forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

ORHAN ERİNÇ GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA EDECEK Mİ?

Aktif .

orhan_erincİlhan Selçuk'un ölümüyle boşalan Cumhuriyet Vakfı başkanlığına Orhan Erinç seçildi. Aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı da olan Orhan Erinç'in bu görevini bırakıp bırakmayacağı merak ediliyor...


Cumhuriyet Vakfı, Cumhuriyet Gazetesi'nin en büyük hissedarı durumunda.  Cumhuriyet Vakfı'nın başkanı Cumhuriyet Gazetesi'nin künyesinde İmtiyaz Sahibi olarak yer alıyor...

Orhan Erinç'in Cumhuriyet Vakfı'nın başına geçmesinden sonra Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ndeki Başkanlık görevi de tartışmalı hale gelmiş oluyor...

Diğer yandan, Cumhuriyet Vakfı başkan vekilliğine Alev Coşkun, genel sekreterliğine Şükran Soner, saymanlığa da İbrahim Yıldız getirildi. Vakıf Yönetimi ayrıca Cüneyt Arcayürek ve Ali Sirmen'in yayın kurulu üyeliklerine seçilmesine karar verdi.

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamanın detayları...


Yönetim Kurulu Başkanı ve başyazarımız İlhan Selçuk’un ölümünün ardından toplanan Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu 6 Temmuz 2010 günü aşağıdaki kararları almıştır.


Yönetim Kurulu Başkanı ve başyazarımız İlhan Selçuk’un ölümünün ardından toplanan Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu 6 Temmuz 2010 günü aşağıdaki kararları almıştır.

1. Cumhuriyet Vakfı Resmi Senedi’nin başlangıç bölümünde şu ilkeler yer almaktadır:

‘Cumhuriyet ne hükümet, ne de parti gazetesidir. Cumhuriyet yalnız Cumhuriyet’in, bilimsel ve yaygın anlatımıyla demokrasinin savunucusudur. Cumhuriyet ve demokrasi fikir ve esaslarını yıkmaya çalışan her kuvvete karşı mücadele edecektir. Ülkemizde her anlamıyla gerçek bir demokrasi kurulması için bütün varlığı ile çalışacaktır. Cumhuriyet Atatürk devrim ve ilkelerinin açtığı ‘aydınlanma’ yolunda, aklın bağnazlıktan, bilimin dinden bağımsızlaşması, laiklik ilkesinin toplumca benimsenmesi için çaba gösterecektir. ‘İnsan Hakları ve Temel Özgürlükler Bildirgesi’ni demokrasinin evrensel anayasası olarak benimseyen Cumhuriyet, amaçlarına ancak Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı ve bütünlüğü kapsamında ulaşılacağını temel ilke sayar. (...) Kimliği, ilkeleri ve amaçları bu uzun süre içinde belirlenip toplumda kök salan Cumhuriyet’i aynı yörüngede yaşatmak Cumhuriyet Türkiyesi'nde, topluma ve Cumhuriyet okurlarına karşı bir ödev niteliğine dönüşmüştür.’


Cumhuriyet Gazetesi’nin vakıf resmi senedinin ‘Başlangıç’ bölümünde açıkça belirlenen bu yörüngede, daha da etkin olarak yayın yaşamına devam edeceğini Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu kararlılıkla vurgulamaktadır.

2. Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu, yapılan iş ve görev bölüşümü sonucunda, vakıf başkanlığına Orhan Erinç’in, başkan vekilliğine Alev Coykun’un, vakıf genel sekreterliğine Şükran Soner’in ve vakıf saymanlığına İbrahim Yıldız’ın seçilmelerine karar vermiştir.

3. Yayın Kurulu Başkanlığı’na Orhan Erinç’in, yayın kurulu başkan yardımcılığına İbrahim Yıldız’ın seçilmesine, ayrıca Cüneyit Arcayürek ve Ali Sirmen’in yayın kurulu üyeliklerine seçilmesine karar verilmiştir.

4. Cumhuriyet Gazetesi’nin imtiyaz sahibi yalnız ve yalnız ‘Cumhuriyet Vakfı’ olup, vakfa özgülenen bu imtiyaz hakkının herhangi bir şekilde başkalarına devri, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da söz konusu değildir. Cumhuriyet Vakfı ve Cumhuriyet Gazetesi, her zamanki gibi her türlü güç ve çıkar odaklarından bağımsız bir şekilde, okurları ile bütünleşerek ve onlardan alacağı güç ve destekle yoluna devam edecektir.

Kamuoyuna ve okurlarımıza saygıyla duyurulur.

Cumhuriyet Vakıf Yönetim Kurulu

DKM ARŞİVİ