forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

HÜRRİYET, ÜSTÜ KAPALI CEVAP VERDİ; METEHAN DEMİR, 'YAZDIKLARIMIN ARKASINDAYIM' DEDİ...

Aktif .

hurriyet_kozmik_mansetHürriyet Gazetesi'nin dün yayınladığı ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından yalanlanan "İşte Kozmik Belge" başlıklı haberi 'Balyoz' tartışmalarının odağına yerleşti. Hürriyet, açıkça söylemese de haberinin arkasında olduğunu ima ederken, Metehan Demir, başka bir gazeteye haberinin arkasında olduğunu söyledi...


"Köşk’te Balyoz’u eleştirdi" başlığıyla verilen ve askeri yetkililere dayandırılan haberde şu satırlara yer verildi:

"Askeri yetkililere göre, bugüne dek silah arkadaşlarını incitmemeye özen gösteren, ancak demokrasi dışı yollara sapanlara da asla taviz vermeyeceklerini ısrarla yineleyen Başbuğ, Köşk’teki değerlendirmesinde “Kim olursa olsun suç işleyenlerin hukuki karar çıktığında yanlarında olmayacaklarını” ifade etti.

Orgeneral Başbuğ, Genelkurmay kayıtlarına göre Meriç ismi ile görünen, yasal sınırlarda yapılan seminerin devamında mevcut senaryoya gerçek isim ve kişilerle devam edilmesinin yasal olmayan sakıncalarına işaret etti. Emasya planı temelindeki bir senaryoda gerçek isim ve koşullarla devam edilebilme olasılığının aynı zamanda, TSK’nın görev alanı içinde olmadığını da açıkça ortaya koydu. Bütün bunları ifade ederken daha önceki yıllarda yaptığı görevlerde bu konulara özen gösterilmesi konularında yayınladığı emirlere de atıfta bulundu.


Söz konusu seminerle ilgili, 2003 yılında o plan tatbikatının hemen öncesinde de Orgeneral Başbuğ’un, bu toplantının yasal çerçeveler içinde TSK Tat-Prog çerçevesinde yapılmasını isteyen bir emir yayınladığı da öğrenildi. "

Hürriyet, Genelkurmay'ın dünkü açıklamasına rağmen, açıkça belirtmese de üstü kapalı olarak haberinin arkasında olduğunu ima etti... Haberdeki şu satırlar dikkat çekti...

"Kulislerde halen Orgeneral Başbuğ’un 2003 Mart’ındaki seminerle ilgili hem Köşk’te hem de savcılıkta bir değerlendirme belgesinin bulunduğu iddiası geçerliliğini korurken, dün Genelkurmay Başkanlığı’ndan kısa bir açıklama geldi."

ZAMAN GAZETESİ'NDEKİ AYRINTI

Hürriyet'in haberiyle ilgili Zaman Gazetesi'nde yer alan bir ayrıntı önemliydi... Zaman, "Hürriyet Gazetesi yetkilileri ise söz konusu haberlerinin arkasında olduklarını açıkladılar." diye yazdı...

METEHAN DEMİR: HABERİMİN ARKASINDAYIM...

Konumuzla ilgili başka bir bilgi de Şamil Tayyar'ın bugünkü köşesinde yer almıştı. Tayyar, Hürriyet'in Ankara Temsilcisi Metehan Demir'le yaptığı görüşmeyi aktarmış: Çok geçmeden Genelkurmay bu haberi tekzip etse de haberin yazarı Metehan Demir’le konuştum, “Yazdıklarımın arkasındayım” dedi.


DKM ARŞİVİ