forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

KÖŞE YAZARLARI TARAF'TAKİ DEPREMİ YORUMLADI

Aktif .

Köşe yazarları Ahmet Altan ve ekibinin Taraf'tan ayrılmasını yorumladı. İşte Taha Kıvanç, Ahmet Hakan, Hasan Cemal ve Taha Akyol'un yorumları... 

Taha Kıvanç/STAR

Taraf'ta yaşananlarla ilgim yok

Arkadaşlar, Taraf gazetesinde olup bitenlerle benim hiç ama hiç ilişkim yok...
Daha ilk paragrafta masumiyetimi kayıtlara geçireyim de, dün susmayan telefonları ancak sessize alarak kurtulduğum kuşkuyu dillendirenler yanlış köşeye endaht ettiklerini belki anlar...
...

Gazetecilik hayatı kopuşlarla geçmiş biriyim ben. Zaman gazetesi ilk çıktığında hem yayın yönetmeni hem de başyazarıydım; altıncı ayın sonunda kovuldum. O gün bugündür en az dört kez yazdığım gazetelerle kopuşlar yaşadım.
Hemen hepsinde, bir gün önce, “Gazetenden ayrılmayı düşünüyor musun?” sorusuna muhatap olsam, “Evet, yarın istifamı vereceğim” diyemezdim. Gazetelerden istifalar da, tıpkı kovulmalar gibi, âni olur. Bardağı taşıran konu ne olursa olsun kopuşlar genellikle bir sürecin sonunda gelir... Taraf’ta da muhtemelen öyle olmuştur.

Yazının tamamı için

Hasan Cemal/MİLLİYET

Ahmet Altan, Yasemin Çongar, Taraf...

Gazetecilik hayatında bazı ayrılıklar, istifalar insanın içini yakan duraklardır, kolay değildir. Canım gerçekten sıkkın. Bazı pencerelerin kapanmasını hazmedemiyorum. Yoksa bir yenilmişlik duygusu mu?.. Yalnızlaşıyoruz belki de... Yıllar geçtikçe etrafımız tenhalaşıyor da olabilir, ne yazık.

Yazının devamı için

Taha Akyol/HÜRRİYET

Taraf’ta deprem

TARAF gazetesindeki istifalar duyulunca Yasemin Çongar ve Neşe Düzel’i aradım. 
Yakın dostlar olarak konuştuk. Yakın dostlar diyorum çünkü öyleyiz.
Yasemin Çongar’la uzun yıllar CNN Türk’te beraber çalıştık. Amerika’dan döndüğünde kendisini CNN Türk’te devam etmesi için ikna etmeye çok uğraştım. CNN Türk’ten çok memnundu, fakat idealistçe duygularla Taraf’a gitti. 
Neşe Düzel’le dostluğumuz güven ve saygıdan kaynaklanır. O da Radikal’de çok mutlu olduğu halde ‘takım ruhuyla’ Taraf’a gitmişti. Dünkü görüşmemizde de söyledi bunu...

Yazını devamı için

Ahmet Hakan/HÜRRİYET

Ahmet Altan’ın Taraf’tan ayrılışı

TARAF’tan istifa etmiş Ahmet Altan...
Üzüldüm. Çok üzüldüm.
Neden mi? Şunlardan dolayı:
“Söylenmesi gerekeni sonuna kadar söylemek” diye nitelendirilebilecek bir tutumu sürdüren o köşe artık susacak... Ondan üzüldüm.
Askeri vesayete de, sivil vesayete de aynı şiddetle ve aynı kararlılıkla tepki gösteren o köşe artık susacak... Ondan üzüldüm.
Bütün köşe yazıları bundan sonra birbirine daha çok benzeyecek... Ondan üzüldüm.
“Yazıyı baştan sona bir solukta okutabilmek” diye özetlenebilecek bir yazarlık maharetinden mahrum kalacağım... Ondan üzüldüm.
“İktidarın tutumu ne olursa olsun yandaşın tutumu değişmez” anlayışının karşısına çıkardığı “iktidarın tutumu değişince yazarın da tutumu değişir” anlayışı artık kendini gösteremeyecek... Ondan üzüldüm.
Orada bir köşede kimselerin söylemeye cesaret edemediği şeylerin söylenmesi durumu son bulacak... Ondan üzüldüm.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN