forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

28 ŞUBATIN MEDYA AYAĞINI SİZ Mİ YÖNETTİNİZ PAŞA

Aktif .

28-subatÖzkasnak'a savcı sordu: Darbenin medya ayağını siz mi yönettiniz? Özkasnak: İki gazeteyle Çevik Bir görüştü, ben yoktum...

28 Şubat soruşturmasında gözaltına alınan 11 şüpheli, dün savcılıktaki sorgularının ardından tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Emekli Tümgeneral Erol Özkasnak’a, savcılıkta, “Refah-Yol’u devirmek için medyayla işbirliği yaptınız mı?” sorusu yöneltildi. Özkasnak, “Çevik Bir, makamında Sabah grubundan Fatih Çekirge ve Hürriyet grubundan Ertuğrul Özkök ile ayrı ayrı görüştü. Ben yoktum, görüşmenin içeriğini bilmiyorum” dedi.

Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nce yürütülen 28 Şubat soruşturmasının ikinci dalgasında gözaltına alınan 11 kişiden dün ilk olarak dört muvazzaf Albay Ankara Adliyesi’ne getirildi. Şüpheli subaylara Merkez Komutanlığı görevlileri de eşlik etti. Şüphelilerin ifadesi Özel Yetkili Savcılar Mustafa Bilgili, Kemal Çetin ve Cemil Tuğtekin tarafından alındı.

Muvazzaflar, savcılıkta ifade verirken aralarında Erol Özkasnak’ın da bulunduğu yedi emekli asker ise Emniyet’te sorgulandı. Dört muvazzafın sorgusunun tamamlanmasının ardından Emniyet’teki 7 şüpheli iki grup halinde adliyeye getirildi. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Reşit Çağın dün teslim olurken, emekli Albay Bülent Yanaşık’ın ise Emniyet’i arayıp teslim olacağını bildirdiği öğrenildi.

BÇG’nin beş belgesi soruldu

Emniyet’te şüphelilere Gölcük’teki aramalarda ele geçirilen, “Genelkurmay Başkanlığı Muhabere Elektronik ve Bilgi Sistemleri Başkanlığı’nın logolarının bulunduğu gizli ibareli 6 Mayıs 1997 tarihli Batı Çalışma Grubu (BÇG) Batı Harekât Konsepti, 27 Mayıs 1997 tarihli Genelkurmay Başkanlığı Batı Eylem Planı, 10 Nisan 1997 tarihli BÇG belgesi, 4 Nisan 1997 BÇG Çalışma Grubu Oluşturulması ve 29 Nisan 1997 tarihli BÇG Rapor Sistemi” başlıklı belgeler gösterilerek, bu konularla ilgili bildiklerini anlatmaları istendi.

http://www.taraf.com.tr/ 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN