forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

HÜRRİYET YANLIŞ KİŞİYİ GÖRMÜŞ: O KİŞİ CEM GARİPOĞLU DEĞİLMİŞ!

Aktif .

 
hurriyet_cem
Hürriyet gazetesinin dünkü manşetinde, ABD'nin Monterey kentinde yaşayan ve güvenlik görevlisi olarak çalışan Ünal Matsu'nun, Münevver Karabulut'un katil zanlısı Cem Garipoğlu’nu gördüğü iddia ediliyordu. Oysa durum çok farklıydı...

Oysa Matsu’nun Cem Garipoğlu dediği kişinin İstanbul’dan üç ay önce dünya seyahatine çıkan Aytuğ Sözüer'den başkası olmadığı anlaşıldı. ntvmsnbc'ye ulaşan 29 yaşındaki Aytuğ, 10 Haziran'da Matsu'yla konuşan Türk'ün kendisi olduğunu, FBI ve polisin yanlış yönlendirme yüzünden zaman kaybetmesini istemediği için bu açıklamayı yapma ihtiyacı duyduğunu söyledi.

HABERİN DETAYLARI ŞÖYLE:

Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü'ne birincilikle giren ve dünya turuna çıkmadan önce Hyundai'nin Dış Satım bölümünde çalışan Sözüer, şu anda Şili’de olduğunu da ifade etti. Matsu’yla sohbetinde “Rusya, Prag ve Burma'ya gittiği” şeklindeki beyan dışında her şeyin aynı olduğunu söyleyen Sözüer, Matsu’nun çalıştığı parkın güvenlik kamerasından kendisinin kullandığı kiralık aracın plakasının tespit edilebileceğini ve pasaport bilgilerinden o kişinin Cem Garipoğlu değil, kendisi olduğunun anlaşılabileceğini belirtti.

 BENİ GARİPOĞLU İLE NASIL BİRLEŞTİRDİ, ANLAYAMADIM

Aytuğ Sözüer ntvmsnbc'nin sorularını yanıtladı:

Olaydan ya da Hürriyet'teki haberden nasıl haberdar oldunuz? Sözkonusu diyalogda, Cem Garipoğlu diye sözü edilen kişinin siz olduğunuza nasıl karar verdiniz?

Hürriyet.com.tr’yi okuyorum arada bir. O şahsın (Ünal Matsu) fotoğraflarını gördüm, Monterey’de olduğunu okuyunca, bu amcayı tanıyorum ben, dedim. Haberi okumaya başladım. Her satırda benim hikayemi, anlattıklarımı, benim ona aktardıklarımı anlattığını fark ettim. Tabii bunu Cem Garipoğlu ile nasıl birleştirdiğini anlayamadım. Çünkü tip olarak pek benzediğimiz söylenemez. Ama bir şekilde bu haber olmuş.

Bu olayın öznesi olmak, Cem Garipoğlu’nun yerine konmak size neler hissettirdi?
Olay sanırım ben Türkiye'de yokken meydana geldi. Arada bir gazete okuduğum için olayın adli bir vaka olduğunu biliyorum sadece. Türkiye’deki yankısının ne olduğunun farkında değilim açıkçası. O yüzden aranan bir kişiyle karıştırılmış olmak garip ve biraz da komik. Açıkçası çok da ciddiye almadım.

RUSYA, PRAG, BURMA’YA GİTMEDİM
Monterey’de Ünal Matsu ile hangi tarihte karşılaşmıştınız?
10 Haziran'da. Tarih doğru. Fakat orada yazılanlar arasında Rusya, Prag ve Burma'ya gittiğime dair bir şey söylememiştim. Onlar sonradan eklenmiş. Haberde adı geçiyor ama ben öyle bir şey söylemedim.

BELGELERİN GARİPOĞLU’NA AİT OLMADIĞINI KOLAYCA SAPTARLAR
Şu anda herhangi bir endişe taşıyor musunuz? Çünkü Hürriyet’teki haberde deniliyor ki, “Matsu’nun anlatımından sonra FBI ajanları ve Amerikan polisi harekete geçti...”
Hayır, hiçbir endişeye kapılmadım. Kiraladığım arabanın güvenlik kameralarında kaydı varsa, bunun Los Angeles’teki ALOMA kiralık araç şirketinden kiralandığını bulabilirler. Plakayı çok net hatırlıyorum, 6DZM134. Oradan da kredi kartı ve pasaportun Cem Garipoğlu’na ait olmadığını kolayca saptarlar.

Kaç yaşındasınız? Haberde '25 yaşlarında görünüyordu, avurtları çökmüştü' diye tarif ediliyor. Garipoğlu'yla benzerlik sözkonusu mu?
29 yaşındayım. Saçım seyrektir, fotoğraftaki gibi değil. O gün birkaç günlük sakalım olabilir. Avurtlarımın çökük olduğu da subjektif bir değerlendirme. Bariz kilo kaybım yok.

KURU FASULYE VE RAKI MESELESİNE GELİNCE
Bir de en çok neyi özlediğiniz konusu... Rakı masası ve kuru fasulyeyi özlediğinizi söylemiş miydiniz gerçekten?
Evet, o doğru. Bir gece önce not defterime özlediğim şeyleri yazmıştım.

Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?
Ben bu beyanı şunun için yapıyorum. Eğer öyle bir araştırma varsa, konsolosluk olsun, FBI olsun, polis olsun böyle bir soruşturma için fazla zaman kaybetmesin istedim. Zanlıyı ya da aranan şahsı farklı bir yöne çekmesinler diye yardımcı olmak istedim. Şu anda Şili’deyim ve seyahatime devam ediyorum.

Dünya turunda en büyük maceranız bu oldu sanırım...
En büyük malzeme bu olmadı ama en medyatik olanı diyebilirim. Arkadaşlardan en çok yorum aldığım olay bu oldu.

RUSYA, PRAG, BURMA’YA GİTMEDİM
Monterey’de Ünal Matsu ile hangi tarihte karşılaşmıştınız?
10 Haziran'da. Tarih doğru. Fakat orada yazılanlar arasında Rusya, Prag ve Burma'ya gittiğime dair bir şey söylememiştim. Onlar sonradan eklenmiş. Haberde adı geçiyor ama ben öyle bir şey söylemedim.

 

HÜRRİYET HABERİ BÖYLE DUYURMUŞTU

hurriyet_manset

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN