra çalışanların büyük alkışlarıyla kürsüye gelen Aydın Doğan da duygusal bir konuşma yaptı. 32 yıl önce Milliyet’i Ercüment Karacan’dan devraldıktan sonra bir yıl boyunca satışı ilan etmediğini ve Ercüment Bey’in yanında yardımcılık yapmaya devam ettiğini belirten Aydın Doğan, şunları söyledi:

“O günlerde medyayla ilgili tüm kitapları okudum. İlk krizi 1980’deki Banker Kastelli krizi sırasında yaşadık. Reklam gelirleri inanılmaz oranda düştü. Ama o krizi de sonrakileri de gazeteci arkadaşlarımla omuz omuza aşmayı bildik. Bu 32 yıl boyunca medya patronluğunu hiçbir işime alet etmedim. Çıkar ya da avantaj sağlamaya çalışmadım. Ve gazetelerimi büyütmeyi başardım. Bu satışın nedeni ekonomik değil. Bir süre önce küçülmeye karar verdik. Şimdi bu iki gazeteyi, Karacan ailesine ve Demirören ailesine devretmekten büyük mutluluk ve huzur duyuyorum. Ali Karacan yıllardır Milliyet’i isteyip duruyordu. Ben de ‘Bir gün satmaya karar verirsem, sana diğer alıcılara göstereceğimden çok daha büyük kolaylık gösteririm’ derdim. Şimdi bunu da yaptım. Belki çok daha iyi fiyat alabilirdim ama ben Karacan ailesini ve 52 yıllık dostum Demirören ailesini tercih ettim. Zaman zaman ‘bizden olmayan bizimkiler’, başka gazetelere gidince bize ağır eleştiriler yöneltti… Onlar da dahil olmak üzere hepinize hakkımı helal ediyorum. Siz de hakkınızı helal edin.”


Aydın Doğan’dan sonra kürsüye gelen işadamı Erdoğan Demirören de gazeteciliğe yabancı olmadığını, bir süre Milliyet’te yüzde 25 hisseye sahip olduğunu belirterek şunları söyledi:


“Biz iş dünyasında büyümek için değil, gazeteleri büyütmek için medyaya girdik. Şimdi el ele verip bu iki markayı daha da büyütmek için çalışacağız.”


Törendeki son konuşmayı ise Ali Karacan yaptı.

Sözlerine Aydın Doğan’a teşekkür ederek başlayan Karacan, dedesinin emanetini, kuruluş yıldönümünde geri almaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, çok daha iyi noktalara taşımak için var gücüyle çalışacağını belirtti.

Tören; Erdoğan Demirören’in, Milliyet meşalesi şeklinde hazırlanmış dev bir plaketi Aydın Doğan’a vermesiyle sona erdi.

Törenden sonra Aydın Doğan ve ailesi çalışanlarla vedalaşırken, yeni patronlar da her iki gazetenin yazarlarıyla bir süre sohbet etti.

Bu arada MİLLİYET ve VATAN’ın idari personeline bugün yapılan tebligatta, isteyenlerin ayrılabileceği, ayrılmayı tercih edenlere kıdem ve ihbar tazminatlarıyla üç maaş bonus ve izin paralarının DYH tarafından ödeneceği belirtildi.DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN