forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

'TARAFSIZ YAZAR' SINAVDA ÇAKTI!

Aktif .

hurriyet_yilmazozdilYılmaz Özdil'in yazısını bugün manşete çeken Hürriyet, 'Tarafsız yazar sınava girdi" başlığını kullanmış. Ancak Özdil yazısına kaynaklık eden ALES sınavındaki sorunun en önemli ifadesini makaslamış...

 

Yılmaz Özdil'in yazısındaki ilgili bölüme bakalım...

 
(...)

Girdim ÖSYM’nin internet sitesine, ALES’in soru kitapçığını tıkladım...

*

Sözel bölüm.
25’inci soru mesela.

*

Önce bi metin verilmiş:
“Gücünü gözlem ve mizahtan alan öyküleriyle tanınmaktadır. Konuşur gibi yazmanın doğurduğu rahatlık ve akıcılık görülür. Toplumsal bozuklukları, çarpık kişilikleri ele alır. Bilgilendirmeye yönelik bir yol seçer.”

*


Sonra da, aşağıdakilerden hangisi bu yazarın özelliklerinden biri “olamaz” diye sorulmuş.

*

Cevap?
Baktım cevap anahtarına.
E şıkkı.
Yani?
Bu yazarın özelliği, toplumsal
olayları “tarafsız” bakış açısıyla anlatmak “olamaz”mış!

*

Demek ki neymiş?
Gözlem yapan, mizahla süsleyen, konuşur gibi, rahat ve akıcı yazan, toplumsal bozuklukları, çarpık kişilikleri ele alan, ahaliyi bilgilendiren yazar “tarafsız olamaz”mış.

*

Ya nasıl olurmuş?
Trene bakar gibi bakar, öküz gibi yazarsa, fikir kabızıysa, toplumsal bozuklukları teğet geçip, suya sabuna dokunmadan, çarpık kişiliklere ilişmez ve ahaliyi bilgilendirmezse “tarafsız yazar olur”muş.

*

İnanmayıp “tatmin” olmayan, sağlamasını yapmak için açsın, gazetelere baksın... Boşuna mı, ÖSYM’deki rezaletleri görmeyip, yazmayıp, üstüne alkışlıyor “tarafsız yazar”lar kardeşim?

*

Ha, nasıl oluyor da utanmadan orda oturuyorlar hâlâ derseniz... Malum, dört yanlış bir doğruyu götürüyor. Bunlarda ilaç niyetine bi doğru bile olmadığı için, götüremiyor maALESef.

oysm_sinavsorusuÖzdil'in yazısı böyle...

Şimdi Özdil'in yazısına kaynaklık eden sorunun tam metnine bakalım...

"Gücünü gözlem ve mizahtan alan öyküleriyle tanınmaktadır. Öykülerinde, konuşur gibi yazmanın doğurduğu bir rahatlık ve akıcılık görülür. Toplumsal bozuklukları, çarpık kişilikleri ele alır. Küçük olayların anlatıldığı bu öykülerde yazar, iyimserlikten uzak ve bilgilendirmeye yönelik bir yol seçer."

Dikkat lütfen!

Yılmaz Özdil, alıntı yaptığı sorudan Koyu Siyahla belirtilen bölümü atmış. Böylece metin Özdil'in istediği kıvama gelmiş...

Özdil, metinde kendisinin anlatıldığını düşünmüş olmalı...  Evet Özdil toplumdaki çarpıklıkları yazmayı seven bir yazar görünümünde... Ancak metindeki iyimserlikten uzak olma hali ve küçük olayların anlatılması gibi unsurların hiç de hoşuna gitmediğini belirtelim...

Demik ki "Tarafsız Yazar' böyle olunuyormuş...

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN