forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

MEHMET ALİ AĞCA, PAPA SUİKASTİNİN EMRİNİ KİMDEN ALDIĞINI TRT'DE AÇIKLADI

Aktif .

mehmet_ali_agca_trtMiliyet gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi'yi öldüren ve Papa Suikastinin faili Mehmet Ali Ağca, serbest kaldıktan sonra ilk kez bir TV programına çıktı... TRT'de Rıdvan Memi'nin sunduğu Kozmik Oda'ya konuk olan Ağca papaya suikast emrini kimden aldığını açıkladı.

Bir dönemin karanlık olaylarının öne çıkan ismi Mehmet Ali Ağca, 14 yıl aradan sonra TRT’de canlı yayına katıldı.

Ağca, programın yapılacağı TRT İstanbul Televizyonu’na avukatıyla gitti.

TRT’nin "Kozmik Oda" Programına Katılan Ağca Suskunluğunu Bozdu...

Mehmet Ali Ağca TRT Haber’de canlı olarak yayınlanan "Kozmik Oda" programına katılmak için saatler önce İstanbul Ortaköy’deki Televizyon binasına geldi.

Programı hazırlayan ve sunan Rıdvan Memi, Ağca’nın TRT’ye konuk olmasını şu sözlerle değerlendirdi:
"Uzun süren bir görüşmenin sonunda oldu. Birden fazla süren bir görüşmenin sonunda oldu. İknaya giden süreç karşılıklı güven ilişkisine dayanan bir şey. Tek kuruş para talep etmedi, bunun imasını bile yapmadı."

Avukatı eşliğinde gelen Ağca, programın yapılacağı stüdyoya geçti ve yerini aldı.

Bir saat süren canlı yayının ardından geride yanıt alınan alınmayan soruların yanısıra, kamuoyunda günlerce tartışılacak yeni başlıklar açıldı.


MEDYAJANS.COM

"Dört İmparatorluğu da Kullandım..."

Mehmet Ali Ağca, ilk kez bir canlı yayında Papa suikasti ile ilgili sorulara yanıt verdi.

"Ben dört tane imparatorluğu kullandım, Soyvet İmparatorluğunu kullandım hedef tahtası olarak, Amerikan imparatorluğunu kullandım, Amerikan İmparatorluğu da işte Kremlini vurdu bu masallarla, Avrupa imparatorluğunu kullandım, işte onlarda soğuk savaşta propaganda masallarında benim maşam oldular, sonra Vatikan imparatorluğunu kullandım, bunlar da tabi CIA’yı ve Beyaz Sarayı ikna ettiler, Kremlin’i suçladılar."

"Papa Suikastini Vatikan Planladı..."

Ağca, Papa suikastini Vatikan hükümetinin planladığını öne sürdü.

Oluşturulan senaryo çerçevesinde suikastin Sovyetler Birliği’nin yıkılmasına hizmet ettiğini belirten Ağca, Papa suikastinin arkasındaki gücü de açıkladı.

"Papa suikastinin ardında kesinlikle Vatikan hükümeti var, Vatikan hükümeti Papa suikastine karar verdi, planladı, organize etti, Papayı vur emri kesinlikle Vatikan Başbakanı Kardinal Agustino Cozeroli’den geldi. Papayı vurduran adam en yakınındaki adam Cozorili, Vatikan’ın ikinci adamı ama bakın bu şahsi mesele değil. Papa suikasti Vatikan devletinin işidir, Vatikan hükümetinin bir devlet politikası olarak uygulanmıştır."

Sunucu Rıdvan Memi’nin, "Siz muhatap oldunuz mu Kardinal Cozoreli ile..?" sorusu üzerine Ağca şu yanıtı verdi: "Hayır istemedi ve gerek de yoktu."

"Kim temas sağladı..?" sorusuna ise Ağca şu cevabı verdi: "Padre Michele."

Suikasti Nisan ayında planladığını anlatan Ağca, suikasti 13 Mayıs 1981’de Sen Pietro Meydanı’nda gerçekleştirdiğini hatırlattı ve suikaste, kendisinden başka bir Türk’ün katılmadığını da vurguladı.

Papa’yı Neden Vurdum ..?

Ağca, Papa’yı vurma nedenini ve olayın perde arkasını "Papa’yı Neden Vurdum ?" adını verdiği kitabında belgeleri ile anlattığını söyledi.

Vatikan’ın bu suikasti Fatima’nın üçüncü sırrını gerçekleştirmek için yaptırdığını kaydeden Ağca, bu sırda belirtildiği gibi hem Papa’nın vurulduğunu, hem de Sovyet İmparatorluğu’nun yıkıldığını söyledi.

"Vatikan Bana Dedi ki..."

Ağca, suikasti planlayanların Papa’ya ilişkin talimatını da açıkladı.

"Vatikan hükümeti bana dedi ki, Papa’yı öldürmeyeceksin, Papa’yı yaralayacaksın, başına ateş etmeyeceksin, kalbine ateş etmeyeceksin, karın bölgesine ateş edeceksin. İki kurşun mu var ? Sadece iki kurşun var, biri karın bölgesi biri de eline, sadece iki kurşun sıktım."

"Suikast İçin 50 Bin Dolar Aldım"

Suikast için kendisine yaklaşık 50 bin dolar verildiğini hatırlatan Ağca, Papa’yı vurduğu silahı bir arkadaşı aracılığı ile Avusturya’dan aldığını belirtti.

Suikastten sonra 27 Aralık 1983’te kendisini ziyaret eden Papa’yla 22 dakika süren görüşmede sadece dini konuları konuştuklarını, kendisine suikastle ilgili tek kelime sormadığını anlattı.

"Masonların Bu Olayda Herhangi Bir Rolü Yok"

Ağca, suikastte mason localarının herhangi bir rolünün bulunmadığının da altını çizdi.

"Hristiyanlığı Kabul Etmediğim İçin Bu Kadar Uzun Süre Hapiste Kaldım"

Suikasti planlayanların kendisine 2 yıl içinde serbest bırakılma sözü verdiğini de söyleyen Ağca, Hristiyanlığı kabul etmediği için 19 yıldan fazla hapiste kaldığını ifade etti.

"Emenuala Orlandi Orta Avrupa’da Bir Manastırda Yaşıyor"

Kendisinin özgür kalması için Emenuala Orlandi’nin kaçırıldığını anlatan Ağca, Orlandi’nin yaşadığını ve Orta Avrupa’da bir manastırda tutulduğunu iddia etti.

"Ailesi Emanuela’yla gidip 50 defa görüştü, ama mecbur rol yapmaya, inanılmaz olaylar değil mi, ama hepsi belgeli."


DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN