forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

GAZETECİLER TELEVİZYONLARDA NEDEN KAVGA EDİYOR?

Aktif .

ahmettezcan_dogansatmisHabertük Gazetesi Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Doğan Satmış ve Zaman yazarı Ahmet Tezcan, Habertürk TV'de aynı programda bir araya geldi. Tezcan ve Satmış, ilk programda gazeteci Şamil Tayyar ile Nedim Şener’in Olduğu Gibi programındaki ekran kavgasının kamera arkasını gündeme getirdi ve gazeteler arasındaki sert tartışmaları masaya yatırdı...

Programın ilk bölümünde, Olduğu Gibi’nin moderatörü Ece Üner’i konuk eden Doğan Satmış ve Ahmet Tezcan, reklam girdikten sonra Şamil Tayyar’ın programı terketmesine yol açan kavgada ekrana gelmeyenleri sordu.

Ece Üner; Nedim Şener ile Şamil Tayyar’ın programdan önce çok rahat olduklarını, şakalaştıklarını anlattıktan sonra, “Nedim Bey’in Şamil Tayyar’ın kaleme aldığı Çelik Çekirdek kitabına Kabak Çekirdeği demesiyle birlikte film koptu” dedi. Sertleşen ve yüksek volümlü hakaretleşmeye varan tartışma reklam kuşağı girilerek ekrandan çekildikten sonra stüdyoda Nedim Şener’in yerinden kalkmadığını söyleyen Ece Üner, Şamil Tayyar’ın  öfkeyle Şener’in üstüne yürüdüğünü anlattı.

Tezcan’ın “Araya kim girdi?” sorusuna “Herkes girdi. Ecevit Kılıç girdi, hele ben tam bir cengaver gibi atıldım” diyen Üner, “Geçmiş olsun” dileğine ise “Evet hem de büyük geçmiş olsun” karşılığını verdi.

SORUN ÜSLUP VE ÖZDEŞLEŞME

Ece Üner’in kamera arkasında yaşananları anlatmasından sonra Ahmet Tezcan, “Ben o programda iki temel sorun gördüm, üslup ve gazetecinin haber kaynağıyla özdeşleşmesi sorunu. Zaten özdeşleşme bizim mesleğin en önemli problemi” dedi.

Doğan Satmış da bu görüşe katıldığını belirterek, kamu görevi ve kanaat önderi olarak kabul edilen gazetecilerin daha soğukkanlı davranarak örnek oluşturmaları gerektiğini söyledi.
İşte o görüntüler....

DOĞAN SATMIŞ'IN SÖZLERİ AHMET TEZCAN'I ŞAŞIRTTI...

Habertürk Televizyonu’nda HT Gazete’nin Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Doğan Satmış ile haftalık Medya programına başlayan gazeteci Ahmet Tezcan, ilk programda başörtülü gazetecilerin Sarı Basın Kartı problemlerini gündeme getirdiğinde Satmış’ın sözleri karşısında şaşırdı...

Tezcan; Türkiye’nin gündemine oturan başörtüsü sorununu, sadece üniversitedeki kız öğrencilerin değil, medyada başörtülü gazetecilerin de yaşadığını, başörtülü gazetecilere sarı basın kartı verilmediğini söyledi.

“Basın Yayın Enformasyon eski Genel Müdürü Salih Melek ile görüştüğünü belirten Tezcan; “Sarı Basın Kartı Yönetmeliği’nin 23. maddesindeki açık yüz ve açık başlı fotoğraf şartı yüzünden başörtülü gazetecilere kart verilmiyormuş, ancak bu yasak sadece Türk gazeteciler için geçerliymiş, çünkü Mısırlı bir bayan televizyoncuya başörtülü olmasına rağmen Sarı Basın Kartı verilmiş.” dedi. Daha sonra Doğan Satmış’a dönerek “Sen Türkiye Gazeteciler cemiyeti Yönetim Kurulu’ndasın, TGC bu sorunu çözmek için ele alıp gündeme getiremezmi?” diye sordu ve aldığı cevapla şok oldu.

Doğan Satmış, soruya gülerek “Bu konu TGC’nin gündeminde ama farklı bir şekilde. TGC üyeliği için başvuran bir başörtülü gazeteci Cemiyet’in Balotaj Kurulu tarafından reddedildi. Biz bunu Yönetim Kurulu’nda tartışmaya açtık ve başörtüsü yüzünden üyeliğin reddedilemeyeceğini, bunun yanlış olduğunu savunduk, bir karar çıkmadı. Önümüzdeki toplantıda karara bağlanacak” dedi.

Bu ağzı açık kalacak şekilde “Ciddi misin? İnanmıyorum!” diyerek şaşıran Tezcan, “Şayet TGC bu başvuruyı reddecek olursa Amerika’daki Gay ve Lezbiyen Gazeteciler Derneği’nden ne farkı kalır?” diyerek tepki gösterdi...

 


MEDYAJANS.COM

ŞAMİL TAYYAR NEDİM ŞENER TARTIŞMASI


MEDYAJANS.COM

 Medya Kritik 1. kısım

Medya Kritik 2. kısım

Medya Kritik 3. kısım

Medya Kritik 4. kısım

Medya Kritik 5. kısım

Medya Kritik 6. kısım

Medya Kritik 7. kısım

Medya Kritik 8. kısım

 

DKM ARŞİVİ