forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

SİYASİLERİN SOSYAL MEDYA İLE İMTİHANI

Aktif .

twitter_siyasilerHer seçim döneminde görmeye alıştığımız siyasilerin il il, ilçe ilçe dolaşarak seçmenlerle ‘kucaklaşması’ devri yavaş yavaş kapanıyor. Yeni çağın trendlerini takip ederek genç seçmenin nabzını yakalamak isteyen siyasetçiler artık soluğu twitter’da alıyor. 

Peki siyasiler sosyal medyayı nasıl kullanıyor? Kimin kaç takipçisi var, hangisine gönderilen mesajlara yanıt almak mümkün, sosyal medyada kim neyi doğru yapıyor, hataları neler? Uzmanlar sosyal medyada başarının yolunun samimiyet ve özgün olmaktan geçtiği konusunda hemfikir.

Kılıçdaroğlu ‘dansöz’ü dert etmedi, mizahçıları takip ediyor
Twitter’a hızlı bir giriş yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bu yeni sosyal mecraya çabuk alışmış görünüyor. Geçen hafta karikatürist Salih Memecan tarafından dansöz olarak çizilmesi ile tartışma konusu olan Kılıçdaroğlu, twitter’da Metin Üstündağ, Erdil Yaşaroğlu ve Selçuk Erdem gibi ünlü karikatüristleri takip etmesi ile farklı bir siyasetçi portresi çiziyor. Kısa süre içinde ard arda girdiği mesajlarla takipçilerine adeta sanal miting atmosferi yaşatan Kılıçdaroğlu, sosyal medyada samimi bir tavır sergiliyor.

Sahte Önder Sav twitter’ı birbirine kattı
Twitter’da son fırtına CHP’nin eski Genel Sekreteri Önder Sav adına açılan sahte hesap ile koptu. 11 Kasım’da açılan ve kısa sürede bin 200’den fazla takipçi toplayan hesap, basına da haber konusu oldu. Hatta Kemal Kılıçdaroğlu bile bu hesaptan gönderilen, "Veda eden siyasetçi yoktur, veda etmiş gibi görünen siyasetçiler vardır. Ben bir veda düşünmüyorum" mesajını değerlendiren bir açıklama yaptı. 

Sav tarafından yalanlanmayınca kendisine ait olduğu sanılan hesabın mumu 15 Kasım’da söndü. 4 gün boyunda Önder Sav’in kimliğine bürünen gizli kullanıcı, "Beni ciddiye alıp soru soranlara ben de ciddi ciddi cevap verdim, ne size ne Önder Sav'a saygısızlık yaptım" diyerek hesabı kapattı.
Siyasiler arasında sadece Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün hesabı twitter tarafından resmen doğrulanmış (verified) durumda. 

Kapıyı Gül araladı, siyasetçiler çabuk ısındı
ABD’de Başkan Obama’yı iktidara taşıyan seçim kampanyasının tüm dünyadaki siyasetçilere bu konunun önemini gösterdiğini söyleyen Sosyal medya danışmanı Ercüment Büyükşener, Türkiye’de henüz siyasilerin bu olanağın tam anlamıyla farkına vardığını söylemenin zor olduğunu belirtiyor. Büyükşener, “Kapıyı Cumhurbaşkanı Gül araladı. Onun twitter hesabının büyük ilgi görmesinin ardından siyasetçilerin sosyal ağlara bakışı değişti” dedi.

Trendleri ve yeni sosyal ağları ihmal etmeyin
Yeditepe Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanı Gabriela Olaru da siyasilerin sosyal medyada başarılı olabilmesi için tek taraflı değil çift taraflı iletişimin şart olduğunu söylüyor. Sosyal ağlardaki yeniliklerin ve trendlerin yakından takip edilmesi gerektiğini dile getiren Olaru, Twitter'dan gönderilen bir mesajın başka sosyal ağlardaki etkisinin ve yapılan yorumların da takip edilmesi gerektiğini belirterek, “Örneğin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün twitter hesabı bir diğer sosyal ağ olan Friendfeed'e bağlı ancak Friendfeed üzerinden yapılan yorumların takip edilmediğini görüyoruz” diye konuştu.

Seçimden seçime hatırlamayın
Siyasi partilerin web sitelerinin yoğun olarak kullanılan sosyal medya kanallarıyla entegre hale getirilmesi gerektiğini kaydeden Olaru, “Sosyal medya sadece seçim dönemlerinde değil her zaman siyasilerin gündeminde olmalı, uzun vadeli ve kalıcı bir iletişim kanalı olarak algılanmalı” dedi. 
TWİTTER'DA HANGİ SİYASETÇİNİN KAÇ TAKİPÇİSİ VAR

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül (@cbabdullahgul)
130 bin 22

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu (@kilicdarogluk)
44 bin 666

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan (@RT_Erdogan)
22 bin 456

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu (@ahmetdavutoglu)
14 bin 898

BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras (@ufukuras)
13 bin 382

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin (@gurseltekin34) :
11 bin 873

MHP Lideri Devlet Bahçeli (@dbdevletbahceli)
10 bin 627

Halkın Sesi Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş (@NumanKurtulmus)
5 bin 868

AK Parti Grup Başkan Vekili Suat Kılıç (@suatkilicsamsun)
3 bin 802

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül (@msarigul)
3 bin 749

AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu (@mevlutcavusoglu)
2 bin 210

Ak Parti İstanbul Milletvekili Edibe Sözen  (@edibesozen)
4 bin 850

Başkasına yazdırmayın, samimi olun
Sosyal Medya Uzmanı Taci Yalçın, yaklaşan seçimler öncesinde siyasilerin sosyal medya konusunda bilgi sahibi olmasının bir zorunluluk olduğunu belirterek, özellikle Twitter’da yer alan siyasetçilerin mesajları kendilerinin yazmasının ve samimi bir üslup kullanmasının önemini vurguluyor. Yalçın, sosyal medyada başarılı olmak isteyen siyasetçilere şu tavsiyelerde bulunuyor:

- Sosyal medyaya bürokrasiyi karıştırmayın. Bürokrasi, sosyal medyanın hızına yetişemez.
- Geleneksel ile yeni medyayı entegre edin. Katıldığınız televizyon programlarında, verdiğiniz röportajlarda yeni iletişim kanallarınızdan bahsedin.
- Lider olarak aktif katılımda bulunun. Sosyal medyadaki etkinliğinizle ilgili raporlar isteyin.
- Bir başkasını taklit etmeyin. Siyasi duruşunuzu yeni medya iletişiminize de yansıtın.
- Özgürlükçü olun. Sosyal medyada sansürden şikayet etmeyen yok.
- Sosyal medyayı nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenin. Örneğin hesabınız "verified" (doğrulanmış) olsun.
- Partinize ait ve kişisel web sitelerinizi sosyal medya ile entegre olacak şekilde yenileyin.
- Gerektiğinde takım elbisenizi çıkarın. Sosyal medyada zaman zaman alışılmış politik üslubunuzun dışına çıkmayı deneyin. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül (@cbabdullahgul)
130 bin 22 takipçisi var, kimseyi takip etmiyor. Bugüne kadar 262 tweet girildi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün hesabı doğruluğu kesinleşmiş olan tek hesap. Başlarda basın danışmanları tarafından yönetilen hesap bir süredir Gül tarafından aktif olarak kullanılıyor. Kimseyi takip etmeyerek “tarafsızlık” imajını korumaya çalıştığını hissettiren Cumhurbaşkanı Gül’ün takipçileri ile tek taraflı bir iletişim kurması ise zayıf yönü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan (@RT_Erdogan)
22 bin 456 takipçisi var, 30 kişiyi takip ediyor. Bugüne kadar 187 tweet girildi.
Hesap ağırlıklı olarak duyuru amacıyla kullanılıyor. Başbakan Erdoğan’ın aktif kullanımı söz konusu değil.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu (@kilicdarogluk)
44 bin 666 takipçisi var, 30 kişiyi takip ediyor. Bugüne kadar 163 tweet girildi.
İçerik olarak zayıf olsada twitter’ı etkin kullanan siyasetçilerden. Takip ettiği kişiler arasında Metin Üstündağ, Erdil Yaşaroğlu ve Selçuk Erdem gibi ünlü karikatüristler de bulunuyor. Zaman zaman miting konuşması kıvamında tweet'ler giriyor. Takipçileri ile diyaloga verdiği önemi artırdıkça popülaritesi yükselir.

MHP Lideri Devlet Bahçeli (@dbdevletbahceli)
10 bin 627 takipçisi var, kimseyi takip etmiyor. Bugüne kadar 18 tweet girildi.
Twitter hesabı kendisi tarafından yönetiliyor izlenimi vermiyor. Hem kendisinin hem de partililerinin bu alana ısınması için biraz zamana ihtiyaç var gibi. Zira twitter’ın temelde bir web sitesi olmasına rağmen MHP'nin resmi sitesinde "Twitter nasıl kurulur" başlıklı bir bölüm hazırlanması da bu görüşü doğruluyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu (@ahmetdavutoglu)
14 bin 898 takipçisi var, 5 kişiyi takip ediyor. Bugüne kadar 23 tweet girildi.
Takip ettiği kişiler arasında Kanada Başbakanı dikkat çekiyor. Daha çok basın açıklaması tadında tweet'ler giriyor. 140 karakteri kullanma konusunda sıkıntıları var.

AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu (@mevlutcavusoglu)
2 bin 210 takipçisi var, 93 kişiyi takip ediyor. Bugüne kadar 274 tweet girildi.
Ağırlıklı olarak gazetecileri ve siyasetçileri takip eden Çavuşoğlu’nun CHP milletvekili Canan Barlas’ı takip etmesi dikkat çekiyor. Twitpic'ten fotoğraf paylaşıyor, takipçilerine cevap yazıyor, görüşlerini iletiyor. Twitter'ı en iyi kullanan siyasetçilerden biri.

AK Parti Grup Başkan Vekili Suat Kılıç (@suatkilicsamsun)
3 bin 802 takipçisi var, 18 kişiyi takip ediyor. Bugüne kadar 446 tweet girildi.
Terörle mücadele konusunda Meclis’te yapılan gizli görüşme sırasında Twitter’a mesaj gönderdiği için eleştirilerin hedefi olan Suat Kılıç, siyasetçilerin yanı sıra Twiter’daki yeniliklerin paylaşıldığı twitrbackground hesabının da takipçisi. Kılıç, takipçilerinin sorularına yanıt vermeye özen gösteren siyasilerin başında geliyor, sosyal medyanın gündemini yakından takip ediyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin (@gurseltekin34)
11 bin 873 takipçisi var, 2 bin 78 kişiyi takip ediyor. Bugüne kadar 913 tweet girildi.
Twitter’ı en aktif kullanan siyasetçilerden. Kendisine yazılan tweetleri cevaplıyor, takipçilerini o da takip ediyor, Kılıçdaroğlu'nun mesajlarını kendi takipçilerine yolluyor, görüşlerini paylaşıyor.

BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras (@ufukuras)
13 bin 382 takipçisi var, 48 kişiyi takip ediyor. Bugüne kadar 293 tweet girildi.
Takipçi listesi Venezuela lideri Hugo Chavez’den Cem Yılmaz’a kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Takipçileriyle sıcak bir iletişimi var.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül (@msarigul)
3 bin 749 takipçisi var, bin 373 kişiyi takip ediyor. Bugüne kadar 234 tweet girildi.
Aktif takipçilerinin büyük bölümünü o da takip ediyor. Twiter’da zamanla ustalaşan siyasilerden.

Halkın Sesi Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş (@NumanKurtulmus)
5 bin 868 takipçisi var, kimseyi takip etmiyor. Bugüne kadar 229 tweet girildi.
Twitter hesabı kendisi tarafından yönetiliyor izlenimi vermiyor. Parti kuruluş çalışmaları için yürüttüğü siyasi kampanyada da twitter’a sıcak bakmayan Kurtulmuş, sanal alemdeki seçmene karşı mesafeli bir tutum sergiliyor.

Volkan Şahin
http://www.radikal.com.tr/

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN