forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

HAYATA DÖNÜŞ'ÜN MEDYADAKİ SORUMLULARI NE OLACAK?

Aktif .

milliyet_hayatadonus19 Aralık 2000'de "Hayata Dönüş Operasyonu" adı altında gerçekleştirilen cezaevi operasyonlarında 30 tutuklu ve mahkum ile 2 asker yaşamını yitirdi. Yüzlerce mahkum ağır yaralar aldı. 10 yıl öncesine bakıldığında kışkırtıcı manşetler, ölümleri haklı göstermeye çalışan yazılar hatırlanıyor. Tabi bir de 10 yıl sonra başlayan yargılamalar..

Radikal Gazetesi yazarı Oral Çalışlar bugünkü yazısında 'Hayat Dönüş Operasyonu'nda gazetecilerin nasıl rol aldığını kaleme almış.

Şunları yazmış Çalışlar:

"O dönemde gazeteler, gazeteciler, TV ekranları ölüm orucu yapan (ve daha sonra yakılan, hedef gösterilen) insanların aleyhine akılalmaz yayınlar yaptılar. Medya vahşi operasyoncuların borazanı haline geldi. (Bu yayınları yapanların arasında inanmakta zorlanacağınız isimlerin de yer aldığını belirteyim. Merak edenler, Aralık 2000 tarihli gazeteleri şöyle bir tararlarsa “manzara”yı görebilirler.)

Sorunu yalnızca bu gazetecilerin sırtına yıkıp kurtulamayız. Temeldeki sorun, hala devam eden ve birçok konunun medyada ve kamuoyunda ele alınma biçimine yansıyan derin ve köklü bir anlayış sorunu. Bir gazetecilik kültürü ve felsefesi sorunu..." (http://www.radikal.com.tr/)


Haklı olarak 'Gazetecilerin sorumluluğu ne olacak?" diye soran Çalışlar, bugün operasyonu eleştiren gazetecilerin 10 yıl sonra gerçeği görebildiklerini kaydetmiş. "10 yıl sonra aynı gazeteler ve gazetecilerin, “Hacer Arıkan’ı kim yaktı” diye manşetler atıyor olmaları sevindirici. Bu olayın hesabının geç de olsa sorulmasına destek vermeleri olumlu."

 

O DÖNEMDEKİ GAZETE MANŞETLERİ

HÜRRİYET

19 ARALIK 2000

20 ARALIK 2000

21 ARALIK 2000

22 ARALIK 2000

23 ARALIK 2000

MİLLİYET GAZETESİ

millilyet_hayatadonus

Milliyet operasyonunun yapıldığı günlerde bu manşetleri atarken, olayın üzerinden birkaç ay geçtikten sonra operasyonla ilgili "İşte Hayat Dönüş katliamı" bışlığıyla haberler yapmaya başladı.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN