forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

HUKUKÇU GÖZÜYLE NEWS OF THE WORLD OLAYI...

Aktif .

newsoftheworldİngiltere'de yaşayan Türk avukat Mehmet Ali Erdoğan News of the World olayının detaylarını yazdı...

 


Hukukçu gözüyle News of the World olayı...

Britanya’nın önde gelen liberal gazetesi The Guardian, 2009'dan beri periyodik olarak keskin bir şekilde anti-liberal olan News International’ın sahibi olduğu pazar gazetesi News of the World’ün geniş bir politikacı ve ünlü grubunun telefonlarını dinletmesiyle ilgili bir haber yayınlamaktaydı.

Ben başından beri bunu göründüğünden çok daha büyük, News of the World gibi Rupert Murdoch’un sahip olduğu medya kuruluşlarının büyük bir kısmı tarafından Britanya’daki siyasi hayatın değerinin ne kadar düşürüldüğünü gösteren bir hikâye olarak düşündüm. Bu haber geçen hafta, The Guardian’ın News of the World için çalışan kişilerin, 2002'de kaçırılıp öldürülen ve katili yakın zamanda cezalandırılan Milly Dowler’ın telefonunu da dinlettiğini ifşa etmesiyle birlikte büyük bir kriz olarak patladı.

MURDICH'A SATIŞ İZNİ DURDURULABİLİR
Haberin bu şekilde ortaya çıkması Murdoch’un, yine son derece tartışmalı bir şekilde, Britanya’nın en önde gelen özel sektör sahipliğindeki yayıncısı BSkyB’nin henüz sahip olmadığı yüzde 61’ini satın alma girişimine denk geldi. Buna ilişkin karar, şu anda yargı-benzeri bir ehliyetle hareket eden kültür bakanlığının elinde. Buna karşın İşçi Partisi, uygun karar makamının Rekabet Komisyonu olması gerektiğini ve ayrıca verilebilecek olan bir iznin 1990 tarihli Yayıncılık Kanunu’ndaki esaslara göre News International’ın lisans sahibi olabilecek “uygun ve yerinde kişi” olmaması gerekçesiyle düzenleyici kurul Ofcom tarafından durdurulabileceğini öne sürüyor.

BAŞBAKAN'A TARTIŞMALI DANIŞMAN
Telefon dinleme skandalının yaklaşık 4.000 kurbanı olduğu söyleniyor, bunlardan bazıları mahkemeye gitmeden News of the World’le uzlaşma yoluna gitti ve bu da 2007'de gazetenin o zamanki yayın yönetmeni Andy Coulson’un istifasına yol açtı. Coulson daha sonra Başbakan David Cameron’ın iletişim müdürü olarak ortaya çıktı ve bu senenin ilk ayına dek bu görevi yürüttü. Cameron, Coulson’ın Başbakanlık’ta böyle bir göreve getirilmesini “ikinci bir şans” olarak tanımladı, ancak tecrübeli gazeteciler Cameron’ı beraberinde getirdiği miras nedeniyle Coulson hakkında uyardıklarını iddia ettiler ve neticede Coulson görevinden Ocak ayında istifa etti. Coulson dün polis tarafından polis memurlarına rüşvet verme iddiası nedeniyle gözaltına alınıp bilgisayarının hard diskine el konulduktan sonra kefaletle serbest bırakıldı.

WATERGATE'LE KIYASLANIYOR
Az evvel belirttiğim gibi, Murdoch’un Britanya basınının başına gelen en iyi şeylerden biri olduğunu iddia eden William Shawcross gibi medya duayenlerinin aksine ben, henüz tam olarak göremediğimiz sonuçları bakımından Watergate’le kıyaslanan bu skandalı, Murdoch’un Britanya kurumlarının ayarlarını bozmasının bir sonucu olarak görüyorum. İşçi Partisi’nin 1990’ların ortalarından beri süre gelen medya faaliyetlerinin büyük bir kısmının amacı, Tony Blair’in filizlenen parti liderliğine Murdoch basını tarafından önceki parti lideri ve Blair’e kıyasla çok daha gerçek bir sosyal demokrat olan Neil Kinnock’a yapıldığı gibi zarar verilmesini önlemekti. Seçilmesini takiben Tony Blair hemen News International yetkilileriyle görüşmek için Avustrulya’ya uçmuştu ve sonrasında da Murdoch’un günlük gazetesi The Sun, Blair’i desteklediğini açıkladı. İşçi Partisi, yine Blair’e göre daha gerçek bir sosyal demokrat olan Gordon Brown’ın liderliğine kadar geçen süre boyunca News International’ı, -bakış açınıza göre- kimi zaman açıkca kazanmaya çalışarak kimi zaman taviz vererek, kendi tarafında tutmayı başardı.

GÜÇ VE ETKİNİN BOYUTLARI...
Bütün bunları söylemekteki amacım, Murdoch’un basın ve yayın kuruluşları yoluyla sonunda Britanya siyasetinde sahip olduğu güç ve etkinin boyutlarını göstermek ve şimdi bu skandalda gelinen noktanın, olayın vehametini herkesin açık bir şekilde ve bütün boyutlarıyla idrak edebilmesi için bir alarm zili olarak görülebileceğine dair umudumu paylaşmaktır. Örneğin, önde gelen liberal hukukçulardan Geoffrey Robertson’ın Guardian’da yayınlanan makalesinde de belirttiği gibi “acımasız tiraj yarışı tehlikeye girdiğinde tabloid basına herhangi bir etik sorumluluk, ve hatta ceza hukukuna saygı yerleştirme konusunda kendi kendini düzenleme esasının başarısızlığa uğraması kaçınılmazdı.” Robertson, yazısının devamında şu an itibariyle hükümetin de kabul etmiş olduğu ve 2005 tarihli Soruşturmalar Kanunu kapsamında “kamuoyundaki rahatsızlığı ortadan kaldırmak ve böyle bir skandalın bir daha yaşanmamasını sağlamak amacıyla çabuk ve güvenilir bir incelemeye izin verecek bir kamu soruşturması” açılmasını istediğini belirtmiştir.

GENEL MÜDÜR GÖREVDE
Skandalın ortaya çıkmasıyla birlikte yapılan zarar kontrolü girişimi neticesinde ve Rupert Murdoch’un News International’ın başında olan oğlu James Murdoch’un açıklamasına göre News of the World’deki birkaç kötü yumurtanın davranışlarına karşılık olarak gazetenin kapatılmasına karar verildi. Ancak, çoğu iddia edilen suçlar gerçekleştiğinde henüz gazetede çalışmayan 200’ü aşkın gazeteci işlerini kaybederken, Millie Dowler’ın telefonunun dinlendiği sırada News of the World gazetesinin genel yayın yönetmeni olan ve şu anda News International’ın genel müdürü olan Rebecca Brooks bu pozisyonunu koruyor.

Bu duruma ilişkin tezlerden birine göre, Brooks’un görevde kalmasının sebebi iddiaların, krizi yönetmek için Amerika’dan Britanya’ya gelen Rupert Murdoch ve oğul Murdoch’un bizzat kendilerine sıçramaması için bir kalkan işlevi görecek olması. Ancak Başbakan, James Murdoch’un cevaplaması gereken “pek çok soru” olduğunu belirtirken İşçi Partili eski içişleri bakanı Alan Johnson de James Murdoch’un, Profesyonel Futbolcular Birliği Başkanı Gordon Taylor’a yapılan 700.000 Sterlin'lik uzlaşma ödemesi gibi mahkeme dışı ödemelere icazet vermesi nedeniyle 2000 tarihli Araştırma Yetkilerinin Düzenlenmesine Dair Kanunu’nun 79. kısmı dahilinde soruşturmaya uğrayabileceğini söyledi. Ayrıca ABD’de de Yabancı Rüşvet Uygulamaları Yasası kapsamında bir soruşturma açılabileceği belirtiliyor. Bu konuda bir uzman olan akademisyen Mike Koelher’e göre, Amerikalı yetkililerin “gazete sattıracak sansasyonel haberler yazabilmek için görevlilere, -ki bu olayda polise- rüşvet verildiği” gerçeğinden hareketle bu olaya dahil olmamaları “çok şaşırtıcı” olacaktır.

(Haberturk.com)

DKM ARŞİVİ