forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

WAN BİLDİRİSİNİ PROTESTO ETTİLER, OKTAY EKŞİ'Yİ ÇOK KIZDIRDILAR!

Aktif .

oktayeksiDoğan Grubu'na verilen vergi cezaları Dünya Gazete Yayıncıları Birliği'nin (WAN-İFRA) Hindistan Haydarabat’taki Zirvesi’nde krize neden oldu. Hürriyet Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök’ün yönetiminde yer aldığı WAN, yayınladığı bildiride Türkiye’de hükümetin Doğan Grubu’na yönelik baskı yaptığı şeklinde ifadelere yer verdi.
Buna karşılık toplantıya katılan, Zaman Medya Grubu adına Bülent Keneş'le Abdülhamit Bilici, Star Grubu adına Ergun Babahan ve Sabah Grubu adına Yavuz Baydar, Salih Memecan'la Suna Vidinli, ortak bir açıklama ile WAN yönetimini protesto ettiler.

Ortak açıklamada vergi kaçırmanın basın özgürlüğüyle alakasının olmadığı öne sürülüyor:

"Dünya Gazeteciler ve Yayıncılar Birliği gibi uluslararası platformlarda saygınlık kazanmış bir kuruluştan daha tarafsız bir yaklaşım beklerdik. Dünya Gazeteciler ve Yayıncılar Birliği'nin Doğan Yayın haricindeki birliğin Türk üyelerine danışılmadan, Türkiye'deki basın özgürlüğü hakkında bir rapor hazırlanmış olmasını yanıltıcı buluyoruz. Türk medyasının durumunu araştıran bir komitenin aslında Türkiye'deki medya özgürlüğüne tehdit oluşturan unsurlardan habersiz olması çok kaygı verici. WAN'ın konuyla ilgili daha kapsamlı bir araştırma yapmasını ve bir rapor yayımlamadan önce tüm taraflarla görüşmesini diliyoruz."

BİLDİRİDE TARTIŞMAYA NEDEN OLAN BÖLÜM

Bildiride yer alan ifadelerin, Doğan Grubu'nun vergi cezalarıyla ilgili yaptığı açıklamalara olan benzerliği dikkat çekiyor. İşte bildiride Doğan Grubu'na ayrılan bölüm:

“Türk Maliye Bakanlığı, bu yıl Doğan Medya Grubu’na karşı vergi düzensizliği nedeniyle 3.8 milyar doları bulan ceza tanzim etti. Grup kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddediyor. Bu cezanın nedeninin siyasi amaçlı ve Doğan Grubu’nun susturmaya yönelik olduğuna inanmak için gerekçeler bulunuyor. Aynı zamanda 2007 yılından bu yana onlarca gazeteci, hükümeti yıkmayı amaçlayan gizli suç örgütü Ergenekon örgütüne yönelik devam eden soruşturmada tutuklandı ve gözaltına alındı. Türk savcılar şu ana kadar Türk medyası ve gazetecilere ”soruşturma gizliliği“ ve ”yargı bağımsızlığı“ ihlali gerekçesiyle 3 bin 845 soruşturma açtı. Bu sistematik çaba, kritik görüşlere sahip kalemleri bastırmayı amaçlıyor.

WAN-IFRA Yönetim Kurulu olarak Türk yetkilileri gazetecileri ve medyayı sindirme girişimlerine bir son vermeye, vergi yasası dahil yasaların basına gözdağı vermek için değil, şeffaf ve adil olarak uygulanma çağrısı yapıyoruz. Türk hükümetine basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğünü kararlı bir şekilde uluslararası standartlara ulaştırması çağrısında bulunuyoruz. ”Ergun Babahan bugünkü yazısında, isim vermeden WAN yönetiminde olan Ertuğrul Özkök'ü eleştiriyor ve WAN'ı etkisi altına aldığını savunuyor:

Tirajı giderek eriyen Batı dünyasının ‘’Beyaz Adam’’ının egemenliğinde bir kuruluş Dünya Gazeteciler Birliği. (WAN) Tirajın yüzde 60’ını sağlayan Hindistan, Çin ve Japonya’dan etkili pozisyonda bir kişi bile yok. En tepe yöneticisi, bizim şoförler derneği başkanı gibi, yıllardır o koltukta. Ve işleri ahbap-çavuş ilişkisiyle yönetiyorlar. Bilgi aldıkları yerlerde belli. WAN’in CEO’sı Timothy Baldwin önceki gece araştırma yaptırdıklarını ve Ergenekon’un iktidarın muhalefeti susturmak için gündeme getirdiğini söyleyince küçük dilimi yutacaktım. Bizim gazeteciler sonunda uluslararası kuruluşları da kendilerine benzetmiş ya helal olsun.

OKTAY EKŞ'Yİ KIZDIRDILAR...

Hürriyet'in başyazarı Oktay Ekşi, patronu Aydın Doğan'ın da daha önce Yönetim Kurulu'nda görev yaptığı WAN'ın açıklamasına tepki gösteren Türk gazetecilere başyazısında sert eleştiriler yöneltmiş.

Aynı zamanda Basın Konseyi Başkanı da olan Oktay Ekşi şunları yazmış"Nitekim Zaman Medya Grubu adına Bülent Keneş, Star Grubu adına Ergun Babahan ve Sabah Grubu adına Suna Vidinli, WAN Başkanı’na üç imzalı bir başvuruda bulunarak WAN yönetiminin Doğan Medya Grubu tarafından kandırıldığını ileri sürmüşler.Görüyorsunuz değil mi “fazilet mücahitlerinin” marifetini... Merak ediyoruz o başvuruyu yaptıktan sonra Kongre’ye katılan üyelerin yüzüne nasıl bakabildiler."
DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN