forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

İLHAN SELÇUK'UN HAYATI BOYUNCA SAKLADIĞI SIRRI HASAN CEMAL AÇIKLADI...

Aktif .

ilhanselcukGeçtiğimiz yıl hayata veda eden Cumhuriyet Gazetesi'nin eski imtiyaz sahibi İlhan Selçuk'un kökeniyle ilgili iddialar, hep konuşuldu. Hasan Cemal büyük sırrı açıkladı.

Milliyet Yazarı Hasan Cemal dünkü yazısında, İlhan Selçuk'la ilgili şimdiye kadar bilinmeyen bir gerçeği aktardı.

Hasan Cemal'in yazdığına göre, İlhan Selçuk'un annesi Ermeni ve bunu hayatı boyunca sakladı. Bu nedenle İlhan Selçuk annesinin ölümünün ardından doyasıya yasını tutamadı.

Konuyla ilgili Liberalses.com yazarı gazeteci Tuncay Opçin ise şunları yazdı.

İlhan Selçuk'la ilgili farklı kaynaklardan farklı bilgiler benim de kulağıma gelmişti. Ancak bir türlü doğrulatamamıştım. Selçuk Milaslı'ydı. Anne ve babası Girit'ten Milas'a gelmişlerdi. Mesele Girit olunca devreye Bektaşilik'in girmemesi düşünülemezdi. Konu Bektaşilik olunca da yollar otomatik olarak Selanik'e çıkıyordu. Selanik deyince de bugün Türkiye'de çok popüler olan Sabetaycılık tartışmalarına hemen kapı aralanıveriyordu. Ben bu bilgiye çok itibar etmedim. Selçuk'un Sabetaycılığı da aslında beni çok ilgilendirmiyordu. Ta ki Zaman gazetesi genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı, 11 Mayıs 2006'da İlhan Selçuk'u konu alan bir yazı yazana kadar. Dumanlı ima yoluyla Selçuk'a kökeniyle ilgili göndermede bulunuyordu. Bu göndermeden 28 Şubat'ın kudretli paşalarından Doğu Silahçıoğlu da nasibini almıştı. Ben bu yazıyı okuyunca İlhan Selçuk'un ertesi gün vereceği cevabı merakla beklemeye başladım. Selçuk beklentimin aksine ertesi gün sakin bir yazı yazdı. Ancak o hafta içinde Osmanlı padişahlarının anneleriyle ilgili yazılar kaleme aldı. Böylece İlhan Selçuk, Dumanlı'nın yazısı üzerinden bir tartışma açmak yerine daha zekice bir cevap yazmış oluyordu.

Ben işin açıkçası Selçuk'un cevabını yeterli bulmadım. Hatta verdiği cevabın hakkındaki iddiaları doğrular nitelikte olduğunu düşündüm. Sonrasında Ermeni bir arkadaşımdan da Dumanlı'nın yazdıklarını teyit eden bilgiler aldım. İlhan Selçuk'un annesi Ermeniydi ve teyzesi Şişli'deki Ermeni mezarlığında yatıyordu. Ermeni arkadaşıma göre Selçuk bu işi kompleks yapmış, o yüzden bugün Ulusalcılığa savrulmuştu.

Doğrusu ben bir insanın Ermeni, Yahudi, Türk olmasının nasıl bir eksiklik veya üstünlük sağladığını anlayabilmiş değilim. Böyle şeylere de hiç kıymet vermem. Şimdi biyografi üzerinde yoğunlaşan bir derginin yöneticiliğini yapıyorum. İlhan Selçuk'un annesinin Ermeni olması ve bunun Hasan Cemal'in yazısıyla ortaya çıkması benim için sadece Selçuk'un biyografisi için değerli bir bilgidir. Onun dışında da hiçbir anlamı yoktur.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN