forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

TÜRKİYE GAZECİLER CEMİYETİ YÖNETİMİ ARTIK DEĞİŞMELİ!

Aktif .

tgc_logo_buyukTürkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Kurulu yapılıyor.  28-29  Nisan tarihlerinde yapılacak olan genel kurulda, uzun zamandır çalışmalarını yürüten ve “Değişim Grubu” adı altında birleşen Cemiyet üyeleri, ortak bir bildiri hazırlayarak seçim için kolları sıvadılar. Medya kulislerinde 10 yıldır Başkan olan Orhan Erinç'in görev süresinin artık bitmesi gerektiği dile getiriliyor...


28 Nisan Çarşamba günü başlayacak genel kurulun ikinci gününde, 29 Nisan Perşembe günü saat 09.00-17.00 saatleri arasında oy kullanılacak.

Bu sene seçimlere iddialı hazırlanan Değişim Grubu üyeleri, tüm cemiyet üyelerini Cemiyet’e sahip çıkmaya ve oy kullanmaya davet ediyor.


Değişim Grubunun Nuh Albayrak, Celal Toprak, Ünal Tanık ve Cengiz Kahraman imzasını taşıyan bildirisi şöyle:


Neden “Değişim” ?

Çünkü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, yıllardan bu yana değişmeyen isimler ve zihniyet yüzünden her alanda erozyona uğradı.

Üyeler için hiçbir şey yapılmaz oldu, bundan dolayı TGC ile üyeler arasındaki bağlar kopma noktasına gelmiş durumda.

Üyeler, adeta TGC’nin yerini unuttu.

TGC’de yönetimin neredeyse tamamına yakını, artık mesleği bırakmış isimlerden oluşmaya başladı.

TGC’nin vurdumduymazlığı yüzünden kamuoyundaki etkinliği,  giderek azaldı. Bu durum, hem Cemiyet’i, hem mesleği, hem de bireysel olarak gazetecileri olumsuz etkiledi.

Yıllardır, yönetime damgasını vuran anlayış, meslek büyüklerimizin devleştirdiği TGC’yi cüceleştirmeye başladı.

Gazeteciler, cemiyetine sahip çıkma kararlılığını ortaya koydu. Artık bu gidişe “Dur” demek gerekiyor.

Şimdi, “değişim ve yenileşme günü” diyoruz. Mesleğin önündeki engelleri kaldırmaya, yönetim devrimi ile başlayalım çağrısı yapıyoruz.

Her kurumdan bir meslektaşımızın yer alacağı bir anlayış ile yola çıkıyoruz. Yeniden meslektaşlarımıza “elinizi taşın altına koyun” diyoruz.

Değişim için bize destek verim. Dayanışma bayrağını daha yukarılara çekelim. Yeniden güçlü bir değişim için omuz omuza verelim.  

DAHA GÜÇLÜ TGC İÇİN ÇALIŞMA PROGRAMI

-          Emekli üyelerimizden mesleğini devam ettirmek isteyenlere, bu imkan telif karşılığı sunulacak. Bunun için Bizim Gazete daha da güçlendirilecek.

-          “Babıali Etkinlikleri” gibi TGC’ye prestij sağlayan aktiviteler artarak devam edecek.

-          Üyeler arası sosyal dayanışmayı üst noktaya çekmek için ay sonu yemekleri gibi etkinlikler artarak devam edecek.

-          Üyelerimizin sağlık sorunlarında kolaylık sağlamak amacıyla Basın Dispanseri konusunda yeni adımlar atılacak. Basın Dispanseri hem yenileştirilecek, hem de geliştirilecek ve üyelerin sağlık sorunlarının çözüm noktası haline getirilecek.

-          Herhangi bir nedenden işsiz kalan meslektaşlarımıza hem hukuki destek verilecek, hem de iş bulması için bir “iş havuzu” oluşturulması için adımlar atılacak.

-          İşsizlik fonu güçlendirilecek, işsiz kalan arkadaşlarımıza bu fondan anlamlı destek sağlanacak.

-          Basın özgürlüğü konusunda gerekli düzenlemelerin yapılması noktasında adımlar atılacak.

-          Sahada görev yapan meslektaşlarımızın zaman zaman çeşitli kurumlarla karşı karşıya gelmesine neden olan uygulamaların yeniden düzenlenmesi için girişimde bulunacak.

-          Basın kartının her kurum ve kuruluşta kimlik kartı olarak kabul edilmesi için gerekirse yasa değişikliği zorlanacak.

-          Meclis’te sayıları 20’ye yakın gazeteci milletvekilleri ile bağlantı kurulacak ve meslektaşlarımızın sorunlarının çözümü için birlikte çalışma yapılacak.

-          Cemiyet’in etkinliklerine en üst seviyede katılım sağlanacak. Meslektaşlarımızın ödül aldığı etkinlikler adeta birer zirve toplantısına dönüştürülecek.

-          TGC lokali yeniden düzenlenecek. Bütün meslektaşlarımızın buluşma noktasına dönüştürülecek.

-          TGC İstanbul veya İstanbul dışında çeşitli sosyal tesisler açarak üyelerine destek sağlayacak.

-          Basın İlan Kurumu’ndan verilen paranın tamamı, üyeler için kullandırılacak.Değişim Grubu Sekreteryası


Nuh ALBAYRAK / Celal TOPRAK / Ünal TANIK / Cengiz KAHRAMAN

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN