forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

NAİL KEÇİLİ'NİN MAAŞLI GAZETECİLERİ...

Aktif .

ETİKETLER:Nail Keçili

nail-kecili28 Şubat'ta Türkiye'nin en önemli reklam ajansı Cenajans-Grey'in sahibi olan Nail Keçili Takvim Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ergun Diler'e konuştu... 

 


28 ŞİRKET, 2.500 ÇALIŞANIM VARDI DEDİNİZ?
Evet içeri alınmadan önce böyleydi. Reklam pastasının yüzde 53'ü bendeydi. Tartışmasız, rakipsizdim. Benimle çalışan isimler arasında Ertuğrul Özkök, Engin Ardıç, Nuri Çolakoğlu ve Feryal Pere gibi isimler vardı.

ÇÖKÜŞÜNÜZDEKİ EN BÜYÜK HATANIZ NEYDİ?
Hatam yoktu. Ama bazı şeyleri yanlış yaptım. Bunu da sonra fark ettim. NE GİBİ? Burada yaşayan Yahudiler güzel örnektir.
Adamlar kazanırlar ama asla göstermezler.
Kötü otomobile binip kirada otururlar. Bende ise yat, kat, uçak yani ne ararsan vardı. Kazanıyordum. Yaşamalıydım diye düşündüm.Ama Yahudiler'in yaptığı doğruymuş! Git Monaco'dan villa al, paranın keyfini dışarıda sür. Ama biz Türkler böyle yapmayız.Haliyle çok kıskanan oldu. 

ÖZEL JETİNİZ VARDI DEĞİL Mİ?
Türkiye'de Boronkaylar'da, Sancak Air'de ve bende vardı. Sadece kendim değil dostlarım da kullanırdı. Mesela Mustafa Koç ve Erol Aksoy isterlerdi. "Yakıtı unutmayın!" deyip verirdim...

VALLAHİ KRALLAR GİBİ YAŞIYORMUŞSUNUZ?
Öyle öyle de sonu kötü oldu.
Bak bir gün Yunan adalarının üzerindeyim. Uçağımla Marmaris'e geliyorum. Tam Santorini'yi geçerken aşağı bakıp "Oğlum Nail seni kim yıkabilir ki?" diye kendi kendime konuştum. Çok güçlüydüm ya!6 ay sonra 5 kuruşum yoktu! 

MURAT DEMİREL VE KENAN EVREN'Lİ FOTOĞRAFA DÖNELİM.
EVREN'İ NEREDEN TANIYORSUNUZ?
Ailemin kim olduğu ortada! 1971 darbesinden sonra Türkiye'yi tanıtma görevi bana verildi. Askerler o zamanki imajdan memnun değildi.
İlişkilerimi kullandım. Hem Atatürk'ü hem Kenan Paşa'yı TIME'a kapak yaptırdım.

PEKİ ÖZKÖK'LE İLİŞKİNİZ DAHA SONRA DEVAM ETTİ Mİ?
Erol Simavi onu isteyince verdim. 'Hayır' diyemezdim. Sonra o Hürriyet'te olsa da iyi çalıştık. Arayıp "Nail 1.5 milyon dolar lazım" derdi, 5 dakika sonra o para onda olurdu. Hem Hürriyet'le hem Sabah'la çok iyi çalışıyorduk.

REKLAM PİYASASI NASILDI O ZAMAN? 
Benim ipim çekilince, Eli Acıman vefat edince ve Güzel Sanatlar'ın sahibi Ünver Oral bırakınca sektör çöktü. Kulağına iki küpe takan reklamcı oldu. Biz reklam üretiyorduk. Bugün piyasa çok gelişmiş olmasına rağmen reklam gelirleri 10 yıl önceki seviyenin altında!
Bu da bizim iş yaptığımızı gösteriyor. Zaten şu anda piyasada rüşvetten başka bir şey konuşulmuyor. 

ÖZAL'A GEÇMEDEN ÖNCE MERAK ETTİĞİM BİR KONU VAR. SİZİN CEVABINIZI ÖNEMSİYORUM. "İKİ CÜMLEYLE İŞ DÜNYASINI ANLATIN" DESEM NE SÖYLERDİNİZ?
Bak bu çok önemli bir soru.
Türkiye'de birinci kuşaktan kimse zengin olamaz. Olamazdı.
İki neden, zengin üretti! KARABORSA ve KOTA... Bizim zenginlerimiz ya ilişkileri sayesinde KOTA'nın arkasına sığındı. Ya da karaborsadan parayı götürdü. Geçmişe gidilirse karşınıza bu çıkar. Bu alana da kimse bulaşmak istemez...

(...)

'AYDIN BEY BİR KADEH VİSKİYLE RAHATLADI'
GELELİM ÖZAL'A... DANIŞMANLIK YAPTINIZ, YAKINDINIZ... MEDYA PATRONLARININ O DÖNEM SİZDEN İSTEĞİ OLDU MU?
Olmaz mı! Bir gün rahmetli Kemal Ilıcak yana yana beni arıyor. "Evet Kemal Bey" dedim. "Nail ne yap ne et bizi Özal'la yan yana getir" ricasında bulundu. Tam telefonu kapattı Halil Şıvgın aradı. Ben hemen "Beyefendi nerede" dedim."Veriyorum" cevabıyla şaşırdım. Konuyu iletir iletmez "Yarım saat sonra Harbiye Orduevi'nde bekliyorum" dedi... Bütün medya patronlarını toplayıp götürdüm. Aydın Doğan Bey heyecanlıydı. "Ben nasıl konuşurum" diye tedirgindi. Bir kadeh viski uzatıp "Dik rahatlarsın" dedim. Öyle yaptı, faydasını gördü. Patronlar toplantıdan çok memnun ayrıldı. AşağıdaKemal Bey diğerlerini toplayıp "Beyler bu ABD'de yapılsa 5 milyon dolar ödememiz gerekirdi. Pamuk eller cebe" dedi. Kemal Bey'i zor durdurdum.

AYDIN BEY BUNA RAĞMEN SİZE HACİZ GÖNDERDİ AMA! 
Evet... Küçük bir borcum vardı. Faizle 4-5 milyona çıkarmış. Elimde avucumda bir şey yok zaten. Marmaris'teki evime haciz yolladı. Ev onda satmıyor, bekletiyor. Param olursa ödeyip geri alacağım...

http://www.takvim.com.tr/ 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN