forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

MİLLİYETİN YAYINLADIĞI KROKİ SAHTE Mİ?

Aktif .

 Milliyet Gazetesi, 10 Ocak'ta Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, evinin önünde yakalanan askerlerde bulunduğunu iddia ettiği krokiyi 'İşte o kroki' başlığıyla manşetine taşımıştı.  ATV televizyonu, emniyet kaynaklarına dayandırarak verdiği haberde, Milliyet'i yalanladı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast iddiasıyla başlatılan soruşturma çok konuşulacak bir 'medya tartışması'na yol açtı. Milliyet Gazetesi, 10 Ocak'ta Arınç'ın evinin önünde yakalanan albayda bulunan krokiyi yayımladı. Ancak bu krokinin, albayda bulunan kroki olup olmadığına yönelik soru işaretleri her geçen gün arttı.

Bazı gazetelerde yer alan haberlerin ardından ATV televizyonu, önemli bir iddia ortaya attı.

Zaman Gazetesi'nde yer alan habere göre, , söz konusu krokilerin Milliyet'te yayımlanması üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ayaklandı. Şube müdür yardımcısı, bizzat çağrılarak "Bu o kroki mi?" diye soruldu. Şube müdür yardımcısının cevabı şöyle oldu: "Savcılığa ilettiğimiz iki kroki de bu değildi."

Bülent Arınç'ın evinin yakınlarında, gelen bir ihbar üzerine yakalanan askerlerde Arınç'ın evine ait olduğu iddia edilen bir kroki bulunmuştu. Askerlerin evlerinde yapılan aramada da TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in ikametine ait olduğu öne sürülen bir başka kroki ele geçti. Milliyet'te yayımlanan krokinin bu iki krokiden birisine benzediği, muhtemelen gerçek krokileri gören birisinin taklit ettiği bir kopyasının olduğu öne sürülüyor. Polis, mühürlenerek savcılık dosyasına giren bir belgenin dışarıya sızmasının imkansız olduğunu savunuyor. Gazetedeki krokinin kim tarafından üretildiği ise araştırılıyor.

19 Aralık 2009 tarihinde iki muvazzaf askerin sivil kıyafetlerle yakalanmasıyla başlayan soruşturma bugüne kadar hiçbir sivilin girmediği iddia edilen Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı 'kozmik oda'ya kadar uzanmıştı. Soruşturmanın derinleşmesinin en önemli adımlarından birisi olan Arınç'ın evine ait krokinin polis sorgusu esnasında gözaltına alınan albay tarafından yutulmaya çalışıldığı iddia edilmişti. Genelkurmay'dan yapılan açıklamada askerlerin bilgisayar mağazasına giderek yazıcı için kartuş aldıkları ileri sürülmüştü.

Mühürlü dosyadan çıkması imkânsız

Bülent Arınç'ın evinin yakınlarında yakalanan askerlerde iki kroki ele geçti. Milliyet'te 10 Ocak'ta yayımlanan krokinin bu iki krokiden birisine benzediği belirtiliyor. Polis, mühürlenerek savcılık dosyasına giren bir belgenin dışarıya sızmasının imkansız olduğunu savunuyor. İddiaya göre gazetedeki kroki, gerçek krokileri gören birisi tarafından çizildi.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN