forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

ENİS BERBEROĞLU'NUN DA SES KAYDI ÇIKTI; SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU...

Aktif .

enis_berberogluHürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Hanefi Avcı'nın evinde bulunan yasa dışı dinleme kayıtları için savcılığa suç duyurusunda bulundu. Berberoğlu'nun, ''Devrimci Karargah Örgütü'' soruşturması kapsamında ''mağdur'' olarak ifade verdiği öğrenildi.28 ŞUBAT DÖNEMİNDEN KALMA KASETLER

Eskişehir eski Emniyet Müdürü  Hanefi Avcı'nın Devrimci Karargah örgütüne yardım ve yataklık suçlaması ile tutuklanması sonrası evinde çıkan 23 adet kasedin yasa dışı dinlemeler yolu ile elde edildiği ileri sürülmüştü. Savcılıkta ev aramasında ele geçtiği ileri sürülen ve Avcı'nın kendisine ait olmadığını ileri sürdüğü kasetlerin içeriğinde Mehmet Ali Birand, Fatih Altaylı, Ertuğrul Özkök gibi gazeteciler Mehmet Eymür gibi eski istihbaratçılar ve Ahmet Özal gibi isimlerin özel konuşmaları olduğu açıklanmıştı.

SAVCILIĞA DAVET EDİLİYORLAR

Avcı'nın evinde bulunan kasetlerde konuşmaları bulunan isimler savcılığa davet edilerek şikayetçi olup olmadıkları soruluyor.

Mehmet Ali Birand savcılığın çağrısı üzerine Hanefi Avcı'dan davacı olmayacağını açıklamış ve meslektaşları ile iş icabı yaptığı görüşmeler ile arkadaşları ile yaptığı özel görüşmelerin kaydedildiğini, dinlemeleri kimin yaptığının belli olmadığını, bu nedenle Hanefi Avcı'dan davacı olmaya gerek bulunmadığını açıklamıştı.

Habertürk gazetesi genel yayın yönetmeni Fatih Altaylı ise yasa dışı dinleme kayıtları hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Altaylı, "Benim de 1990'ların ortasından kalma ses kayıtlarım varmış. Hanefi Avcı diye bilmiyorum ben. Sonuçta bu kayıtları kim yaptıysa, soruşturma ortaya çıkaracak. Onlardan şikayetçi oldum" demişti.

AHMET ÖZAL DA ŞİKAYETÇİ OLDU

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Özal, savcılık çıkışında gazetecilere "Sonuçta bu dinlemeler kanuna aykırıdır. Eğer biz demokratik bir ülkede yaşamak istiyorsak, özür dilerim, benim babamın oğlu dinlese şikayetçi olurum. Zaten Türkiye'nin sıkıntısı da bu. Bu dinlemelerin arkasından insanlara şantajlar yapılmış, tehditler edilmiş" diyerek şikayetçi olduğunu açıklamıştı.

MEHMET EYMÜR DE ŞİKAYETÇİ

MİT Kontrterör Daire'nin eski Başkanı Mehmet Eymür'de kasedi ile ilgili savcılığa davet edilen ve şikayetçi olan bir isim. Kayıtlarla ilgili şikayetçi olduğunu belirten Eymür, gazetecilerin "Kayıtlar neyle ilgili?" sorusunu "Özel konular da vardı onun için ifade verdim. 1998 yılında falan, eski" diye yanıtlamıştı.

DİĞER İSİMLER HENÜZ BİLİNMİYOR

23 kişiye ait yasadışı dinleme kayıtlarını içerdiği ileri sürülen kasetlerde yer alan diğer isimlerin kimler olduğu ise bilinmiyor. Radikal ve Akşam gazetelerinin haberlerine göre, bu isimler arasında Veli Küçük, Güven Erkaya, Mesut Yılmaz, Ertuğrul Özkök de bulunuyor.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN