forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

'MURAT KARAYILAN YAKALANDI' HABERİ YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ!

Aktif .

murat_kayilanPKK terör örgütü liderlerinden Murat Karayılan'ın İran tarafından yakalandığı iddiası yılan hikayesine dönüştü. İddiaları yalanlayan Roj TV Karayılan'ın eski görüntülerini yayınlamakla yetindi.

 

Haberturk.com'un haberine göre, Anadolu Ajansı bugün saat 12:26'da geçtiği haberde, İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi'nin, Murat Karayılan'ın İran tarafından yakalandığını teyit ettiğini duyurdu.

Ancak ajans daha sonra, 14:29'da "düzeltme" üst başlığı ile verdiği haberde Burucerdi'nin "PKK'nın 2 numaralı ismi elimizde" dediğini duyurdu.

Gelişmeler üzerine İran Dışişleri Bakanı'nı arayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ise, İranlı mevkidaşından "Karayılan yakalandı bilgisi bizde yok" bilgisini aldığı öğrenildi.

"Karayılan yakalandı" haberleri üzerine Burucerdi ise, Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi ile görüşerek "Ben böyle bir açıklama yapmadım" dedi.

ANADOLU AJANSININ DÜZELTME KODUYLA GEÇTİĞİ HABER

İran'ın resmi haber ajanslarından Fars'ın bildirdiğine göre, İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, terör örgütü PKK'nın ''iki numaralı isminin'' yakalandığı haberlerini teyit etti.

Fars ajansının haberinde şu ifadeler var: "Burucerdi, Meclis'te bugün gazetecilerin PKK'nın iki numaralı isminin yakalandığı haberlerine ilişkin bir soruya verdiği cevapta, "Bu haber doğrudur, İran istihbarat birimleri, bu terör örgütünün iki numaralı ismini yakalamıştır" ifadesini kullandı.

Burucerdi, "İstihbarat güçlerimiz, PKK'nın iki numaralı ismini tutuklayarak çok önemli bir iş başarmışlardır" dedi.

İran'ın bir başka resmi haber ajansı Mehr de "PKK;nın ikinci adamının yakaladığı haberi doğrulandı" başlığı altında şu ifadelere yer verdi: "İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Bakanı Alaeddin Burucerdi, terör örgütü PKK;nın ikinci adamının İran tarafından yakalandığını doğruladı.

Mehr haber ajans parlamento muhabirinin bildirdiğine göre, İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Bakanı Alaeddin Burucerdi;nin basın toplantısında gazetecilere vediği demeçte PJAK terörist örgütünün ülkenin batısındaki eylemleri hakkında açıklama yaparak, bu terörist eylemlerin PKK terörist örgütünün ikinci adamının yakalanması dolayısıyla yapıldığını söyledi.

Alaeddin Burucerdi, İran İstihbarat güçlerinin önemli bir operasyonu sonucu PKK;nın ikinci adamının yakalandığını belirtti. Burucerdi, Devim Muhafızları;ndan da bu gibi başarılı ve etkin operasyonlar bekleneceğini vurguladı."

DAVUTOĞLU, SALİHİ İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile görüştüğü ve Salihi'nin PKK elebaşısı Murat Karayılan'ın İran tarafından yakalandığına ilişkin ellerinde bir biligi bulunmadığını söylediği öğrenildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Davutoğlu, bugün İran Dışişleri Bakanı Salihi'yi arayarak, Karayılan'ın yakalandığı haberlerini sordu. Salihi'nin Davutoğlu'na, ellerinde Karayılan'ın yakalandığına ilişkin bilgi olmadığını söylediği bildirildi.

Aynı şekilde Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi de İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi ile konuştu. Burucerdi'nin bu görüşmede büyükelçiye, "Karayılan'ın yakalandığını söylemediğini" aktardığı öğrenildi.

HÜKÜMET BİLGİYİ TEYİT ETMEDİ

Türk hükümeti kaynakları, PKK elebaşı Murat Karayılan'ın yakalandığını henüz teyit etmedi. İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi'nin açıklamasına ilişkin olarak hükümete resmi herhangi bir bilgi ulaşmadı.

HABERİ YAZAN MUHABİR ISRARLI: "KAYIT VAR"

Haberi ilk geçen Fars Haber Ajansının muhabiri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Burucerdi'nin, ifadelerine ait ses kaydının kendilerinde görüntülerin de devlet televizyonunda olduğunu'' söyledi.

ROJ TV ESKİ GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI.

Karayılan’ın yakalandığı iddiasını yalanlayan ve akşam görüntülerini yayınlayacağını belirten Roj TV, eski görüntüleri yayınlamakla yetindi.

Ancak görüntüler eski olduğu için Karayılan, yakalandığı iddiasıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadığı gibi yakalandığı şeklindeki haberlere de değinmiyor.

Cihan Haber Ajansı'nın geçtiği habere göre, Roj TV bu röportajın ardından Karayılan’ın üç gün önce yayınladığı terör örgütünün ilk silahlı eyleminin yıldönümü olan 15 Ağustos mesajını yayınladı. Danimarka’dan yayın yapan terör örgütünün yayın organı, yayınladığı mesajın yanına Karayılan’ın fotoğrafını koyarak yakalanmadığını belirtmeye çalıştı.

Roj TV’nin akşam haberlerinde de Murat Karayılan’la terör örgütünün barındığı alanlarda görüşmeler yapan gazetecilerden biriyle canlı telefon bağlantısı yapıldı. Gazeteci, Murat Karayılan’la görüştüğü sırada Türk basınında yakalandığı şeklinde haberlerin çıktığını belirterek, Karayılan’ın buna güldüğünü aktardı. Gazeteci, Karayilan’ın yakalandığı haberleriyle ilgili demeç vermediğini belirterek, bu konda KCK yetkilileriyle irtibata geçtiğini ancak şuana kadar kendisine KCK yönetiminden herhangi bir bilgi verilmediğini de dile getirdi.

DKM ARŞİVİ