forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

'ASKERLE SINIRLI KALMAZ, MEDYAYA DA SIÇRAR!'

Aktif .

gazeciler-koseyazarlariGazeteciler ve Köşe yazarları 28 Şubat'la ilgili başlayan operasyonu yorumladı. Serdar Turgut, "Askerle sınırlı kalmaz, medyaya da sıçrar" değerlendirmesinde bulundu. 

Gazeteciler Ahmet Hakan, Serdar Turgut ve Mahir Kaynak ile akademisyen Mehmet Altan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında bu sabah 5 ilde 30 ayrı adreste başlatılan operasyonu haberturk.com'a değerlendirdi.

GAZETE HABERTÜRK YAZARI SERDAR TURGUT

"Askerle sınırlı kalmaz, medyaya da sıçrar"

Beklenen bir şeydi. Uzun zamandır bunun zemini hazırlanıyordu. Yapılan tartışmalardan böyle bir operasyonun geleceği belliydi. Ama ben sadece askerlerle sınırlı kalacağını düşünmüyorum. Sivil kanada yönelik de bir operasyon gelecektir. Malesef özellikle medyaya yönelik bir şeyler olacaktır. Kamuoyunda bazı isimler üzerinde duruluyor, ben isim vermek istemiyorum ama o isimlere yönelik operasyon yapılacaktır. 

HÜRRİYET YAZARI AHMET HAKAN

"Yargılanmaması tutarsızlık olurdu"

12 Eylül'ün, Balyoz, Ergenekon gibi çeşitli darbe girişimlerinin yargılandığı bir dönemde 28 Şubat'ın ele alınmaması tutarsızlık olurdu. Bu tutarsızlık da çeşitli kesimler tarafından zaten vurgulanıyordu. Dolayısıyla bence doğru bir adımdır.

STAR YAZARI MAHİR KAYNAK

"Operasyonun sivil ayağı da olmalı"

bunu çok olumlu karşılıyorum. 28 şubatta siyasete müdahale edildi. irtica iddiaları uydurmaydı. bana karşı yapılan operasyon da tamamen uydurmaydıbenim pkkdan para aldığımı söylediler. operasyonun sivil ayağı da yapılmalı. çünkü olay asker ve sivillerin ortak olarak yaptıkları bir operasyondu. askerlere dokunup sivillere dokunmamak haksızlık olur.

PROF. DR. MEHMET ALTAN

"Gecikmiş de olsa ileri bir adımdır"

Darbecilerin hukuksal olarak sigaya çekilmesi olumlu ve ileri bir adımdır. Ama 28 Şubat darbeci bir sistemin de ürünüdür. Medyanın ve siyasetin askerlerle birlikte nasıl tempo tutuğunu da unutmamak lazım. Ben yine de geçikmiş de olsa bir hamledir diyorum. Bu durumlarda ben hep Yunanistan'ı örnek veririm. 1967 darbesi ile 1974'te hesaplaştılar ve hızla demokratikleşme yolunda adımlar attılar. Bu hamlenin de geriye dönük bir arınma süreci olabilmesi için 12 Eylül'le net bir şekilde hesaplaşılabilmeli. 12 Eylül rejimi nihai olarak sona erdirilmeli. Bunun tersi durumda demokrasinin kesintiye uğraması tehlikesi her zaman var olur.

BİRAND: BU KADAR ÇABUK BEKLEMİYORDUM

Mehmet Ali Birand, 28 Şubat soruşturması kapsamında yapılan aramaları CNN TÜRK'te yayınlanan Medya Mahallesi programında yorumladı. Birand, "28 Şubat açılacaktı, belliydi, kokuları geliyordu. Ancak ben bu kadar çabuk beklenmiyordu çünkü 12 Eylül'e yoğunlaşılmıştı" dedi. Birand soruşturma için "Tarihi bir gelişme" yorumunda bulundu.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN