forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

TRT Engellilere özel yayıncılık yapacak...

Aktif .

ETİKETLER:Engelli TVlTRT

tv adamGörme engelliye ses, işitme engelliye altyazı desteği geliyor... Uygulama Haziran'da devreye giriyor. 

TRT, işitme ve görme engelli vatandaşların televizyon izleyebilmesi için gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan uydu destekli sistemi Türkiye'ye getiriyor. Proje fikri İstanbul Milletvekili Bülent Turan'ın seçim kampanyası sırasında ortaya çıktı. İstanbul'da yürüttüğü seçim kampanyası sırasında işitme engelli bir gencin 'televizyon izleyemiyorum yardımcı olun' talebi üzerine Turan konu üzerinde çalışmaya başladı.

TBMM Araştırma Merkezi dünyadaki uygulamalar üzerinde bir çalışma başlatırken gelişmiş ülkelerde işitme engellilerin televizyon izlyebilmesi için anlık altyazı sistemi uygulandığı görüldü. Sistemin Türkiye'ye taşınması için TRT ile temasa geçidi TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin projeye destek vererek düğmeye bastı. Bu çerçevede sesli ve yazılı betimleme sistemi olarak bilinen Audio Description TRT kanallarında kullanılacak.

Önce altyapı çalışmaları yapıldı. Altyazı sistemi için uydu kiralandı. Sistemin engelli vatandaşların televizonlarına ulaştırılması için de Uydu Head-End Sistemi satın alındı. Sözkonusu sistem sadece işitme engelliler için değil görme engelli vatandaşlar için de kolaylık sağlayacak. İşitme engelliler için altyazı oluşturan sistem görme engelli vatandaşlar için de sesli betimleme tekniği kullanarak görsel metinlerin anlaşılmasını kolaylaştıracak.

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN