forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

HRANT DİNK SUİKASTİNDE DÖRT YIL SONRA ORTAYA ÇIKAN GERÇEK...

Aktif .

hrant_dink_600Yarın Hrant Dink suikastinin dördüncü yıldönümü. Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan'ın yarın piyasaya çıkacak olan "Bi Ermeni Var: Hrant Dink Operasyonu'nun Şifreleri" isimli kitabı, 4 yıl boyunca gizli kalan birçok gerçeği gözler önüne seriyor. 

 


TİMAŞ Yayınları'ndan çıkacak kitabında Hrant Dink cinayetinin 2002'de başlayan "ulusalcı dalga" ve "antimisyoner" kampanyanın bir sonucu olduğunu anlatan Arslan, çok çarpıcı belgelere yer veriyor.

Hrant Dink cinayetinin üstünden dört yıl geçti. Tetikçi Ogün Samast yakalandı. Ancak arkasındaki güçler ve ihmaller tam tespit edilemedi.

Zaman Gazetesi'nin haberine göre, cinayetin karanlıkta kalmış yönlerine ışık tutan Bugün Gazetesi yazarı ve Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan, araştırmalarını kitaplaştırdı. Yarın piyasaya çıkacak olan 'Bi Ermeni Var- Hrant Dink Operasyonu'nun Şifreleri' isimli kitapta önemli bilgiler yer alıyor. Kitap, Dink'i Agos'un önünde vuran Ogün Samast'ın 500 metre yakınındaki Jandarma görevlisi Satılmış Şahin'i deşifre ediyor. Şahin'in Erhan Tuncel ve arkadaşlarıyla ilişkilerini de ortaya koyuyor.

Dink ailesinin avukatlarının peşine düştüğü Jandarma Astsubay Satılmış Şahin'in İstanbul seyahatinin perde arkasını aralayan kitapta, Şahin ile Samast'ın cinayetten bir gün önce 500 metre mesafede aynı semtte kaldıklarının tespit edildiği ortaya konuyor. "Tekirdağ'a mahkûm götürdü." denilen Astsubay Şahin'in özel cezaevi personelleri yerine neden görevlendirildiği de belirsiz. Aynı astsubayın Erhan Tuncel'in ev arkadaşları Oğuzhan Tekir, Erkan Tekin, Tuncay Uzundal, Zülküf Şirin, Erkan Tekin ve Tuncay Uzundal ve Zülküf isimli kişiyle doğrudan bağlantılı olduğu ortaya çıkıyor. Yavuz'un kitabında, Trabzon Jandarma ve Pelitli İlçe Jandarma etrafında yaşanan gelişmelerin adım adım nasıl Dink cinayeti için kurgulandığı gözler önüne seriliyor. Kitapta Yasin Hayal ve Erhan Tuncel etrafında başlayıp Trabzon jandarmasını içine alan bu dairenin hiç soruşturulmadığına dikkat çekiliyor.

Kitapta yer verdiği şemada cinayetin bütün gizli kalmış bağlantıları açığa kavuşuyor. Arslan, polis muhbiri olarak tanıtılan Erhan Tuncel'in Jandarmayla irtibatı deşifre olunca polis muhbirliğinden çıkarıldığını anlatıyor.

JANDARMA ELEMANI ASAYİŞTE GÖREVLİademyavuzarslan_hranddink

Dink Cinayeti'nin en ilginç ayrıntılarından birisi de astsubay Satılmış Şahin. Şahin, Pelitli'de asayişte çalışıyor. Ama ilginç bir şekilde Dink cinayetine adı karışan herkesi yakından tanıyor. Erhan Tuncel'in ev arkadaşı Tuncay Uzundal'ın neredeyse her gün görüştüğü, eve davet ettiği bir astsubay. Tetikçi Ogün Samast, silah arayışında olduğu günlerde astsubay Ahmet Faruk Aydoğdu ile görüşüyor. astsubay Aydoğdu ise Satılmış Şahin'in arkadaşı. Sürecin en ilginç ayrıntısı ise şu. Ogün Samast cinayeti işlemek için Trabzon'dan İstanbul'a yola çıktığında astsubay Şahin de İstanbul'a hareket ediyor. 18 Ocak günü Ogün'ün Bayrampaşa'da kaldığı dayısının evi yakınlarında görülüyor. Yani cinayetten bir gün önce. Ne hikmetse Ogün Samast ise verdiği ifadede 18 Ocak'ta ne yaptığını hatırlamadığını anlatıyor. Bu durumu soran savcılara Satılmış Şahin 'görev için İstanbul'a gittiğini' söylüyor. Fakat cinayette Trabzon Jandarması'nın sahte evrak düzenlediği ve bunun tespit edildiği düşünülürse Satılmış Şahin'in İstanbul seyahati ciddi bir şüphe olarak gözüküyor. Satılmış Şahin ile ilgili enteresan ayrıntılardan birisi de şu: Şemaya göre Yasin Hayal'in McDonalds'ı bombaladıktan sonra girdiği cezaevinden tahliye sürecinde Astsubay Cevat Eser adliye ve cezaevi personeli ile sık temasta. Yani Hayal'in nöbetçi mahkeme tarafından tahliye edilmesi biraz garip. Şahin ise astsubay Eser ile yakın görüşüyor.

Jandarmayla ilişkisi tespit ediliyor

Kitapta yer alan ifadelere göre polis, Erhan Tuncel'in Jandarma ile ilişkisini tespit edince yardımcı ystihbarat elemanı statüsüne son veriyor. KTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü, 4. sınıf öğrencisi Erhan Tuncel, 17 Kasım 2004 tarihinde talep ve İstihbarat Dairesi Başkanlığı'nın 2 Aralık 2004 tarihli onayı ile YİE sıfatıyla deneme kayıtlarına alınıyor. Fakat aynı dönemde Jandarma ile yoğun teması olunca Trabzon istihbaratı uyarıyor. Erhan Tuncel'in Jandarmaya çalıştığının ortaya çıkması üzerine Trabzon İstihbaratı 23 Aralık 2006'da Tuncel'in işine son veriyor. Çünkü Emniyet YİE yönetmeliğine göre bir ajan bir başka kuruma çalışıyorsa işine son verilmek zorunda.

İlk istihbarat Jandarma'ya

Adem Yavuz Arslan, kitabında, Başbakanlık müfettişlerinin soruşturmayı derinleştirmek için değil, bir birimi suçlamak için çalıştığını anlatıyor. Bu konuda Emniyet Müdürleri Emin Aslan, Sabri Uzun ve Ahmet İlhan Güler'in rolüne dikkat çekiyor. İddiaya göre hem İçişleri, hem Jandarma, hem de Başbakanlık, Tun­cay Uzundal ve Erhan Tuncel'in Jandarma bağlantısını örtbas etmeye çalıştı. Kitapta yer alan şemaya göre Astsubay Satılmış Şahin ve Tuncay Uzundal, Erhan Tuncel'le 156 görüşme yapmış. Üstelik aynı astsubayın, Erhan Tuncel'in eski ev arkadaşları ile de benzer ilişkileri var. Yani Erhan davet edildiği eve gitmeden önce de Jandarma'nın kontrolü altında. Tıpkı Yasin Hayal gibi. Hatta Ogün Samast gibi. Erhan Tuncel ile Astsubay Satılmış Şahin 25 Ocak 2006'da bir gece yarısı buluşuyorlar. 17 Şubat 2006'da Trabzon polisi İstanbul polisine yazıyla Dink'in öldürüleceği istihbaratını gönderiyor. Belli ki bu istihbarat polisten önce Jandarmaya gitmiş.

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN