forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

HEDEFTEKİ GAZETECİLERDEN SUÇ DUYURUSU!

Aktif .

 Balyoz Darbe Planı'nında adı 'Tutuklanacak gazeteciler' listesinde olan gazeteciler , bir basın toplantısı düzenleyerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacak...

Balyoz Darbe Planı'nda, darbenin hemen ertesinde tutuklanıp cezaevine atılacak 36 gazetecinin ismi yazıyor. Hem darbe planına hem de isimlerinin bu listede yer almasına tepki gösteren gazeteciler, Nazlı Ilıcak'ın öncülüğünde bugün saat 12.00'de Cevahir Otel'de bir araya geliyor.


Yapılacak toplantının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacak olan gazeteciler, bunu bir vatandaşlık görevi olarak yerine getireceklerini vurguluyorlar.

Onlara göre, bu plan sadece gazetecilere karşı değil, ülkenin tüm vatandaşlarına karşı yapılıyor. Bu yüzden herkes demokrasiye kasteden bu kanlı plan karşısında dik durmalı ve tepkisini dile getirmeli. Ancak bu şekilde Türkiye'de hukukun ve demokrasinin gelişmesi mümkün olur.

Skandal listeye, 'faydalanılacak 137 gazeteci'den bazıları da itiraz ediyor. Suç duyurusunda bulunacak meslektaşlarına destek veren gazeteciler, "Plan gerçekse biz de dava açarız." diyor.

Bugünkü fişlemeler de iptal edilsin

Ali Bayramoğlu (YeniŞafak Gazetesi): Suç duyurusunda bulunmak istiyoruz prensip olarak. Ben bir vatandaşlık görevi olarak bunu yapacağım. Şahsa kasıt var, kanun dışı bir eylem var. Silahlı Kuvvetler'in doğal ve normal sınırlarına çekilmesi için bunu yapacağım. Bu işin üzerine gidilmesi lazım. Mesele sadece 2003'te fişlenmek değil. Bugün, İstanbul Garnizonu'nda EMASYA çerçevesinde kaç kişi fişlenmiş durumda? Bunlar yasadışı. Hepsi açığa çıkarılıp iptal edilmelidir.

Toplantımız '137 gazeteci'ye de açık

NAZLI ILICAK (SABAH GAZETESİ): Andıçlar döneminde gazeteciler büyük baskılar altındaydı. İşlerinden atılmışlardı. Şimdi süreç de buna müsait. Bu yönde mesleki ilk dayanışmayı sergileyeceğiz. EMASYA'nın kaldırılması, sivil yargının güçlendirilmesi ve alanının genişletilmesi gibi çağrılarda bulunuyoruz. 'Faydalanılacak gazeteciler' listesindeki 137 kişi içinde de demokrasi yanlısı olanlar var. Metni onlara da gönderdik. Bu nedenle bu toplantı herkese açık. Gelin hep birlikte suç duyurusunda bulunalım.

Bizi öldürmeyi planlamışlar

Mehmet Altan (Star Gazetesi): Toplantıya katılıp suç duyurusunda bulunacağım. Bunu mutlaka yapacağız. Diğer arkadaşları da ordu saflarına katılmaya çağırıyorum. Bu insanlar darbe yapınca bizi alıp götürmeyi, hatta öldürmeyi planlamışlar. Bunun kabul edilemez olduğunu söyleyeceğiz. Suç işlemeyen adamı neden alıp götürecekler? Çünkü hoşlanmıyorlar. Burası dağ başı mı, böyle bir plan yapılabilir mi? Bizim amacımız bilinç yükseltmektir. Bütün dünya basını da bu toplantıya davetli. Bu yüzden yapılan organizasyon önemli.

Üzerimize düşeni yapacağız

Hasan Celal Güzel (Radikal Gazetesi): Ben imzamla suç duyurusuna katılıyorum ama İstanbul'a gelmeyeceğim. Bu bir hak aramadır, bir suç işlenip darbe yapılacak, hiçbir suçu olmayan kişiler alınıp götürülecekti. Bu da programlanıyor, resmi belgelerde bulunuyor. Bu resmen suç teşebbüsüdür. Mutlaka bunu yapanlar hakkında gereken takibatın yapılması lazımdır. Savcılık mutlaka gerekeni yapmalıdır. Böyle kepazelik olmaz. Öteki faydalanacaklar listesindeki gazetecilerin de tek tek 'biz bu listede olduğumuz için üzüldük, darbeyi onaylamıyoruz' diye açıklama yapmaları lazım. Aksi takdirde onlar da töhmet altında kalır.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN