forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

KOMUTANLARIN İSTİFASI DIŞ MEDYADA YANKI BULDU...

Aktif .

yabanci_basinTSK'da yaşanan istifalar dış medyanın da büyük ilgisini çekti.. Bazı gazeteler demokrasiye vurgu yaparken bir kısmı da ekonomik açıdan değerlendirmede bulundu.

 

NEW YORK TİMES

New York Times son ayrılmalarla ordunun "Ülke siyasi sistemini sarsacak kadar güçlüyüm" mesajı verdiğini, ancak Başbakan Erdoğan’ın hızlı hareket edip "Yeni lideri" seçmesiyle bu mesajın ters tepmiş göründüğünü yazdı.

New York Times gazetesi Washington’daki Dış İlişkiler Konseyi uzmanı Steven Cook’un "Bu tek hareket yanında, ordunun deposunda kalan fazla birşey yok. İstifalar aynı zamanda bir demokrasi olarak Türkiye ile ilgili çok şey söylüyor, çünkü bu ülkenin vatandaşları, Sayın Erdoğan’ın gücünü giderek artıran Adalet ve Kalkınma Partisi’nden hoşlanmayanlar bile, artık askeri kuralları kabul etmeye hevesli değil. Türkiye bütün bunların dışında büyüdü" dedi.

ASSOCIATED PRESS

Türkiye’nin genelkurmay başkanı ve ordu komutanları, onlarca subayın hükümeti devirme suçlamasıyla tutuklanmasıyla başlayan gerilimin tırmanmaya başladığı bir sırada istifa etti. Türkiye’de komutanların ilk kez toplu bir şekilde istifa etmesi, hükümetle ordu arasında derin bir uçurum bulunduğuna işaret ediyor. Türkiye’de bir zamanlar komutanların tutuklanması hayal bile edilemezdi.

RIA Novosti

Komutanların beklenmedik istifası, orduda üst düzey komuta kademesinin belirleneceği askeri şura toplantısının hemen öncesinde geldi. Koşaner’in istifasının 40 general ve amiralin ’Balyoz operasyonuyla’ hükümeti devirmeye çalışma suçlamasıyla hapse atılmasına karşı bir protesto eylemi olduğu belirtiliyor. Ordu hapistaki bazı komutanları terfi ettirmek istiyor, ancak hükümet buna karşı çıkıyor.

WASHINGTON POST

Generallerin neden istifa ettiği henüz netleşmemekle birlikte, Başbakan Tayyip Erdoğan ile ordu arasında son yıllarda yaşanan gerilim en önemli neden. Önümüzdeki hafta yapılacak Yüksek Askeri Şura toplantısı öncesinde böyle bir patlamanın yaşanması sürpriz olmadı. Erdoğan, cuma günkü istifalarda önce askeri şurada sürpriz istemediğini söylemişti.

REUTERS

Türkiye’de dört en üst düzey komutan, laik orduyla kökleri siyasi İslam’da bulunan hükümet arasındaki çekişmenin sonucunda istifa etti. Türk lirası istifa haberleri üzerine dolar karşısında sert bir şekilde düşüşe geçti.

EL CEZİRE

Türkiye tarihinde askerler ilk kez toplu halde istifa ediyor. Toplu istifalar, aralarında çeşitli general ve subayların da bulunduğu 22 kişi için internet andıcı suçlamasıyla yakalama kararı çıkartılmasından birkaç saat sonra meydana geldi.

THE GUARDIAN

Türk ordusunun tepe kademesi, hükümetle ordu arasındaki gerilimin, hükümeti devirmeye çalışmakla suçlanan çok sayıda kişi için çıkarılan tutuklama kararıyla birlikte zirveye ulaştığı sırada istifa etti. Muhalifler Balyoz ve Ergenekon davalarının uydurma delillere dayandığını öne sürüp amacın Erdoğan’ın laik muhaliflerini susturmak olduğunu iddia ederken, hükümet iddiaları reddediyor.

BBC

İngiliz yayın kuruluşu BBC, "Türk ordu komutanları toplu şekilde istifa etti" başlığı attı.

BBC, komutanların neden görevi bıraktığının net olmadığını belirtti.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN