forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

TELEVİZYONLAR YENİ SEZONU AÇTI, ANA HABER BÜLTENLERİ NE YAPTI?

Aktif .

ana_haber12 Eylül 2011 itibariyle yeni yayın dönemi izleyicinin beğenisine sunuldu. Şüphesiz yeni sezon, adından en çok yerli dizilerle söz ettirdi.

 

TV kanallarının reklam ve reyting yarışında en fazla puan toplayan yapımları olan yerli diziler, hafta boyunca hem izleyiciden hem de medyadan fazlasıyla ilgi gördü. Kanalların, yeni dönem için hazırladıkları programlar ve özel içerikler de bir bir görücüye çıktı.

TV kanallarının genellikle yerli dizilerin ardından en çok reklam alan yapımları Ana Haber Bültenleri ise anchorman’lerin dönüşüyle yaz rehavetini üzerinden attı. Özellikle geçtiğimiz hafta siyasi gündemin ısınmasıyla ana haberler de yoğun bir gündemle izleyici karşısına çıktı.

İsrail ile yaşanan siyasi gerilim, Başbakan Erdoğan’ın Arap Baharı turu, Bedelli askerlik tartışmaları, PKK ile MİT’in Oslo görüşmesinin medyaya sızması, Kara harekatı hazırlıkları gibi başlıklar, haber bültenlerinin gündemini de yoğunlaştırdı. Peki, yeni sezona bu kadar önemli başlıkla ve siyasi atmosferle giren bültenler, yeni dönemin ilk haftasında izleyici ve reklamverenden ne kadar rağbet gördü? İzleyici tercihleri ile reklamveren tercihleri hangi kanalların bültenlerini öne çıkarttı? Hangi bültenler hangi markalardan daha çok reklam aldı, hangileri daha uzun süre reklam yayınladı? Tüm bu sorulardan yola çıkarak Ana Haber Bültenleri’nin yeni sezondaki ilk haftasını hem izleyici hem de reklamveren açısından mercek altına aldık…

 İşte MTM Medya Takip Merkezi’nin verileriyle derlediğimiz o araştırma:

MTM Medya Takip Merkezi’nin, 12-18 Eylül tarihlerini kapsayan yeni sezonun ilk haftasında genel içerikli ulusal kanallarda yaptığı reklam takibi raporuna göre, 7 genel içerikli TV kanalının, 18.00-20.30 saatleri arasında yayınlanan ana haber bültenlerinde toplam 147 markanın 1570 reklam spotu ekranda boy gösterdi. Bu bir hafta boyunca, 9 saati aşkın süreyle reklam, ana haber bültenleri aracılığıyla izleyiciyle buluştu. İzleyicinin, gündemin nabzını tutmasına aracılık eden bültenlere, en çok reklam veren ilk 10 marka ise şöyle sıralandı: Vakıfbank, Aygaz, 11850, Turkcell, Anavarza, Ülker Golf, İstikbal, ING Bank ve McDonald’s.

Yeni sezon Kanal 7 Ana Haber’e yaradı!

MTM’nin aynı araştırma raporu verilerine dayanarak reklamverenin ana haber bültenlerine olan ilgisi değerlendirildiğinde, Kanal 7 Haber, hem spot adedi hem de süresi bakımından en çok reklam alan ana haber bülteni oldu. Deneyimli ekran yüzü Hülya Seloni’nin sunumuyla ekrana gelen Kanal 7 Ana Haber Bülteni, aldığı reklamlarla sezonun ilk haftasında reklamverenin gözde bülteni olarak kayda geçti. Bir haftalık araştırma sürecince Kanal 7 Ana Haber’de, toplam 77 markanın 373 reklam spotu ekrana geldi. Bültene en çok reklam veren markalar ise Anavarza, ING Bank, İstikbal ve Petlas oldu. 

Reklamverenden büyük ilgi gören bir diğer haber bülteni ise ATV Ana Haber bülteniydi. Ekranın genç yüzlerinden Cem Öğretir’in sunduğu ATV Ana Haber de hem spot adedi hem de spot süresi üzerinden markaların ikinci tercihi oldu. ATV’nin, 12-18 Eylül haftasında yayınlanan ana haber bültenlerinde toplam 255 reklam spotu izleyiciyle buluştu. Vakıfbank, Aygaz, Dr Oetker, Nokia ve Tekzen ATV Ana Haber’e en çok reklam veren markalar oldu.

İzleyici tercihleri reklamverenden farklı!

TV kanallarının en çok reklam alan yapımları olan Ana Haber bültenleri, yeni sezonun ilk haftasında izleyiciden de büyük rağbet gördü. Yoğun gündemin sıcak başlıklarını izleyicinin dikkatine sunan bültenler, hafta boyunca reyting listelerinin üst sıralarında yer buldu. Bültenlerin izleneme oranlarına bakıldığında, 12-18 Eylül haftasında izleyici tarafından en çok tercih edilen ana haber bülteni, deneyimli gazeteci Mehmet Ali Birand’ın sunumuyla ekrana gelen Kanal D Ana Haber bülteni oldu. Reklamverenden beklediği ilgiyi göremeyen Kanal D Ana Haber, izleyici tercihlerinde ise zirveyi rakiplerine bırakmadı. Hafta boyunca 58 markanın 162 spotunu ekrana getiren bülteneen büyük ilgiyi gösteren ilk beş marka ise şöyle sıralandı: Vakıfbak, Aygaz, Renault, Chevrolet ve Anavarza oldu.

Yine hedef kitlesiyle buluşturduğu reklamlara bakıldığında reklamverenin öncelikli tercihleri arasında yer almayan Star Ana Haber Bülteni, izleyiciden ise beklediği ilgiyi gördü ve en çok tercih edilen ikinci ana haber bülteni oldu. Deneyimli gazeteci Uğur Dündar’ın sunduğu Star Ana Haber’de, araştırma süresince 98 adet reklam yayınlandı. Star Haber ekranında en sık yer alan markalar ise Vakıfbank, Denizbank ve Chevrolet oldu.

Hafta boyunca en çok izlenen haber bültenleri sıralamasında Kanal D ve Star Haber’i sırasıyla, Nazlı Tolga’nın sunumuyla ekrana gelen Fox Ana Haber ile yine deneyimli bir isim olan Ali Kırca’nın sunumuyla ekrana gelen Show TV Ana Haber bülteni izledi.


ANA HABER BÜLTENLERİ
No
Kanal Adı
Spot Adedi
No
Kanal Adı
Süre
1
Kanal 7
373
1
Kanal 7
8.515
2
ATV
255
2
ATV
5.390
3
Show TV
252
3
Show TV
5.306
4
STV
230
4
STV
4.956
5
FOX
200
5
FOX
4.478
6
Kanal D
162
6
Kanal D
3.221
7
Star TV
98
7
Star TV
2.086
* MTM Medya Takip Merkezi’nin, 12-18 Eylül 2011 tarihleri arasında, genel içerikli kanallarda, ana haber bültenlerinde yayınlanan reklam spotları ölçüm raporundan derlenmiştir.
www.medyaloji.net - Meral Gemici

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN