forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

BASIN KONSEYİ'NDEN SONRA MAHKEME DE YILMAZ ÖZDİL'İN 'YUMRUK' YAZISINI ELEŞTİRİ KABUL ETTİ

Aktif .

yilmaz_ozdil_ahmet_turkDiyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, kapatılan DTP'nin Genel Başkanı Ahmet Türk'e Samsun'da yapılan yumruklu saldırıyla ilgili yazısından dolayı suç duyurusunda bulunulan Hürriyet yazarı Yılmaz Özdil hakkında, ''kovuşturma yapılmasına yer olmadığına'' karar verdi. Basın Konseyi de aynı doğrultuda karar vermişti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır Barosu'na kayıtlı 36 avukatın suç duyurusundan sonra başlattığı incelemesini tamamladı.

Savcılık kararında, yazının ''düşünceyi açıklama hakkı ve eleştiri özgürlüğü'' kapsamında bulunduğu bildirildi.

Kararda, şu ifadeler yer aldı:

''Soruşturmaya konu yazı bütünü itibariyle okunduğunda yazar Yılmaz Özdil'in 'suçu ve suçluyu övmek' ya da 'halkı etnik kökene bağlı olarak kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek' kastıyla hareket etmediğinin açıkça anlaşıldığı, yazarın ülkede yaşanan çelişkilerin ve farklı uygulamaların altını çizmek maksadıyla kinaye yoluyla kamuoyuna yansıyan bazı olayları karşılaştırdığı, eylemin gazetecilik mesleği gereğinden olarak düşünceyi açıklama hakkı ve eleştiri özgürlüğü kapsamında bulunduğu anlaşılmaktadır.''

Diyarbakır Barosuna kayıtlı 36 avukat, 15 Nisan 2010 tarihinde Ahmet Türk'e yapılan saldırıyla ilgili yazısından dolayı gazeteci Yılmaz Özdil hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

BASIN KONSEYİ ŞİKAYETİN YERSİZLİĞİNE KARAR VERMİŞTİ

Basın Konseyi de yazının ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu açıklamış ve Yılmaz Özdil ve Hürriyet Gazetesi hakkındaki şikayetin “yersizliğine” oybirliğiyle karar verilmişti.

HÜRRİYET OKUR TEMSİLCİSİ, YAZI HAKKINDA 'ŞİDDETE ONAY VAR' DEMİŞTİ

Hürriyet'in Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, Yılmaz Özdil'in yazdığı ve büyük tepki çeken 'Yumruk' başlıklı yazısını gündemine almıştı. Yazıya gelen eleştirilere ve okur yorumlarına değinen Bildirici Özdil'e Doğan Grubu Yayın İlkelerini hatırlatmıştı...

Yazıya ilişkin okur görüşlerini aktaran Hürriyet Okur Temsilcisi Bildirici, “... Keşke Özdil, bu satırların ardından o yumruğu onaylamadığını belirten ve şiddeti eleştiren bir ifade kullansaydı. Bu şekliyle bir onay havası doğuyor maalesef.” diye yazdımıştı...

Okuyucular haklı olarak sorabilir. Peki, yazarların yazdıkları da okur temsilcisinin ilgi alanına girer mi? Yanıtlayayım, elbette yazarlar düşüncelerini özgürce yazmalıdır. Ancak gazetecilik meslek ilkeleri yazarları da bağlar. Tıpkı haberlerde olduğu gibi yazarlar da hakaret, aşağılama, ayrımcılık ve şiddeti özendirme gibi unsurlara yazılarında yer vermemelidir.

Yılmaz Özdil’in 14 Nisan’da çıkan “Yumruk” başlıklı yazısı bu çerçevede geniş bir tartışma yarattı. Bazı gazetelerde yankı bulan yazıya okurlardan da eleştiriler geldi. Can Yılmaz “kınadığını” ifade ederken, Ahmet Bilge de yazıyı eleştirip, uyardı; “İnsanlarımızı şiddetten uzak tutmak, farklı fikirlerle bir arada yaşama kültürünü beslemek hepimizin görevidir.”

Özdil’in yazısındaki ana fikir, “Açın gazetelerin internet sayfalarını o haberin altına yapılan yorumları okuyun... Yumruğunu ‘adaletin tokmağı’ yerine koyup Ahmet Türk’ün burnuna inen kişi, bu ülkede pek çok kişinin duygularına tercüman oldu.” cümlelerinde özetleniyordu. Keşke Özdil, bu satırların ardından o yumruğu onaylamadığını belirten ve şiddeti eleştiren bir ifade kullansaydı. Bu şekliyle bir onay havası doğuyor maalesef.

Hatırlatayım, Doğan Medya Grubu Yayın İlkeleri’nin 17.maddesi, özetle şöyle: “Şiddet ve zorbalığı özendirici veya kışkırtıcı, bireyler, topluluklar ve uluslararasında nefret ve düşmanlığı körükleyici yayın yapmaktan kaçınılır.” Hürriyet / 19 Nisan 2010

DKM ARŞİVİ