forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

'ALLAH KAHRETSİN DARBEDEN VAZGEÇMİŞLER' DİYEN MEDYA PATRONU...

Aktif .

hasan_cemalHasan Cemal: 2004 yazında bir medya patronu, darbenin suya düştüğünü öğrenince ‘Allah kahretsin, vazgeçmişler’ diyor. Bize Uzan olduğu söylendi.

 

SON kitabı Ey Asker Siyasete Karışma ile çok tartışılan usta gazeteci Hasan Cemal, Taraf’a 2004 yazında yaşanan ilginç bir diyaloğu anlattı... Olay, bir medya patronunun yatında geçiyor.

SARIKIZ, Ayışığı planlarının yapıldığı sırada Ankara’dan gelen bir telefonla darbenin suya düştüğünü öğrenen medya patronu, telefonu güverteye atıyor: Allah kahretsin, vazgeçmişler.

ALLAH KAHRETSİN DARBEDEN VAZGEÇMİŞLER

Taraf'tan Tuğba Tekerek'e son kitabı 'Türkiye'nin Asker Sorunu'nu anlatan Cemal; Cem Uzan'la ilgili şu ayrıntıyı aktarıyor..

Aydın Doğan’ın darbe planlarına karşı nasıl tavır koyduğunu siz de kitabınızda anlatmışsınız. Türkiye’de tüm medya patronları o dönemde aynı duruşu sergiledi mi?

2003-2004 döneminde, Sarıkız, Ayışığı gibi darbe tertiplerinin içinde olan komutanlar Aydın Doğan’a baskı yaptılar. Aydın Doğan o zaman “Hayır” dedi, Bu dik duruş genel olarak iş dünyasının bakışını da yansıtıyordu ama “Medya bütün darbe dönemlerinde iyi sınav verdi mi?” diye sorarsan cevabım “Hayır”.

Ben 2004’ü soruyorum. Geçen gün bir televizyon programında “Allah kahretsin darbe olmamış” diyen bir medya patronundan bahsediyordunuz. Kimdi bu medya patronu?

O olay şöyle: 2004 yazında bir medya patronu Ankara’dan gelen telefonla darbenin suya düştüğünü öğrendiği vakit teknesinin güvertesinde elindeki telefonu yere fırlatıyor ve “Allah kahretsin, vazgeçmişler” diyor.

Kimdi bu medya patronu?


Cem Uzan olduğu söylenmişti. Benimle beraber Cengiz Çandar, Mehmet Ali Birand, Volkan Vural’ın önünde, olayın tanığı böyle anlatmıştı. Bu böyle mi bilmiyorum. Bize böyle anlatılmıştı.

 

DKM ARŞİVİ