forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

MEDYADA TEMMUZ AYININ GÜNDEMİ

Aktif .

Ergenekon’un süregelen yankıları,“İrtica ile Mücadele Eylem Planı” belgesinin devam eden tartışmaları, Çin’in Doğu Türkistan’a saldırıları, 3G teknolojisinin hayata geçmesi geçtiğimiz ay Türkiye’de en çok konuşulan konu başlıkları oldu.
Medya Takip Merkezi’nin (MTM), her ay düzenli olarak 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinden derleyerek hazırladığı “ayın medya gündemi” raporu yayınlandı. Araştırmanın sonuçlarına göre, Temmuz ayına damgasını vuran konular, Amerika, Erdoğan ve AKP oldu. Türkiye’nin önemli gündem konularından bir diğeri olan Avrupa Birliği, Temmuz ayında da popülaritesini korudu. Avrupa Birliği; gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam, 14 bin 899 haberde yer aldı.

ERGENEKON DAVASI’NDA SULAR DURULMUYOR…

Aylardır Türkiye’nin gündemine yerleşen ve adı her geçen gün daha büyük sansasyonlarla anılan Ergenekon Davası, geçtiğimiz ay da gündemdeki yerini korudu. Dava kapsamında sekiz albayın ifade vermeye çağrılması, geçtiğimiz aya damgasını vuran konu başlıkları arasında yerini aldı. Ergenekon ile ilgili olarak, yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 11 bin 661 haber yayınlandı.

TERÖR HABERLERİ % 40 AZALDI…
Temmuz ayının önemli gündem maddelerinden bir diğeri de terör konusuydu. Haziran ayına oranla, gündemdeki görünürlüğü %40 azalma gösteren terör konusu, toplam 5 bin 631 kez, medya aracılığıyla kamuoyuna sunuldu. Terör konusuna TV ekranları ise 127 saati aşkın yer ayırdı.

ÇİN’E TÜM DÜNYADAN TEPKİ…
Çin’in, Sincan adıyla da bilinen Doğu Türkistan eyaletinde Müslümanlara yaptığı saldırılar, Temmuz ayında medyanın markajına giren önemli gelişmeler arasında kayda geçti. Tüm dünya ülkeleri tarafından sert eleştirilere maruz kalan Çin, 7 bin 685 haberle aya damgasını vurdu. Saldırılara maruz kalan Uygur Türkleri ise 5 bin 560 haber ve yazıda yer aldı.

MİCHAEL JACKSON’IN ÖLÜMÜNÜN YANKILARI DEVAM ETTİ…
Ünlü pop yıldızı Michael Jackson’ın ölümü, Haziran ayında Türk ve Dünya medyası tarafından, yakından izlenen önemli gelişmelerden biriydi. Bu acı haberin yankıları Temmuz ayında da sürdü. Jackson, üç mecra toplamında 2 bin 306 habere konu edildi. Ünlü pop şarkıcısının ekranlarda kalma süresi ise 48 saati aşkındı.

Ayın öne çıkan diğer başlıkları;
Temmuz ayında, medyanın gündemine yerleşen bir diğer konu da uzun zamandır görünürlüğünü koruyan Domuz Gribi konusu oldu. Domuz Gribi, toplam 1.712 haber ve yazıda yer aldı.
Aylardır Türkiye’nin gündemine yerleşen ve bir türlü aydınlığa kavuşmayan Münevver Karabulut cinayetine Temmuz ayında da ilgi yüksek oldu. Karabulut cinayeti ile ilgili gelişmeler, toplam 1.482 haber ve yazıyla kamuoyunun bilgisine sunuldu.

SİYASET GÜNDEMİ

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), her ay düzenli olarak hazırladığı ayın siyaset gündemi raporuna göre, Temmuz ayı boyunca gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında en çok bahsi geçen siyasi parti, iktidar partisi AKP oldu. Önceki aya kıyasla haber sayısı % 51 oranında azalmasına rağmen, liderliğini koruyan AKP, toplam 17 bin 556 haber ve yazıda yer aldı. “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” belgesi konusuna ilişkin yaptığı açıklamalarla sıkça gündeme gelen partiye, medyanın ilgisi de yoğundu.

Aynı araştırma sonuçlarına göre; en çok haber olan ikinci parti ise ana muhalefet partisi CHP oldu. İktidar partisine yönelik ağır eleştirileriyle sıkça medyada yer bulan CHP, Deniz Feneri Davası ve Ergenekon konusuna yönelik çeşitli açıklamalarla da gündemdeki yerini korudu. CHP, ay boyunca, 11 bin 538 haber ve yazıda yer buldu.

MHP’DEN TOPLU İSTİFA…
Çin Dostluk Grubu'na üye olan 58 MHP'linin istifa etmesi, Temmuz ayında, siyaset basınının gündemine yerleşen konular arasındaydı. MHP, ay içerisinde toplam 4 bin 504 haber ve yazıda yer aldı.
Medyada En Çok Yer Alan Siyasi Partiler
No Adı Temmuz Haziran Artış Yüzdesi (%)
1 AKP 17.556 35.604 -51
2 CHP 11.538 22.769 -49
3 MHP 4.504 7.053 -36
4 DTP 3.512 6.086 -42
5 DP 976 1.733 -44
MTM Medya Takip Merkezi'nin, Temmuz ayında 1700'ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir.


MTM’nin yaptığı aynı araştırma sonuçlarına göre; 2 bin 512 haberle DTP, 976 haberle DP en çok haber olan diğer partilerdi.

TÜRKİYE’NİN EN MEDYATİK İSMİ: BAŞBAKAN ERDOĞAN…
Çin'in Uygur bölgesinde -resmî rakamlara göre- 184 kişinin öldüğü kanlı olaylar için "soykırım" nitelemesi yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Temmuz ayında da popülaritesini korudu. Türk basınının en çok konuştuğu isimlerden olan Erdoğan, soykırım açıklamasıyla Pekin’den büyük tepki aldı. Ay boyunca, irtica belgesi konusuna dair açıklamalarla da sıkça medyada yer alan Erdoğan, yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 17 bin 625 habere konu oldu. Erdoğan’ın ekranlarda kalma süresi ise 317 saati buldu.

CUMHURBAŞKANI GÜL YAKIN MARKAJDA…
MTM’nin raporuna göre, geçtiğimiz ayın en medyatik diğer siyasetçisi Abdullah Gül oldu. Askere sivil yargı yolunu açan düzenlemeyi onaylaması ve Çin Eyaletine yönelik açıklamalarıyla gündeme yerleşen Abdullah Gül, 13 bin 545 haber ve yazıda yer aldı. Gül’ün ekranlarda kalma süresi 291 saatti.

Askere sivil yargı yolunun açılacağı yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuran Baykal, Temmuz ayında medyanın en yoğun ilgi gösterdiği bir diğer siyasi isimdi. Kürt açılımı konusunda akademisyenlerle görüşme hazırlıklarında bulunması, Ergenekon’a ilişkin muhalif sert tavırları ve Deniz Feneri yankılarıyla sıkça gündeme gelen Baykal ay boyunca 4 bin 549 haber ve yazıda yer aldı. Önceki aya oranla haber sayısı % 46 artan Baykal, 100 saate yakın bir süre ekranlarda kaldı.
Medyada En Çok Yer Alan Siyaset Adamları
No Adı Temmuz Haziran Artış Yüzdesi (%)
1 Recep Tayyip Erdoğan 17.625 32.828 -46
2 Abdullah Gül 13.545 10.793 25
3 Deniz Baykal 4.549 8.420 -46
4 Sadullah Ergin 3.468 833 316
5 Köksal Toptan 2.611 3.355 -22
MTM Medya Takip Merkezi'nin, Temmuz ayında 1700'ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir.GÜNDEME ADALET BAKANI DAMGASINI VURDU…
Adalet Bakanlığı ile Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yargı kökenli üyeleri arasında çıkan tartışmaların kamuoyuna yansıması, Temmuz ayında medyanın nabzını yükseltti. Ergenekon savcılarının görev yerlerinin değiştirilmesi odaklı tartışmalar nedeniyle sıkça medyada yer alan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, her açıklamasıyla gündem oluşturdu. Haziran ayına göre haber sayısı % 316 artan Sadullah Ergin, toplam 3 bin 468 haber ve yazıda yer aldı. Ergin’in ekranlarda kalma süresi ise 100 saati aşkındı.

Deniz Feneri soruşturması nedeniyle zor günler geçiren RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın görev süresinin son bulması ve yerine Prof. Dr. Davut Dursun’un başkan seçilmesi, ayın dikkat çeken başlıkları arasında kayda geçti.

Demokratik Sol Parti (DSP) Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün kendi partisini kuracağını açıklaması, Temmuz ayının önemli gelişmeleri arasında yerini aldı.

EKONOMİ GÜNDEMİ


Medya Takip Merkezi’nin (MTM), Temmuz ayında gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde yaptığı medya araştırması sonuçlarına göre; “ekonomik kriz” konusu geçtiğimiz aya da damgasını vurdu. Türkiye’nin değişmeyen gündem konuları arasında yerini alan ekonomik kriz, 13 bin 254 haber ve yazıda yer aldı.

HERKESİN GÖZÜ 3G TEKNOLOJİSİNDE…
Uzun süredir merakla beklenen 3G teknolojisinin hayata geçmesi, Temmuz ayında ekonomi basınının mercek altına aldığı konular arasındaydı. Mobil ortamda görüntülü telefon hizmetleri, e-posta alıp gönderme, bankacılık hizmetleri, yüksek hızda internet erişimi, etkileşimli oyunlar, canlı radyo TV yayınlarına erişim gibi pek çok hizmet 3G mobil terminal cihazları tarafından rahatlıkla sağlanacak. GSM operatörlerinin reklam kampanyaları, kamuoyu sözcülerinin açıklamaları ve sağladığı özelliklerle tüketicilerin de ilgisini kazanan 3G Teknolojisi, toplam 1.695 haber ve yazıda yer aldı.

EKONOMİ GÜNDEMİNE TURKCELL, THY VE TÜRK TELEKOM DAMGASINI VURDU…
MTM’nin yazılı, görsel ve elektronik basında yaptığı medya araştırması sonuçlarına göre; Temmuz ayında ekonomi basının en çok yer verdiği firma, Turkcell oldu. Tüm mecralar toplamında, 1.945 habere konu edilen Turkcell’i, 1.354 haberle THY izledi. Küresel mali krize rağmen, Avrupa’nın en çok yolcu taşıyan dördüncü hava yolu şirketi olan THY, medya tarafından da an be an izlendi. En çok haber olan bir diğer firma ise yeni hizmetleriyle atağa geçen Türk Telekom’du. Türk Telekom ay boyunca, 1.330 haber ve yazıda yer aldı.

ARÇELİK, VESTEL VE GOLDAŞ EN HIZLI BÜYÜYEN GLOBAL GÜÇLER LİSTESİNDE…
Deloitte tarafından hazırlanan ''Tüketici Ürünleri Sektörünün Küresel Güçleri 2009'' raporuna göre; Arçelik, Vestel ve Goldaş küresel tüketici ürünlerinin 250 devi arasında yer aldı. İlk üçte Samsung, Hewlett Packard ve Nestle'nin yer aldığı listede Arçelik 134'üncü, Vestel 194'üncü, Goldaş Kuyumculuk 200'üncü oldu. Konuyla ilgili sıkça basında görünüm sağlayan Vestel 367, Arçelik 322, Goldaş ise 100 haber ve yazıda yer aldı.

Ekonomi gündemine damgasını vuran diğer gelişmeler;
The Banker Dergisi'nin açıkladığı "Dünyanın En Büyük 1000 Bankası" sıralamasında İş Bankası’nın 8.5 milyar dolar tutarındaki Seviye 1 sermaye ve 72.9 milyar dolar aktifiyle Türk bankaları içinde birinci, toplam sıralamada 101'inci olması,
Finans dünyasının en önemli yayınlarından Euromoney Dergisi’nin Garanti Bankası'nı "Orta ve Doğu Avrupa''nın En İyi Yönetilen Şirketi'' , Akbank’ı da "Türkiye'nin En İyi Bankası'' seçmesi,
HSBC Advantage'ın, HSBC Advantage Design Kart'ı piyasaya sunması, ayın öne çıkan diğer konu başlıklarıydı.


MAGAZİN GÜNDEMİ


MİNİK SERÇE ZİRVEYİ SEVDİ…
Medya Takip Merkezi’nin (MTM) Temmuz ayı raporuna göre, geçtiğimiz ayın en çok konuşulan ismi, Haziran ayında da olduğu gibi popun kraliçesi Sezen Aksu oldu. Yeni çıkardığı albümünün ardından Kuruçeşme Arena’da verdiği konserle medyanın yakın takibine giren Aksu, 1.071 habere konu edildi. Örnek kişiliğiyle dikkatleri üzerine çeken Aksu’nun ekranlarda kalma süresi ise 13 saate yakındı.

SÜPER STAR’DAN KONSER MARATONU…
MTM’nin yaptığı aynı araştırma sonuçlarına göre; Temmuz ayında magazinin basının en çok yer verdiği ikinci isim, Ajda Pekkan oldu. Önceki aya göre haber sayısı % 20 oranında düşmesine rağmen Pekkan, ikinci sıraya yükseldi. Bodrum, Kıbrıs ve Kilyos plajında verdiği konserlerle dikkat çeken Pekkan’ın her konuşması, her açıklaması medya tarafından da kaydedildi. Ajda Pekkan Temmuz ayında, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam 724 haber ve yazıda yer buldu. Pekkan’a ekranlar ise 17 saate yakın yer ayırdı.

SERDAR ORTAÇ’TAN ÇAPKINLIK TURLARI…
Yazın gelmesiyle konser maratonunu hızlandıran Serdar Ortaç, 18 yaşındaki kız arkadaşıyla kameralara renkli görüntüler verdi. Çapkınlığı ile ünlü popçu, gerek konserleriyle gerekse çapkınlık turlarıyla magazin basının gündeminden düşmedi. Ortaç, Temmuz ayının en medyatik üçüncü ismi olurken, toplam 609 haber ve yazıda yer aldı.

TARKAN, ILISU PROJESİ KARŞITI AÇIKLAMALARIYLA GÜNDEMDE…
Ilısu Projesine karşı açıklamalarıyla Temmuz ayında sıkça medyada yer bulan Tarkan, magazin basınının en popüler bir diğer yüzüydü. Çeşitli konserleri nedeniyle de yakın markaja alınan ünlü sanatçı, toplam 588 haber ve yazıda yer aldı.


Ayın En Medyatik Ünlüleri
No Adı Temmuz Haziran Artış Yüzdesi (%)
1 Sezen Aksu 1.071 1.092 -2
2 Ajda Pekkan 724 907 -20
3 Serdar Ortaç 609 667 -9
4 Tarkan Tevetoğlu 588 619 -5
5 Hadise 551 532 4
6 Demet Akalın 518 594 -13
7 Sibel Can 484 431 12
8 İbrahim Tatlıses 425 935 -55
9 Kenan Doğulu 422 771 -45
10 Okan Bayulgen 412 726 -43
MTM Medya Takip Merkezi'nin, Temmuz ayında 1700'ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir.


SİBEL CAN’DAN AYRILIK KARARI…
Eşi Sulhi Aksüt’le ayrılma kararı alan Sibel Can, geçtiğimiz ayın top-listine yerleşen isimler arasındaydı. Çıkardığı yeni albümünün tanıtımıyla sıkça gündeme gelen sanatçı, yoğunlaştırdığı konser programlarıyla da dikkatleri üzerine topladı. Can, yazılı, görsel ve e-basın toplamında 484 habere konu olurken, ekranlarda kendisine ayrılan süre ise 20 saate yaklaştı.


SPOR GÜNDEMİ

FENERBAHÇE YENİDEN ZİRVEDE…
Medya Takip Merkezi’nin (MTM) düzenli olarak hazırladığı ayın medya gündemi raporu sonuçlarına göre; birkaç aydır tahtını Beşiktaş’a kaptıran Fenerbahçe, kısa bir aradan sonra yeniden zirveye yerleşti. Temmuz ayında, basının en çok ilgi gösterdiği spor kulübü olan Fenerbahçe, ay boyunca, 10 bin 758 habere konu edildi. Medyatik takımın ekranlarda kalma süresi ise 70 saati aşkın oldu.

GALATASARAY YÜKSELİŞTE…
MTM’nin yaptığı aynı araştırma sonuçlarına göre; ayın en dikkat çeken bir diğer spor kulübü Galatasaray oldu. Toplam 9 bin 635 haberde yer alan Galatasaray, özellikle UEFA Avrupa Ligi ön eleme maçlarında sergilediği başarılı performansıyla ve yaptığı flaş transferlerle dikkatleri üzerine çekti. Galatasaray’ın ekranlarda kalma süresi ise 80 saate yakındı.

BEŞİKTAŞ BOMBA TRANSFERLERİYLE GÜNDEMDE…
İspanya'da Barış Kupası’na katılan Beşiktaş, ayın en çok konuşulan bir diğer spor kulübüydü. İtalyan savunma oyuncusu Ferrari ile yaptığı anlaşmayla da dikkatleri üzerine çeken Beşiktaş, ay boyunca 9 bin 82 haber ve yazıda yer aldı. Beşiktaş’ın ekranlarda kalma süresi ise 65 saati aşkındı.
Ayın En Medyatik Spor Kulüpleri
No Adı Temmuz Haziran Artış Yüzdesi (%)
1 Fenerbahçe 10.758 18.312 -41
2 Galatasaray 9.635 13.128 -27
3 Beşiktaş 9.082 17.396 -48
4 Trabzonspor 4.723 7.013 -33
5 Sivasspor 2.722 4.096 -34
MTM Medya Takip Merkezi'nin, Temmuz ayında 1700'ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir.


Medya Takip Merkezi’nin aynı araştırma sonuçlarına göre; ayın medyaya en çok konu olan diğer spor kulüpleri, 4 bin 723 haberle Trabzonspor ve 2 bin 722 haberle Sivasspor oldular.
Ayın En Medyatik Sporcuları
No Adı Temmuz Haziran Artış Yüzdesi (%)
1 Matias Delgado 1.340 529 153
2 Arda Turan 1.289 1.331 -3
3 Mehmet Topuz 1.052 6.444 -84
4 Alex De Souza 1.034 502 106
5 Roberto Carlos 968 921 5
6 Cassio Lincoln 889 1.024 -13
7 Hidayet Türkoğlu 864 919 -6
8 Daniel Guiza 815 476 71
9 Deivson Rogerio Da Silva 810 1.201 -33
10 Fatih Tekke 741 369 101
MTM Medya Takip Merkezi'nin, Temmuz ayında 1700'ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir.


GÜNDEME MATIAS DELGADO DAMGASINI VURDU…
Beşiktaş yönetiminin, sakatlığı bulunan Arjantin'li Delgado ile sözleşmesini askıya alacağı konusu ardından Delgado’yla yeniden anlaşma sağlaması, basının yakın markaja aldığı gelişmelerden biriydi. Yaklaşık altı ay oynayamayacağı açıklanan Delgado, ay boyunca toplam 1.340 haber ve yazıya konu edildi. Medyanın en çok yer verdiği isim olan Delgado, 6 saate yakın ekranlardaydı.

GALATASARAY’A YENİ KAPTAN: ARDA TURAN…
Galatasaray kaptanlığına getirilen Arda Turan, Temmuz ayında, basının her adımını izlediği ve her habere dönüştürdüğü bir diğer sporcu oldu. Geçtiğimiz ayın en çok konuşulan ikinci futbolcusu olan Arda Turan, ay boyunca, 1.289 haberde yer aldı. 30 saate yakın ekranlarda yer verilen Turan’a, TV kanallarının ilgisi Delgado’dan daha yüksek oldu.

MEHMET TOPUZ DÜŞÜŞTE…
MTM’nin hazırladığı ayın spor gündemi raporuna göre, Haziran ayında sporcuların Top 10 listesinde zirvede yer alan Mehmet Topuz’a ilgi Temmuz ayında dikkat çekici bir düşüş gösterdi. Önceki aya oranla haber sayısı % 84 oranında azalan Topuz, 1.289 haber ve yazıya konu edildi ve listede üçüncü sıraya geriledi.


Ayın dikkat çeken diğer başlıkları;
5-7 Haziran tarihleri arasında, İstanbul Park Pisti'nde yapılan Formula 1, Temmuz ayında da gündemdeki yerini korudu.
Galatasaray’ın yeni Teknik Direktörü Frank Rijkaard, spor basınının markajına giren isimler arasındaydı. Rijkaard ay boyunca, 2 bin 541 haberde yer alarak, ayın en medyatik teknik direktörü oldu.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN