forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Diziler trafik kurallarına uymadı, Emniyet uyardı...

Aktif .

dizi-arabalarEmniyet Genel Müdürlüğü televizyon kanallarına bir yazı göndererek, dizi ve filmlerde trafik kurallarına uyulmasını istedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), 20 Ekim-31 Aralık 2012 tarihleri arasında 7 ulusal kanalda gösterilen 40 dizi üzerinde emniyet kemeri kullanma ve seyir halinde cep telefonu ile konuşma oranları konusunda bir araştırma yaptı.

Bugün Gazetesi'nin haberine göre, Emniyet kemeri takma araştırmasında; Ağır Roman Yeni Dünya, Kanıt, Kayıp Şehir, Kurtlar Vadisi Pusu, Leyla ile Mecnun, Öyle Bir Geçer Zaman Ki ile Sakarya Fırat dizileri tam not aldı. Şubat, Hayatımın Rolü, Alemin Kralı, Yalan Dünya, Benim İçin Üzülme, Zengin Kız Fakir Oğlan, Hızır Ekip, Kuzey Güney, Merhaba Hayat, Lale Devri, Pis Yedili, Deniz Yıldızı, Yer Gök Aşk gibi dizilerde ise emniyet kemeri takma oranları yüzde 16 ile yüzde 55 oranında çıktı.

25 DİZİ SIFIR ÇEKTİ

Emniyet kemeri takmadan kırık not alan Hayatımın Rolü, Kuzey Güney, Lale Devri, Deniz Yıldızı ve Suskunlar ile Unutma Beni dizileri seyir halinde cep telefonu kullanma açısından ise yüzde 100 puan aldı.

Araştırmada; Alemin Kralı, Merhaba Hayat, Pis Yedili, Umutsuz Ev Kadınları, Kanıt, Leyla İle Mecnun, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, Emirin Yolu, Behzat Ç., Beni Affet, Yalan Dünya, Yer Gök Aşk, Hayat Devam Ediyor, Arka Sokaklar, Benim İçin Üzülme, Böyle Bitmesin, Kurtlar Vadisi Pusu, Zengin Kız Fakir Oğlan, Hızır Ekip, Krem, İşler Güçler, Kayıp Şehir, Ağır Roman Yeni Dünya, Sakarya Fırat ile İki Dünya Arasında adlı diziler araç kullanırken cep telefonu ile konuşmadan "sıfır" çekti. 25 dizide seyir halinde cep telefonu ile konuşma sahnelerinde hiç kurallara uyulmadığı belirlendi.

TV kanallarına yazı gönderildi

EGM, 40 dizide emniyet kemeri takma ve oyuncuların seyir halinde cep telefonu ile konuşma verilerinin "düşük" çıkması üzerine RTÜK'e bir yazı gönderdi. 2012'nin 11 ayında meydana gelen trafik kazalarında 3 bin 564 kişinin hayatını kaybettiği ve 248 bin 953 kişinin ise yaralandığına dikkat çekilen yazıda, "Otomobillerin ön ve arka koltuklarında emniyet kemeri kullanımı ve araç sürücüsünün cep telefonu ile konuşmaması yasal bir zorunluluktur. Bundan sonra yayınlayacağınız yerli yapımlarda trafik kurallarına uyma konusunda daha hassas olunmasını bekliyoruz" denildi.

 

DKM ARŞİVİ