forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

SEÇİMLERDEN SONRAKİ İLK ANKET: YEMİN ETMEYEN CHP 4 PUAN KAYBETTİ...

Aktif .

anket_anketReferandumdan sonra, seçimleri de büyük oranda bilen ANDY-AR siyasi, CHP'nin yemin protestosunun seçmen üzerindeki etkisini araştırdı. Ortaya çok ilginç sonuçlar çıktı.

 

Seçimden sonra yapılan geniş kapsamlı siyasi gündem araştırmasına göre sandıktan yüzde 50’yle çıkan AK Parti oylarını ciddi oranda artırırken, yemin protestosu yapan CHP’nin oyları ise aynı oranda düşmüş durumda.

12 Eylül 201'da yapılan Anayasa Referandumu'ndan sonra, 12 Haziran seçimlerini de büyük oranda bilen ANDY-AR’ın 30 Haziran – 04 Temmuz tarihleri arasında 20 ildeki 153 noktada 2 bin 856 denekle görüşerek yaptığı araştırmaya göre, bugün seçim olsa AK Parti yüzde 54,2, CHP yüzde 21,9, MHP, yüzde 13,3, BDP (Bağımsızlar) yüzde 7.6, Saadet Partisi yüzde 0.9, HAS Parti 0.7 ve Diğer ise yüzde 1.4 oranında oy alıyor.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren ANDY-AR Başkanı Faruk Acar, halkın büyük bir bölümü seçim sonuçlarından memnun olduğunu kaydetti. Aldığı yüzde 50 oy oranı ile oylarını artırarak 3’üncü defa iktidar olan AK Parti’nin seçmeninin yüzde 92,5’i partisini başarılı bulduğunu belirten Acar, CHP seçmeninde bir rahatsızlık olduğuna dikkat çekere “ Başarılı bulma oran oylarını yüzde 5 artıran CHP’nin seçmeninde ise yüzde 34’lerde. Bu oran parti içindeki rahatsızlığın ve kurultay çağrılarının bir göstergesi olarak değerlendirilebilir . Çünkü CHP’ye oy veren seçmenin yüzde 60’a yakını da kurultay çağrısına olumlu bakıyor. Bu da seçim sonucunu başarılı bulup ama yine de kurultaya gidilmesini isteyen bir CHP kitlesinin olduğuna işaret ediyor.” dedi.

“Seçimlerden önce kaset skandallarıyla sarsılan ve baraj altı kalma ihtimaline karşı MHP’ye sandıkta sahip çıkan semen de sonuçtan yüzde 54 oranında memnun görünüyor…” diyen Faruk Acar, seçim sonrasının en önemli gündem maddesi olan tutukluyken seçilen vekillerin mahkemece serbest bırakılmamasına milli iradenin büyük bir kısmının da karşı çıktığını, seçmenlerin yüzde 46,2’sinin oylarını alarak vekil seçilen 8 kişinin Meclis’teki yerini almasını istediğini , buna karşı çıkanların oranının ise yüzde 30’larda olduğunu kaydetti.

Seçim sonrasının en önemli gündem maddesi olan, CHP’nin yemin protestosunu da değerlendiren Acar, CHP seçmeninin büyük bir bölümün bu harekete karşı çıktığına şu sözlerle dikkat çekti: 
“Diğer taraftan CHP seçmeni ise, seçilmiş iki milletvekilinin tutukluluk hali devam eden CHP’nin Meclis’i yemin etmeme protestosuna büyük oranda karşı çıkıyor. CHP’lilerin yüzde 47’si yemin etmeme protestosuna karşı çıkarken bu harekete destek verenlerin oranı ise yüzde 31.”

Ankete göre CHP’nin oylarının düşmesinde yemin protestosunun etkili olduğu yorumunu getiren Acar’ın analizi şöyle: “CHP’nin yemin etmeme tutumu oylarını da etkilemiş görünüyor. 22 Temmuz 2007 seçimlerine göre CHP’nin oylarını 5 puan yükselten Kemal Kılıçdaroğlu, yemin protestosuyla partisini tekrar eski seviyesine indirmiş görünüyor.” 

KILIÇDAROĞLU KOLTUĞUNU KAPTIRDI

ANYD-AR'ın araştırmasında, liderlerin beğenirlik oranlarında ise seçim sonrasında bir değişim olduğu göze çarpıyor. Ankete göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan zirvedeki yerini açık ara farkla korurken CHP’nin yaşadığı sıkıntılar Kılıçdaroğlu’nun beğenirlik oranını, sıralamada 3’lüğe düşürmüş durumda. Ankete katılanlara göre Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül en beğenilen ikinci lider. ANDY-AR Başkanı Faruk Acar bu durumu şöyle özetledi: “Erdoğan’dan sonra en beğenilen liderin Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün olması, soysal demokrat seçmenin seçim sonrasında yeni bir lider arayışı e anlayışı düşüncesinde olduğuna işaret ediyor. “ (Haber7.com)

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN