forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

YAYINCILIKTA YÜKSELEN TREND: WEB TV

Aktif .

 İnternetin en hızlı gelişen içerik seçeneklerinden biri video...  Video paylaşım siteleriyle ivme kazanan videoya dayalı içerik aktarımı, internetteki Web TV’lerle yeni bir boyuta taşınmış durumda.
Video içeriğinin kolay tüketilmesi nedeniyle geniş kitlelere ulaşabilmesi bu içerik seçeneğine olan ilgiyi büyük bir hızla artırıyor.

Popüler haber siteleri bu güçlü enstrümandan yararlanmak üzere, şimdiye kadar ağırlıklı olarak yazılı ve görsel içerikten oluşan portföylerine videoyu, daha doğrusu Web TV’leri de dahil ettiler. Hemen her gün anasayfalardan birçok Web TV haberinin kullanıcıların dikkatine sunulduğunu görebiliyoruz. Siyasetten spora, magazinden mizaha birçok farklı kategoride sunulan videolar, ilgiyle takip ediliyor. Sitelerde yer alan videolar, genel olarak haber ajanslarına ait videolardan oluşuyor ya da eğer varsa haber sitesinin ait olduğu gruba ait televizyonlardan derleniyor. Böylece televizyonda da görebileceğiniz içerik, platform değiştirerek internette karşınıza çıkıyor. Bu konuda Habertürk ve Ntvmsnbc gibi web sitelerini örnek vermek mümkün. Normalde Habertürk TV’de ya da NTV’de yayınlanan içerikler, web siteleri üzerinden parçalar halinde kullanıcılara sunuluyor. Böylece ziyaretçi, haber okumak ya da televizyonu takip etmek yerine, istediği haberin videosunu izleyerek gelişmelerden haberdar oluyor.

Web sitesine özel içerik

Fakat bu alandaki ihtiyacı gözetip, sadece web sayfasına özel içerik üreten örnekler de yok değil.Yakın zamanda yayın hayatına başlayan Hürriyet Web TV bu alandaki örneklerin başında geliyor. Hürriyet İnternet Grubu Portal ve İş Geliştirme Koordinatörü Erhan Acar, “Web TV’de yayınlanan birçok video tamamen Web TV’ye özel bir ekip tarafından işleniyor, montajlanıyor ve yeniden yaratılıyor. Web TV’yi diğer video izleme kanallarından ayrıştıran en önemli özellik de bu.” diyerek farklılığa dikkat çekiyor.

Hürriyet Web TV, 5 Ekim’de resmi olarak yayına başladı. Bu tarihten sonra ilk hafta içinde yani 5-12 Ekim arasında 115,000 ziyaretçi toplam 6,300,000 sayfa görüntüledi. Her gün ortalama 20 adet video Web TV ekibi tarafından montajlanarak yayına alınıyor. Yayınlanan videolar arasında kullanıcıların en çok ilgi gösterdiği konular sırasıyla haber, magazin ve spor videoları oluyor.

Reklamveren videoyu seviyor

İçeriğin platforma özel olarak hazırlanması birçok avantajı beraberinde getiriyor. Böylece kullanıcıya başka yerde bulamayacağı bir içerik sunulmuş oluyor. Bu da kullanıcıların tükettiği içeriğe verdiği önemi artırıyor. Üstelik internet kullanıcısının ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanan videolar daha fazla ilgi görüyor. Bu ilgi reklam gelirlerinde etkisini gösteriyor. Ne aradığını bilen ve onu talep eden bir kullanıcı kitlesi reklamverenler açısından oldukça değerli bir hedef haline geliyor. Erhan Acar bu durumu şöyle açıklıyor. “Reklamverenler profesyonel içeriği daha çok tercih ediyor. Bu noktada haber, röportaj ve premium içerik daha da öne çıkıyor. Montajlı, anlatımı olan, açıklamaları olan video içeriği daha fazla değer taşıyor. Dolayısıyla reklam gelirleri açısından profesyonel içeriği olan, değerli içerikler sunan video yayın kanalları daha önde oluyor. Bunun dünyada birçok örneğini de görebiliyoruz. Youtube ve Hulu örneğinde olduğu gibi, Hulu.com çok daha az trafik almasına rağmen Youtube ile hemen hemen aynı gelire sahip.”

Hürriyet Web TV, yayın hayatına başladığı Ekim ayından bu yana web sitesini ziyaret eden kullanıcıların yaklaşık yüzde 10’unun ilgisini çekti. Erhan Acar bu rakamın zamanla çok daha yukarılara çıkacağını ifade ediyor. Kullanıcıların izledikleri videoları Facebook, Myspace ve Twitter gibi sosyal ağlarda paylaşabiliyor olması da videoların izlenirliğini artırıyor.

Digiturk de web’e yöneldi

Streaming teknolojisi kullanan Web TV modeli sadece haber siteleri için bir enstruman oluşturmuyor. Televizyon aboneleri üzerinden bir gelir modeline sahip Digiturk de Web TV üzerinden yeni bir gelir modeli oluşturma çabasında. 2008 yılından bu yana hizmet veren Digiturk WebTV bu çabanın bir ürünü. Televizyonda yayınlanan programlardan futbol maçlarına, belgesellerden sinema filmlerine kadar birçok farklı kategoride içerik, kullanıcılara istedikleri anda ve istedikleri yerde tüketilmek üzere sunuluyor. Canlı maç yayını da yapan Digiturk WebTV, isteyen kullanıcıların maçları canlı olarak, internet üzerinden izlemesine olanak tanıyor.

İçeriğin yasal olması önemli

Sunulan içerik oldukça geniş olunca, kullanıcıların aklına telif haklarıyla ilgili soru işaretleri geliyor. Digiturk Pazarlama Müdürü Bahadır Karalar bu duruma şöyle açıklık geitiryor. “Her içeriğin haklarına göre belirli bir lisans süresi bulunuyor. Bazı içeriklerin iki gün lisansı olurken, bir kısım içerikler yedi gün lisans süresine sahip. Lisans süresi, içeriği satın aldıktan sonra değil izlemek için lisansı indirdikten sonra başlıyor. Lisans dosyaları sadece lisansın alındığı bilgisayarda çalışıyor, dolayısıyla içerik başka bir bilgisayara taşınıp izlenemiyor. Bu DRM (İçerik Hakları Yönetimi) sisteminin en temel ve kritik özelliklerinden biri. Zaten kullandığınız DRM sistemi bu korumayı sağlamadığı sürece içerik üreticilerinden Web TV’de yayın haklarını almak mümkün değil.”

Digiturk Web TV, yasal içeriğe uygun fiyatlarla ulaşabilmek açısından önemli bir girişim. Normal şartlarda bir DVD’ye ödenen paranın oldukça altında ücretlerle Web TV üzerinden film izlemek mümkün. Bahadır Karalar özellikle bu konunun altını çiziyor ve ekliyor, “İnternet sitelerine erişimin kısıtlanmasına harcanan çabanın, telifli içeriklerin yasadışı olarak izlenmesi ve paylaşılmasının önüne geçmek için harcanmıyor olması bizi rahatsız ediyor. Biz değerli içerikleri sunabilmek adına hakları için milyonlarca dolar  öderken, internette paylaşım programları ile bütün bu içerikler 1 saatte indirilip izlenebiliyor.”

Web TV’ler kullanıcılara IPTV’ye giden yolda, istediği yerde ve zamanda, istediği içeriğe ulaşma imkanı sunuyor. Kullanıcılar bu sayede televizyon ekranına bağlı olmadan zengin bir içeriğe ulaşıyor. Streaming teknolojisini kullanan şirketler ise gerek Hürriyet örneğinde olduğu gibi reklam pastasını genişleterek, gerekse Digiturk örneğinde olduğu gibi doğrudan gelir modelleri oluşturarak bu fırsatı değerlendiriyor. 

Kaynak: Digital Age / Mevlana M. Gürbulak

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN