forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

HAKKI DEVRİM'DEN OKTAY EKŞİ YORUMU: O BİR GERİCİ...

Aktif .

hakki_devrim_nuriye_akmanRadikal Gazetesi yazarı Hakkı Devrim, Nuriye Akman’ın TRT Haber’de sunduğu Akılda Kalan programında medyayla ilgili dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu. Devrim'in hakkındaki değerlendirmesi Oktay Ekşi'yi kızdıracak cinsten: "Oktay Ekşi, Atatürkçü cumhuriyetçi laik düzenin hiç dokunulmamasını isteyen fikirdir. Bana göre bu gerici bir fikirdir." Fatih Altaylı hakkında ise;  "Fatih Altaylı dangıl dungul bir adam”'dır yorumunu yaptı...“Oktay Ekşi Gerici…”

Hakkı Devrim: “Başyazar bizim gözümüzde Hüseyin Cahit Yalçın’dır. Falih Rıfkı Atay’dır… Ahmet Emin Yalman’dır. Oktay Eşki tabii ki başyazar ama başyazarlık müessesesi bildiğimiz başyazarlık müessesesi değil ki.. Oktay ne yapsın? Benim sana söylediğim gazete sahipleri zaten hep başyazarlar dikkat edersen. O iki akımın birbirinden ayrılması sunidir. Oktay Ekşi, Atatürkçü cumhuriyetçi laik düzenin hiç dokunulmamasını isteyen fikirdir. Bana göre bu gerici bir fikirdir. İlerici zanneder kendini aslında kımıldamadığı için geri kalmıştır.”

“Fatih Altaylı dangıl dungul bir adam”

Nuriye Akman: 2005’deki bir yazınızda Fatih Altaylı’dan “dangıl dungul gazetecilik gürültüsü” Olarak söz ediyordunuz. Bugün ne düşünüyorsunuz?

Hakkı Devrim: Orada o sermayeyi memnun edecek şeyler yapıyorlar. O gazeteyi çok tartışırım. Gazeteyi elime aldığımda bir sürü kalabalık ayıklıyorum. Ürün olarak canlı, satıyorlar da. Ama tip olarak o çocuk benim haz ettiğim biri değil. … Evet, dangul dungul. … Böyle dangul dungul bir adamsan, fark kendinden gelir sanırsın ve saçmalarsın…

HAKKI DEVRİM’DEN AKILDA KALAN İNCİLER

“20 sene sonra Aydın Doğan’ı arayacaklar”

Akılda Kalan’da Nuriye Akman’ın sorularını yanıtlayan Hakkı Devrim, gazete patronluğunun eskisi gibi olmadığını ve artık gazetecilikten gelmiş patronların kalmadığını söyledi. Gazete patronlarıyla genel yayın yönetmenlerinin ilişkilerinden hoşnut olmadığını söyleyen Devrim “Arzu ettiğim tipte olmaları hem mümkün değil, hem lazım değil. Benim patronum Aydın Bey. Ondan şikâyet edenler de olur. Ama hep söylerim 20 sene sonra Aydın Bey’i arayacaklar” dedi.

Radikal’den kovulmayı mı bekliyor?

Hakkı Devrim, programda Nuriye Akman’ın “Eyüp Can, Radikal’in başına geçiyor. Ondan beklentiniz nedir?” sorusu üzerine “Eyüp Can hakkında fazla bir fikrim yok. Eyüp Can’ın Radikal hakkında bir fikri yok. Herhalde yazılarımı okuyarak benim hakkımda bir fikri var… İsyanım bu… Gazete bir kişiliktir, istese de istemese de… Burada ağır basan unsur, patrondur. Ne kadar kolay adam gidip geliyor görüyor musun?  Bana bütün şikâyetlerimi söyleteceksin. Zaten yaşlıları tasfiye ediyorlarmış. Daha çabuk götürteceksin beni. Ama sorunca söylerim huyum kurusun” dedi.

14 yıldır Radikal’de yazan Devrim, “Bugüne kadar yazdığın yazılar güzel, Abi biraz değiştir, mesela şu konulara daha fazla gir diyen hiç kimse olmadı” sözleriyle gazete yönetimin ilgisizliğinden şikayet etti.

“Radikal Gazetesi, Doğan grubunun operası”

Hakkı Devrim, Hürriyet’in dışındaki Doğan grubu gazetelerinin satışa çıkarılacağı haberlerine ilişkin soruya ise “Radikal Gazetesi Doğan grubuna mensup olmasa hayatını idame ettiremez… Radikal Gazetesi’ne Doğan Grubu’nun operası gibi bakıyorum. Radikali seviyorum, Radikal satılırsa acırım. Radikal çalıştığım gazeteler içinde bana en sevimli gelen ve en rahat ettiğim gazete. Radikal’in kadrosu da iyiydi. Ben bugünün gazetelerinin havasına uyamıyorum, uyma niyeti de gösteremiyorum. Onlar için huysuz geçimsiz bir adamım. Ben olsam yok, bu şartlarda senin bildiğin gazetecilik mümkün değil arkadaş, kusura bakma diyerek Hakkı’yı kovardım.”  şeklinde yanıt verdi.

Ertuğrul Özkök’ün genel yayın yönetmenliğini bıraktığına sevindim.”

Hakkı Devrim, genel yayın yönetmenliğinin çok ağır bir yük olduğunu bu nedenle Ertuğrul Özkök’ün genel yayın yönetmenliğini bırakmasına çok sevindiğini de açıkladı. Nuriye Akman’ın “Ertuğrul Özkök gitti, Enis Berberoğlu geldi Hürriyet’te ne değişti?” sorusunu Hakkı Devrim, “Çok bir değişiklik görmüyorum. Öyle çok derin düşünceler mahsulü bir karar olduğunu zannetmiyorum” diye yanıtladı.

“Okan Bayülgen beni kullandığını sanıyor ama tersine tepiyor”

Nuriye Akman: Siz çok şapkalı bir medya yıldızısınız. Gençliğinizde bu kadar popüler değildiniz, ama bugün 81 yaşındasınız ve köşe yazarı, televizyoncu ve hatta oyuncu olarak geniş kitlelerin takip ettiği, ne söylüyor, ne yapıyor diye merak ettiği bir insansınız. Bu size kaderin bir armağanı mı, yoksa geç de olsa bileğinizin hakkıyla söküp aldığınız gençlik hayaliniz mi?

Hakkı Devrim: “Okan’ın bir ikramı biraz galiba… Çünkü o farkı hissedecek kadar tecrübeliyim. Radikal’de yazılar yazıyorum. Ben de sohbet programları yaptım. Normal yaşıyordum.  Şimdi Okan’la göründüğümden beri, hiçbir arabaya selamsız binemiyorum” …  “Okan beni kullandığını zannediyor ama tersine tepiyor. Ben onu kullanmış oluyorum doğrusu. O benden ne faydalanacak ki… Dikkat edersen laf uzamasın diye beni susturmaya çalışıyor.”

 

AKILDA KALAN

Nuriye Akman’ın sunduğu Akılda Kalan, Perşembe günleri saat 20.10’da TRT Haber’de ekrana geliyor.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN