forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

CAN DÜNDAR VE MEHVEŞ EVİN BALTAYI NASIL 'DEMİRÖREN'E VURDU?

Aktif .

demiroren_avmMilliyet'in iki yazarı Can Dündar ve Mehveş Evin satıştan bir gün önceki yazılarında Demirören Grubu'nun İstanbul Beyoğlu'nda yeni açtığı AVM hakkında demediklerini bırakmamışlardı.

Doğan Grubu Milliyet ve Vatan Gazetelerinin Karacan-Demirören ortaklığına satıldığını dün resmen duyurdu.

Can Dündar 19 Nisan tarihli yazısında Beyoğlu'nda yeni açılan ve Demirören Grubu'na ait  Alışveriş Merkezi üzerinden Beyoğlu Belediyesi'ne yükleniyordu. Yeni patronlarının AVM'sini tanımlamak için uygun gördüğü isim ise 'Ucube'ydi...

Yine aynı gün Mehveş Evin de Milliyet'in Cadde Ekinde Demirören Grubu'nun Beyoğlu'ndaki Alışveriş Merkezi'ni yazmıştı. Evin'in yazısına koyduğu başlık şöyle: Hormonlu kabak Demirören AVM...

Mehveş Evin bununla da yetinmemiş, Demirören'in kaçak kat yaptığını yazmış, İstanbullular'ı burada alışveriş yapmamaya çağırmıştı... Kendisinin de bir iğne dahi almayacağını ilan etmişti...

Her iki yazardan da Demirören Alışveriş Merkeziyle ilgili övgü dolu yazılarının ne zaman geleceğini merak ediyoruz!


CAN DÜNDAR'IN YAZISI

(...)
Kars’taki heykel yıkımını Taliban vandalizmiyle kıyaslayınca kızıyorlar.
“Biz, eseri put saydığımız için değil, bölgenin tarihi dokusuyla uyuşmadığı için yıkıyoruz” diyorlar.
Sanki onay verdikleri Demirören AVM “ucube”si, Beyoğlu’nun tarihi dokusuyla pek uyuşuyormuş gibi...
Yine Metin Altıok’la bitirelim:
“Yıkıcılar geldiler, yıktılar bütün duvarları/
Yalnız temel kaldı geriye ve birkaç tuğla kırığı/
İş, araçlarında artık,/
bir canavar ağzıyla deşmek için toprağı/
Ve temizleyecekler kazılan yerlerde/
bizden kalan balçığı...”

Milliyet / 19 Nisan 2011

MEHVEŞ EVİN'İN YAZISI

Hormonlu kabak Demirören AVM

İstiklal’in hormonlu AVM’si Demirören’in, iznin iki katı fazla alana kaçak inşaat yaptığı ortaya çıktı. İstanbullular, uyanın! Demirören’den alışveriş yapmayın, tepkinizi gösterin

Rivayet o ki Beyoğlu’nda nüfus, hafta sonları iki milyona çıkıyor. Düşünün, başlı başına bir şehir nüfusu, bir ilçede toplanıyor! İstiklal Caddesi’nin Taksim’den Tünel’e uzanan hattını, ara ve paralel sokakları, esnafını, mekanını şöyle bir göz önüne getirirseniz, yalan değil.

İşte bu sokakları dolduran genç nüfus, iştahları o kadar kabartıyor ki Beyoğlu’ndan pay kapma yarışı kontrolden çıkıveriyor.

Malum... İstiklal’in başında devasa bir alışveriş merkezi açıldı. Renovasyon adı altında yeniden inşa edilen Demirören AVM’si ,  hormonlanmış bir kabak  görünümünde.   İsteyen kelebek de diyebilir.

Palmiyesi eksik

Ön cephesi öyle bir ışıklandırılıyor ki   gözlerinizi alıyor. Ne zaman önünden geçsem   kalabalığın içgüdüsel olarak girişinden uzaklaştığına şahit oldum. Sanki biri biber gazı atmış,   orası boşalmış gibi. Acaba insanlar, sessizce    tepkisini koyuyor olabilir mi?

‘Büyük, iyidir’ şiarından hareketle kocaman bir girişi, kat kat yayılan mağazalarıyla Demirören AVM, görkemli mi görkemli. Fakat bir o kadar da tatsız-tuzsuz. İstiklal’in mimarisine, küçük dükkanlarına uyum sağlamayan, çiğ bir tüketim mabedi havasında.

Hadi çiğliğinden de geçtim! Ona alıştık! Fakat göz göre göre, İstiklal’in göbeğinde, bütün kuralları altüst ederek kaçak inşaat   yapmak  ne oluyor?

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Emek   sineması tartışmaları sırasında görüştüğümde “Beyoğlu’ndaki   pis, bakımsız binaları yenilememize direniyorlar” diye yakınmıştı.

İğne bile almam

Sayın Demircan! Yenileme dediğiniz, tarihi yapılara zarar veren, mimarisi uyduruk, kaçak inşaatlarsa, tabii ki insanlar isyan eder, size güvenmez !

1567 tarihli Ağa Camii’ne bile zarar vermeyi göze alıyorsanız, siz ne Emek’i aslına uygun restore ettirirsiniz, ne AKM’de açıklanan projeyi uygularsınız. Sonra da tepkileri “marjinal”  ilan edersiniz.

Şahsen adaletin işlemesini bekleyecek değilim, zaten ümidim yok. Bireysel tepkimi koyar, Demirören AVM’sinden iğne bile almam. Bakarsınız Beyoğlu’na sahip çıkan başkaları da vardır...

REZALETİN DANİSKASI

* Radikal gazetesi, süreci en başından beri izliyor. Haricinde kimsenin umrunda değil. Demirören’e 2004’te 19 bin metrekarelik alan için inşaat izni verilmiş.
* Ancak nasıl olduysa, Yenileme Alanı Koruma Kurulu’nun izniyle AVM’nin iki mislinden fazla alana yayılıp 50 bin metrekareye çıktığı anlaşıldı. Bunca yıl, herkesin gözünün önünde!
* Radikal, pazar manşetine Kültür Bakanlığı müfettişlerinin raporunu taşıdı. Bakanlık, Yenileme Alanı Koruma Kurulu, Beyoğlu Belediyesi Başkanlığı, Demirören AVM’nin sahipleri için suç duyurusunda bulunacak.
* Teftiş Kurulu raporuna göre AVM’nin kaçak olan üçte birinin yıkılması gerekiyor. AVM’nin hem son iki katı, hem yeraltındaki kısımları ve arkaya bakan bir bölümü kaçak.
* Yeraltında 30 metre derine inilirken çevredeki tarihi eserlere zarar verilmiş. Tescilli binalar yıkılmış, Ağa Camii’nde büyük hasar olmuş.

TABELALARA NE OLDU?

* Çok değil, dört-beş yıl önce İstiklal’deki bütün mağaza ve bankalara standart tabela yasası getirilmişti. Büyük marka ve kurumlar, ‘görüntü kirliliği’ gerekçesiyle paşa paşa tabelalarını indirip kahverengi üzerine pirinç harflerle logolarını yazdılar.
* Yazdılar da ne oldu? İstiklal’de bugün bu kurala uyan yok.   Hamburgercisinden bankacısına,       herkes birer birer, rengarenk, boy boy tabelalarını astı.
* Peki madem uygulanmayacak, neden o kural getirilmişti? Eee... Burası Türkiye! Kurallar, çiğnenmek ve arkasından dolanmak için yapılıyor! Yeter ki kaynaklarımızı israf edelim, yeter ki birilerini zengin edelim...

Milliyet / 19 Nisan 2011

DKM ARŞİVİ