forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

WIKILEAKS BELGELERİNDEKİ DOĞAN- ERDOĞAN TARTIŞMASININ ARKA PLANI...

Aktif .

aydin_ertugrul_oktayWikileaks'te Türkiye'ye ait belgelerde Erdoğan'la Doğan Grubu arasında yaşanan tartışmanın notları da yer alıyor. Doğan Grubu'nun Hükümet'e neden saldırdığı, CHP ile ortak söylemi, yasal olmayan talepleri, Hürriyet’in değişen yayın çizgisi...Türkiye’ye ilişkin belge sayısının 8 bin civarında olduğunu belirten Wikileaks bunlardan şu ana kadar 27’sini açıkladı.

Belgeler arasından öyle bir bilgiler vardı ki, bir dönem Deniz Baykal'ın dilinden düşürmediği, bir medya patronun gazete ve televizyonlarına günlerce manşet olan iddiaların komplo olduğunu ortaya koyuyor...

Wikileaks sitesinin ‘9 Aralık 2008 tarihli’ yayımladığı ‘Ankara 1626’ referanslı belgede ilginç bir detay dikkatleri çekiyor.

Wikileaks sitesinde Deniz Feneri e.V., Aydın Doğan ve Başbakan Erdoğan kavgasının arka planına dair ilginç bilgiler yer alıyor.

DOĞAN NEDEN SALDIRDI?


‘Türkiye’nin Murduch’ı ile Tango’ başlıklı bölümde Aydın Doğan için Türkiye’de birkaç günlük gazetenin ve 3 büyük televizyon kanalının sahibi tanımlaması yapılıyor.

“Doğan’ın medyadaki yüzde 30-40 oranındaki kontrolü ile halk önünde güçlüdür”
ifadesi de Doğanı tanımlamak için kullanılıyor.

Belgede medya tanımlanırken “Türk medyası yapı itibariyle medya patronları, kendi işlerini gördürmek amacıyla, gazete ve televizyonları sayesinde hükümete yardaklanır. Bu sayede medya patronları hükümetlerin cömertliklerinden yararlanır, işlerine gelmeyen durumlarda hükümeti cezalandırır. ” deniliyor.

Belgenin en dikkat çekici noktası Doğan’ın medya gücüne ve etkin muhalefetine rağmen, Erdoğan’ın Doğan ile ilişkisini sıcak savaşa dönüştürmediği tespiti.

Hükümetin Doğan medyasına ılımlı davranması yine belgede dikkat çeken bilgiler arasında yer alıyor.

Hükümetin, Doğan’ın bütün medya gücünü kullanarak sert muhalefetine rağmen, özellikle Doğan kurumlarına yersiz ve aşırı baskı yapmadığının altı çiziliyor.  

Raporda ise en dikkat çekici ifade, Doğan Grubu’na ait Petrol Ofisi şirketinin petrol kaçakçılığı yaptığı, hükümetin bu kaçakçılığı yasal olarak cezalandırmak için Doğan’a 200 milyon dolar ceza tebliğ etmesi sonucu, Doğan’ın savaş açtığı ifadesi.

BAYKAL DOĞAN ORTAK ÇALIŞTI...


Doğan Grubu’nun medyaları aracılığıyla hükümeti hedef alan saldırılarında tek başına olmadığı yine aynı raporda dikkat çeken konu.

Deniz Feneri e.V. davasına ilişkin ise şu bilgiler yer aldı. “1 Eylül’de Deniz Feneri e.V.’ye sailk dava Frankfurt Bölge Mahkemesi’nde açıldı. 5 Eylül’de Alman savcı Kertsin Lotz Türk hükümetinin duruma müdahele ettiğini belirtti. 6 Eylül’de Deniz Baykal NTV’ye çıktı, Mehmet Gürhan’ın Deniz Feneri e.V.’den para alıp Başbakan Erdoğan’a gönderdiğini söyledi. 7 Eylül’de Doğan Medyası’nın 3 büyük gazetesi Hürriyet, Millet ve Radikal bu haberi baş sayfada manşetten verdi”

Olayın gelişiminde mahkeme ile başlayan süreç  Alman savcının sözleri ile devam ederken, Baykal NTV’ye konuşup Gürhan iddialarını ortaya atınca, Doğan’ın iddialara manşetlerden sahip çıkmasına dikkat çekiliyor.

HİLTON ARAZİSİ GÜNDEME GELDİ DOĞAN MAZLUM OLDU

Doğan’ın İstanbul Hilton Oteli için yeni inşaat talepleri Erdoğan’a takıldı.

İstekleri Erdoğan tarafından deşifre edilip,  hesap vermeye çağırılınca, Doğan’ın mazlum rolü oynamaya başladığı ve adeta kendisine haksızlık yapıldığı söylemine başvurduğu dikkat çekiyor.

Hilton talepleri kabul görmeyen Doğan’ın ‘Alman savcısı başbakan bu işin içinde dedi, Anamuhalefet lideri de bunu NTV’de açıkladı. Bu haberler benim gazetemde yayınlanınca ben cezalandırılıyorum’ diyerek kendisini savunduğu yer alıyor.

Belgelerde, Erdoğan’ın Doğan’ın televizyonlarının RTÜK izin belgesine sahip olmadığını açıkladığında Doğan yeniden mazlum rolüne büründüğü ‘gazetelerim Başbakanı eleştirdiği için cezalandırılıyorum’ dediği  yer alıyor.

‘MEDYA BUNU ALIŞKANLIK HALİNE GETİRDİ’

Aydın Doğan’ın kendini mazlum yerine koyan söylemlerine ilişkin şu anda Radikal'de yazan Akif Beki’nin yorumu da belgede yer alıyor.

Belgede Doğan’ın yaptıklarının ‘bir medya alışkanlığı’ olarak Beki tarafından değerlendirildiği ve Beki’nin ‘Onlar birtakım şeyler istiyor, elde edemediklerinde de sırf bu yüzden saldırıyorlar.

RTÜK, medyanın yüzde 50’sine yakınını elinde bulunduran Doğan Grubu’nun karasal yayın satın alması gerektiğini savundu. ’ dediği de yer aldı.

Belgede Beki’ye göre kavganın uzun sürmeyeceği bilgisine de yer veriliyor.  

‘MEDYA KAN KOKUSU ALAN KÖPEKBALIĞI’

Raporda Doğan ve Erdoğan’a ‘Titan’ benzetmesi yapılıyor. Aralarındaki sorunun kişisel olduğuna vurgu yapılıyor. Doğan Grubu’nun saldırıları devlet medya ilişkilerinde yeni bir dönemim başlangıcı olarak nitelendiriliyor.

Medyanın geçmişte hükümetle sürtüşmeler yaşasa da, medyanın iktidara mesafeli durduğu ve medyanın daha çok ‘ömrünü tamamlanmış organlar’ üzerine daha fazla gittiği hatırlatıldı.

HÜRRİYET’İN YAYIN ÇİZGİSİNİ DEĞİŞTİREN İKİ NEDEN


Raporda Hürriyet gazetesinin Doğan grubunun bayraktarlığını yaptığı vurguladı.  Doğan’ın POAŞ, Hilton ve RTÜK izni sürecinden sonra Hürriyet’in yayın çizgisinde belirgin bir değişim olduğu gazetenin hükümeti daha fazla eleştirdiğine dikkat çekildi.

Hürriyetinde yayın çizgisini değiştiren nedenlere yer veren raporda isimsiz bir şahsın beyanatlarına yer verildi.

İsim vermeyen bir şahsın, Doğan’ın hükümete saldırıları ile ilgili 7-8 madde sıraladığını ve bunlar içerisinde Petrol Ofisi davası, Ceyhan’daki petrol ihalesinin verilmemesi ve Erdoğan’ın Ak Parti mitinginde Aydın Doğan hakkında söylemleri olduğu raporda yer aldı.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN