forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

7 EKİM 2010'DA ZAFER MUTLU'NUN EVİNDEKİ GÖRÜŞMENİN SIRRI NE?

Aktif .

zafer_mutlu300Doğan Grubu'nda Milliyet, Vatan ve Posta'nın en tepe yöneticisi olan Zafer Mutlu'nun CHP'nin yeniden yapılanmasını organize eden isimlerden biri olduğu iddiası tartışılıyor. Doğan Holding CEO'su Nebil İlseven'in CHP İstanbul İl Başkanı yapılmasında da en önemli etkenin Zafer Mutlu olduğu söyleniyor.

Sabah Gazetesi yazarı Sevilay Yükselir birkaç gündür Zafer Mutlu'nun CHP'nin yeniden yapılanmasında oynadığı rolü kaleme alıyor.  Zafer Mutlu'nun halasının oğlu Erdoğan Toprak'ın Genel Başkan yardımcısı yapılması ve Nebil İlseven'in 100 bin dolarlık maaşını bırakıp CHP İstanbul İl Başkanı olması gözleri Doğan Grubu'na çevirmişti.

Sevilay Yükselir'in öncekigün köşesinde, gündeme getirdiği iddialara Zafer Mutlu bir açıklamayla karşılık verdi. Mutlu açıklamasında, Erdoğan Toprak'ın CHP Genel Başkan yardımcısı olmasında hiçbir etkisinin olmadığını söylüyordu.

Mutlu, Kemal Kılıçdaroğlu'yla Genel Başkan seçildikten sonra iki kez görüştüğünü ve bunun gazetecilik çerçevesinde olduğunu savunuyordu.

Sevilay Yükselir ise bu açıklama üzerine bugün Zafer Mutlu'yu zor durumda bırakacak bir yazı kaleme aldı. Yükselir, 7 Ekim 2010 tarihinde Kemal Kılıçdaroğlu, Gürsel Tekin, Erdoğan Toprak'ın da aralarında bulunduğu CHP'li üst düzey yöneticilerin Zafer Mutlu'nun evinde buluştuğunu ve yenek yediğini yazdı.

Yükselir kendisine bu bilgiyi veren ismi açıklamadı ancak, bunun da yalanlanması halinde ismi açıklayacağını belirtti.

 Zafer Mutlu'nun geçmişte, iddiada gündeme getilen konuyla benzer icraatları var. Eski Sabah döneminde de gazetenin üst yönetimi ve yazarlarıyla birlikte Deniz Baykal'la sık sık görüştüğü bilinirdi...

YÜKSELİR'İN YAZISI

Ya 7 Ekim akşamı Zafer Bey?

Belli ki Zafer Mutlu benim epey zamandan beri kendisiyle ilgili "CHP'yi alenen dizayn ediyor! Önce Mustafa Sarıgül'ü parti kurmaktan vazgeçirdi. Sonra yakını Erdoğan Toprak'ı MYK'ya genel başkan yardımcısı yaptı. Şimdi de Nebil İlseven'i İstanbul İl Başkanlığı'na getirdi" şeklindeki yazılarımdan sıkıntı duymuş.

Duymuş ki, yazdıklarıma cevaben kendince zorunlu bulduğu bir açıklama yapmış önceki gün.

Haberim yoktu. CHP genel merkezine oldukça yakın bir haber kaynağım arayınca öğrendim. Demiş ki; "CHP'de kurultay sonrası yapılan yönetim değişiklikleriyle ilgili olarak basında yer alan kimi değerlendirmelerde adımın tamamıyla hayal mahsulü senaryolar içinde kullanıldığını üzülerek görüyorum. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile ne genel başkan seçildikten sonra ne Kurultay sonrası baş başa bir görüşme yaptım, ne de telefonla konuştum. Birlikte çalıştığım gazeteci arkadaşlarımla iki kez ziyaretine gittim. Bu görüşmeler gazetecilik çerçevesinde gerçekleşmiş ve doğal olarak hiçbir şekilde CHP'nin iç işleyişi ve olası yönetim değişiklikleri gündeme gelmemiştir. Hal böyleyken uzun zamandır görmediğim Sayın Erdoğan Toprak'ın Genel Başkan Yardımcısı olmasında, Sayın Nebil İlseven'in CHP İstanbul İl Başkanı olmasında bırakın katkım olmasını, önceden haberim bile olmamıştır. Bu açıklamayı, konuyla ilgilenenleri bilgilendirmenin yanı sıra bu tür bir rolün bana biçilmesinin CHP'ye ve Sayın Genel Başkanı'na haksızlık olduğu için yapıyorum."

CHP'li kaynağım, Mutlu'nun bu zorunlu olarak yaptığı açıklamayı telefonda okuduktan sonra ilginç bir iddia attı ortaya. Dedi ki:
"Sevilaycığım. Biliyor musun? Ya Zafer Bey doğruyu söylemiyor. Ya da Gürsel Tekin!"

Anlamadım tabii ne demek istediğini. O da bu durumu fark edince, ne demek istediğini enine boyuna açtı.

"Birinden biri yalancı! Çünkü birkaç ay önce Gürsel Tekin benim de aralarında olduğum bir grup arkadaşın yanında, 7 Ekim akşamı Zafer Bey'in evinde yemek yediklerini söylemişti. O yemekte Kılıçdaroğlu ve Erdoğan Toprak da varmış üstelik. Vallahi onun yalancısıyım. Söylediğine göre çok güzel bir akşam geçirmişler hep beraber!"

Kaynağım adının açıklanmasını istemedi. Ama, "Bunu da yalanlarlarsa, yaz adımı o zaman kardeşim!" şeklinde de bir tavsiyede bulundu. Zafer Mutlu'nun manevralarından bıkmışlar çünkü!

YAZININ TAMAMI SABAH.COM.TR'DE...

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN