forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

EN FAZLA KÖŞE YAZARI OLAN GAZETE HANGİSİ?

Aktif .

 Başbakan'ın "köşe yazarları ne kadar az yazarsa ülkede o kadar huzur olur" sözü tartışmaya neden olurken, "Hangi gazetede kaç köşe yazarı var? sorusu da merak konusu oldu.

Medyatava.com'da yayınlanan bir haber bu soruya cevap veriyor...

İşte haberin detayları...

Herkes söylüyor dünyanın hiçbir yerine bu kadar köşe yazarı yok diye, ancak köşe yazarı çalıştırmak haber yapmaktan daha ucuz olduğu için bütün gazetelerin sayfaları köşe yazarlarındna geçilmiyor. Milliyet, Hürriyet gibi gazetelerin en az 50 köşe yazarı bulunuyor. Bu kadar çok sayı da Başbakan'ı haklı çıkarıyor.

İşte sadece bugün yazı günü olan yazarlar...

Köşe yazarı şampiyonu Milliyet. Cadde ekiyle birlikte 42 sayfa çıkan Milliyet'te bugün tam 29 köşe yazarı yazdı. İlanlar çıkarıldığında Milliyet'te nerdeyse sayfa başına bir yazar düşüyor. Spor ve Cadde eki yazarları çıkarıldığında ise Milliyet'te 16 siyasi yazar kalıyor... İşte bugün Miliyet'te yazanların listesi:

Hasan Pulur, Çetin Altan, Mehmet Tezkan, Meral Tamer, Serpil Yılmaz, Metin Münir, Kadri Gürsel, Melih Aşık, Can Dündar, Fikret Bila, Taha Akyol, Aslı Aydıntaşbaş, Hasan Cemal, Güneri Cıvaoğlu, Doğan Heper, Derya Sazak, Uğur Meleke, Nilay Yılmaz, Erdoğan Şenay, Rıdvan Dilmen, Mehmet Demirkol, Bekir Saçar, Ali Eyüboğlu, Vedat Milor, Mehveş Evin, Elif Aktuğ, Dr. Hasan İnsel, Dr. Murat Dokur ve Sina Koloğlu

Milliyet'in hemen ardından köşe yazarı bolluğunda Hürriyet geliyor. Ana gazete ve Kelebek ekiyle birlikte bugün Hürriyet'te tam 26 yazar fikir döktürmüş. Kelebek ve spor yazarları çıkarıldığında Hürriyet'in yazar sayısı ise Milliyet'le eşit; 16... Ancak Hürriyet, Kelebek'le birlikte 48 sayfa çıktığı için yazar yoğunluğu Milliyet kadar değil.

Yılmaz Özdil, Ahmet Hakan, Kanat Atkaya, Erdal Sağlam, Şükrü Kızılot, Yalçın Doğan, Sedat Ergin, Mehmet Yılmaz, Ertuğrul Özkök, Oktay Ekşi, Cüneyt Ülsever, Doğan Hızlan, Şükrü Küçükşahin, Yalçın Bayer, Rahmi Turan, Hadi Uluengin, Altan Tanrıkulu, Ercan Saatçi, Hakan Ünsal, Kubilay Keskin, Melike Karakartal, Cengiz Semercioğlu, Melis Alphan, Güzin Abla, Osman Müftüoğlu ve Ömür Gedik...

Bugün üç büyük gazete içinde yazar sayısı en az olan gazete ise Sabah. Spor ve Günaydın yazarları dışında ana gazetede 11 yazar bulunuyor Sabah'ta. Gazetenin spor ve ek yazarlarıyla birlikte takam 18'e ulaşıyor. Günaydın'la birlikte 48 sayfa çıkan Sabah'ta bugün şu yazarlar görüşlerini açıkladı...

Engin Ardıç, Haşmet Babaoğlu, Erdal Şafak, Emre Aköz, Meliha Okur, Mahmut Övür, Hıncal Uluç, Mehmet Barlas, Okan Müderrisoğlu, Nazlı Ilıcak, Yavuz Donat, Levent Tüzemen, Gürcan Bilgiç, Ahmet Çakar, Bülent Cankurt, Ayşe Özyılmazel, Yüksel Aytuğ, Dr. Aykan Canberk...

18 yazarlı bir başka gazete ise Vatan. Hem eki olmayan hem de 28 sayfa çıkan Vatan, bu özelliğiyle yazar yoğunluğu en çok olan gazeteler arasında yer alıyor.

Ekleriyle birlikte 72 sayfa çıkan Habertürk'te ise 25 köşe yazarı fikir beyan etti bugün. Spor, Magazin, Ekonomi eklerinde ve ana gazetede yer alan yazarlarla birlikte en çok köşesi olan gazeteler arasında Habertürk.

Bugün 24 sayfalık Akşam'da 13 köşe yazarı, 24 sayfalık Yeni Şafak'ta 15, 20 sayfalık Taraf'ta 15 köşe yazarı yer aldı.

Bu kadar rakam Başbakan'ı haklı çıkarmaya yetti de arttı bile...

KÖŞE YAZARLARININ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN