forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

HANEFİ AVCI BELMA AKÇURA'NIN KİTABINDA YASADIŞI DİNLEME YAPTIĞINI İTİRAF ETMİŞ!

Aktif .

hanefi_avci_300Makamında dinleme arşivi bulunan Avcı "Binlerce telefon dinlemesine karar verdim. Bir iki istisna dışında mahkeme kararı aldığımızı hatırlamıyorum" dedi ancak; Avcı'nın gazeteci Belma Akçura'ya, binlerce yasadışı dinleme yaptığını itiraf ettiği ortaya çıktı.

Devrimci Karargah Terör Örgütü'ne yardım ve yataklık" suçundan tutuklanan Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'ndeki makamında ele geçirilen yasadışı dinlemelerle ilgili soruşturma sürüyor. Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu ve Show TV'nin eski patronu Erol Aksoy dün 'mağdur' sıfatıyla savcılıkta ifade verdi.

Bugün ise Ertuğrul Özkök ifade vermek için savcılıktaydı...

teskilatin_adamlariStar Gazetesi'nin haberine göre, Avcı'nın da tutuklanmadan önce Belma Akçura'ya, binlerce yasadışı dinleme yaptığını itiraf ettiği ortaya çıktı.

MAHKEME KARARINI YASADIŞI SAYMIŞTI

Başkasının adına alınmış kendisinin kullandığı cep telefonlarının mahkeme kararıyla dinlenmesini "yasa dışı dinleme" olarak niteleyen ve çeşitli şikayet dilekçelerinde bulunan Hanefi Avcı'nın yasa dışı dinleme itirafları oldukça dikkat çekti. Avcı, geçtiğimiz Hafta Silivri Cezaevi'nden Fatih Adliyesi'ne gitmiş ve bazı polis şefleri hakkında 'yasadışı dinleme' iddiasıyla suç durusunda bulunmuştu.

DİNLEME İÇİN MAHKEMEDEN İZİN ALMADIM

Belma Akçura'nın "Teşkilat'ın Adamları" isimli yeni kitabında, Hanefi Avcı'yla yapılmış bir röportaj yayınlandı. Röportajda Avcı, binlerce telefon dinlemesine karar verdiğini ama mahkeme kararı aldığını hatırlamadığını söyledi. İşte Avcı'nın o sözleri: "1988 yılında başlayıp 1995'te fiilen bıraktığım dinleme izleme işlemleri dolayısıyla da binlerce telefon dinlemesine karar verdim. Ama bir iki istisna dışında bu dinlemelere mahkeme kararı aldığımızı da hatırlamıyorum."

EVLERİ SEBEPSİZ VE İZİNSİZ BASTIM


Hanefi Avcı aynı şekilde, sayısını hatırlamadığı kadar çok ev ve işyeri araması yaptığını, bunlarda mahkeme kararı ya da savcı talimatı almadığını söyledi. İşte Avcı'nın o itirafı: "Hiçbir sebep göstermeden yüzlerce evi arayabildiğimizi, insanları gözaltına alabildiğimizi, istediğimiz iddialarda bulunup işlem yaptığımızı hatırlıyorum. (...) ne kadar ev ve işyeri aradığımı, ne kadar insan gözaltına aldığımızı hatırlamıyorum, bütün ev aramalarımı gece yaptım, hiç mahkeme kararı veya savcı talimatı da aldığımı hatırlamıyorum."
Meslektaş dayanışması!

Uyuşturucu operasyonu kapsamında tutuklanan eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Aslan'a verdiği destek nedeniyle hedef seçildiğini iddia eden Avcı, aynı röportajda geçmişte suça karışan meslektaşlarını nasıl koruduğunu da şöyle anlattı: "Kendi teşkilat mensuplarımızın suçlarını kapatmaya çalışıyorduk, ama vatandaşın her suçuna en ufak hoşgörüde bulunmuyorduk, vatandaşa kötü muamele eden, darp eden, işkence yapan, görevini kötüye kullanan, rüşvet yiyen meslektaşlarımızı yakalama konusunda ne kadar gayretli idik?"
Enis Berberoğlu: Mesleki değerlerim 'şikayetçi ol' dedi

Hanefi Avcı'nın ofisinden çıkan yasadışı dinleme arşivinde yer alan isimlerden Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu da dün savcı Kadir Altınışık'a mağdur sıfatıyla ifade verdi. Dinlenen konuşmalarının Susurluk skandalı nedeniyle haber kaynaklarıyla 1995-96 yıllarında yaptığı görüşmeler olduğunu ve görüştüğü kişiler arasında emniyet müdürlerinin de bulunduğunu söyledi. Dinlendiği için Hanefi Avcı'dan şikayetçi olduğunu belirten Berberoğlu şöyle konuştu:

KAYITLAR 13 YIL NEDEN SAKLANDI?

Hepimizin paylaştığı mesleki değerler şikayetçi olmamı gerektiriyor. Çünkü demokrasi, ifade özgürlüğü, insan hakları, kişilik hakları bunların tamamı çiğnenmiş durumda. Bu bir yasal soruşturma neticesinde yapılan dinleme mi bilmiyorum. Eğer öyleyse neden 12-13 senedir suç unsuruna rastlanmamışsa bunlar imha edilmemiş dinleyenler tarafından bunu da bilmiyorum. Yasa dışı dinlemeyse bu ne cüret diye düşünüyorum. Yani hem bu dinlemeyi yapacaksın hem 13 sene saklayacaksın. Ne amaçla saklayacaksın onu da bilmiyorum. Dolayısıyla şikayetçiyim.

Avcı: Sahte pasaportları ben düzenledim

Hanefi Avcı'nın mahkemedeki ifadesinde evinde çıkan sahte pasaport ve kimlikleri kendisinin düzenlediğini kabul ettiği öğrenildi. Avcı'nın mahkeme ifadesinde, "Üzerinde benim resmim olan ancak farklı isme ait nüfus cüzdanı ehliyet ve pasaportu, 1991 yılında yurtdışı görevi ile ilgili olarak ben düzenledim. Hatta bu pasaportla Suriye'ye iki defa girip çıktığıma dair üzerinde kayıt vardır" ifadelerine de yer verdi.

DİNLEYENLERİ DİNLEYİN

Telefonlarının dinlenildiğini iddia eden Avcı, bunu öğrendiğinde İstanbul Başsavcısı Aykut Cengiz Engin ve Başsavcıvekili Turan Çolakkadı ile görüştüğünü kendisine tuzak kurulmaya çalışıldığını söylediği belirtildi. Avcı, "Başsavcı Engin, ilgili makamlara şikayette bulunabileceğimi, tuzağı ortaya çıkarma adına da dinleme talebinde bulunulamayacağını söyledi'' dedi.
Savcıyla benim aramda

Hanefi Avcı: Mahkemeden izin almadan binlerce dinleme yaptırdım      

Avcı'nın yasadışı dinleme arşivinde kayıtları bulunan ve 'mağdur' sıfatıyla ifade veren ünlü isimlere "Bu ses kayıtlarından dolayı şantaja uğradınız mı?" sorusu yöneltildiği öğrenildi. DKÖ'ye yardımdan tutuklanan Avcı'nın, ayrıca 24 kasetle 53 kişiyi yasadışı olarak dinlediği gerekçesiyle 'telekulak' davası sanığı da olabileceği belirtildi. Avcı'nın arşivinde kayıtları bulunan işadamı Erol Aksoy da dün mağdur sıfatıyla ifade verdi. Aksoy, adliyeden ayrıldığı sırada basın mensuplarının şikayetçi olup olmadığı yönündeki soruları üzerine, ''Savcıyla benim aramda" dedi. Konuşmalarının hangi döneme ait olduğu sorulan Aksoy, ''Savcıyla benim aramda. Buradan çıkıp da sayfalarca konuşan, yazanlar var. Bana kalmaz bu iş'' dedi.


DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN