forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

ANADOLU AJANSI'NA BİR HABERİN MALİYETİ 169 TL...

Aktif .

kemalozturk_hilmibengiAnadolu Ajansı'nın yeni genel müdürü Kemal Öztürk'le ilgili son günlerde bazı internet siteleri ve gazetelerde aleyhte haberler yayınlanmaya başladı. 

Çalışanlara baskı yapıldığı, emekliliğe zorlandıkları iddia ediliyor. 

Haftada 2 gün olan izin gününün 1 güne düşürüldüğü iddia ediliyor. 
Mesai saatlerinin değiştiği öne sürülüyor. 

TGS'nin dün yaptığı basın açıklamasındaki en dikkat çeken iddialar bunlardı. Peki Anadolu Ajansı yöneticileri bu iddialara ne diyor? 

Gazeteciler.com'a konuşan AA Denetçisi Mehmet Timur, TGS'nin gündeme taşıdığı "baskı ve tehdit" iddialarını kesin bir dille yalanlıyor. 

Timur, "Anadolu Ajansı'nda işler öyle bir noktaya gelmiş ki nasıl olsa para devletten geliyor mantığı ile kurum iyice hantallaşmış. Üretilen haberlerin seviyesi düşmüş. Bizim yaptığımız kurumu bu hantal yapısından kurtarıp ayağa kaldırmak. Kimseye baskı yapılmıyor, iddia edildiği kimseye hakaret yok" dedi. 

ZORLA EMEKLİLİK VAR MI?

Kamuoyunda gözlerin Anadolu Ajansı'na çevrilmesine sebep olan en çarpıcı iddialardan biri de bu... Son bir hafta içinde 70 kişinin emekliliğe zorlandığı öne sürülüyor. 

BİR HABERİN MALİYETİ

Bir haberin Anadolu Ajansı'na maliyeti
diğer haber ajansları ile kıyaslandığında
inanılmaz yüksek. İşte rakamlar:

AA.............................169 TL
İHA............................1.75 kuruş
CİHAN........................1.25 kuruş


Mehmet Timur'a AA çalışanları açısından çok önemli olan bu soruyu da yönelttik. 
Timur bu iddiaya çok konuşulacak bir iddiayla karşılık verdi. Genel müdür danışmanı 3 kişinin emeklilik başvurusunun gerekçesini anlattı,gerekçe hayli ilginç...

SOMALİ'YE GİT DENİNCE DANIŞMANLAR
EMEKLİLİK İSTEDİ

Muzaffer Şahin, İsmail Yılmaz ve Halis Çalışkan'a Başbakan Erdoğan'ın Somali gezisi öncesinde görev veriliyor. Bu kişilerden Somali'ye giderekizlenimlerini, değerlendirmelerini raporlaştırmaları isteniyor. Bu talep üzerine 3 genel müdür danışmanı da emeklilik talebinde bulunuyor. 

Mehmet Timur'un dediğine göre ayda 12 bin TL ücret alan bu danışmanlar emekliliğe zorlanmadı. "Somali'ye gitmek istemedikleri için" emeklilik talep dilekçesi ile geldiler. 

YA GERİYE KALANLAR, ONLAR NİYE EMEKLİLİK İSTEDİ?

Mehmet Timur'a "peki 3 danışman Somali'ye gitmek istemedikleri için emeklilik istediler, ya geriye kalanlar. Onlar neden emekli olma zorunluluğu hissetti" diye soruyoruz. 

Mehmet Timur diyor ki:
"Bu kişiler çalışmıyor. Emeklilikleri geldiği için üretimlerini sıfırlamışlar. Emeklilik isteyenler içinde 4 aydır tek bir haber yapmamış insanlar var."

AA'DA SÜRGÜN VAR MI?

Peki AA'da sürgün çarkı mı işliyor? Şu ana kadar 52 kişinin görev yeri değiştirilmiş durumda. Bu sayının daha da artacağı konuşuluyor. 

Mehmet Timur, "görev yeri değişikliklerini" doğruluyor. Onun iddiasına göre bu değişimlerde çalıştıkları bina bile değişmiyor. 

Verdiği örnekte şöyle:
"Haber Dairesinde 40 redaktör vardı. Bunu 20'ye düşürelim dedik. O 20 kişiye de redaktör açığı olan dış haberler gibi diğer birimlere geçmelerini önerdik. Bunun üzerine kıyametler koparıldı. Aynı binada, aynı işi yapacaksınız sonuçta... Bir yanda fazlalık öte yanda eksiklik var. Kimseyi uzmanlık alanı dışında bir işe vermemişiz". 

İZİN GÜNLERİ TIRPANLANDI MI?

Anadolu Ajansı'ndaki iddialardan biri de haftada 2 gün olan izin günlerinin 1'eindirildiği yönünde. Buna ek olarak fazla mesai yaptırılan çalışanlara, bu mesai ücretleri verilmiyor (verilmek istenmiyor). 

Mehmet Timur, 2 günlük izin hakkının kaldırılmadığını, o iznin kişiye hafta içinde mutlaka kullandırtıldığını öne sürüyor. 

Anadolu Ajansı'nda yemek saati de dahil olmak üzere 8 saat mesai olduğunu belirten Mehmet Timur, mesai ücretiyle ilgili iddiaya da şu açıklamayı getiriyor:
"Bu 8 saatten sonra fazla mesai yazıyor. Bu fazla mesailerin ücretleri ise yüzde 50'den başlıyor, yüzde 150'ye kadar çıkıyor. Bir çok kurumda insanlar fazla mesai yapayım diye çabalar, burda fazla mesai ücretini ödediğimiz halde itirazlar yükseliyor".

Gazeteciler.com

DKM ARŞİVİ