forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

DUMANLI VE BABAHAN TRT'DEN KAÇ PARA ALIYOR? TRT AÇIKLAMA YAPTI...

Aktif .

 TRT HABER’de yayınlanan “Çıkış Yolu” adlı programın yorumcuları Ergun Babahan ve Ekrem Dumanlı’ya verilen ücretlerle ilgili TRT bir açıklama yaptı... Ekrem Dumanlı ise TRT Genel Müdürüne gönderdiği mektupta program karşılığında herhangibir ücret talep etmediğini bildirdi...

TRT Haber Koordinatörlüğü tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:


TRT Haber kanalının 18 Mart gecesinde başarılı bir açılışla yayın hayatına “merhaba” demesi, Türkiye’de bir heyecan dalgası oluşturdu. Pek çok kişi Türkiye’nin bir numaralı yayıncılık markası olan TRT’nin bu başarılı çıkışını takdirle karşıladı. Ancak sınırlı sayıda da olsa TRT’nin başarı hanesine yeni bir halka daha eklemesinden rahatsız olanlar yok değildi.

Bu küçük azınlık, TRT’nin kısa sürede elde ettiği başarıları alkışlamak ve bunları Türkiye adına kazanım kabul etmek yerine, çirkin bir iftira kampanyasına imza atmayı tercih ettiler. Bir internet sitesi üzerinden başlatılıp çeşitli medya kuruluşları tarafından da alıntılanarak sürdürülen bu kampanya çerçevesinde, TRT HABER’de yayınlanan “Çıkış Yolu” adlı programın yorumcuları Ergun Babahan ve Ekrem Dumanlı’ya aylık 30.000 ve 50.000 TL gibi astronomik ücretler verildiği ileri sürüldü.

Gazetecilere verilen ücretleri 5 – 10 kat abartarak, kamuoyunu yanlış bilgilerle yönlendirmeye çalışmak bilinçli bir yıpratma faaliyetidir. Kaldı ki program yapımcılarından biri resmi dilekçe ile TRT kurumuna başvurarak; “hiçbir şekilde TRT’den ücret talep etmediğini” belirtmiştir.

Bu çirkin iftirayı atarken, TRT yönetimine, program yapımcılarına ya da yorumcuların bizzat kendilerine gerçeği sormayı gerekli görmeyen anlayışın yaptığı işe gazetecilik denemez. Yüzlerce TRT çalışanının gecesini gündüzüne katarak ortaya koyduğu emeğe böylesine çirkin bir iftirayla karalama yapmaya çalışan anlayış ancak ve ancak karanlık bir ruh halini temsil edebilir.

Öte yandan böylesine akıldan uzak, gerçek dışı ve çirkin bir iftirayı, kayda değer bularak, bunu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşımak da Türkiye açısından üzücü bir durumdur.

Kamuoyumuza saygıyla duyurulur.

EKREM DUMANLI'NIN TRT GENEL MÜDÜRÜ İBRAHİM ŞAHİN'E GÖNDERDİĞİ MEKTUP

Sayın Genel Müdürüm;

Ben hayat felsefesinin merkezinde istiğna prensibi olan bir insanım. Bu nedenle ücret konusunu hiç dikkate almamıştım. Şimdi yapılan art niyetli yorumları görerek sizden şöyle bir talebim olacak. "Çıkış Yolu" için herhangi bir ücret almak istemiyorum. Şayet bu durum prosedürlerinize uygun değilse, belirlenecek ücretin en alt seviyede takdir edilmesini istirham ediyorum. Kanun gereği her sene beyan ettiğimiz mal varlıklarımızdan da net bir şekilde anlaşılacağı üzere dünyada malı mülkü olmayan bir insanım. Bu durum bir fedakârlık değil, bir hayat tercihidir.

Ömrü boyunca müstağni yaşamış bir aydın olarak sizden "Çıkış Yolu"nu gönüllü olarak (mümkünse ücretsiz) sürdürmeyi talep ediyorum.

Bu arada televizyonculuk tarihinde açtığınız yeni ufuk ve atılımlarınızdan dolayı, sizi ve çalışma arkadaşlarınızı beğeniyle izlediğimi bilmenizi ister, saygılarımı sunarım.

Ekrem Dumanlı

DKM ARŞİVİ