forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Miroğlu ile Çandar arasında büyük kavga

Aktif .

cengizcandar-orhanmirogluOrhan Miroğlu Kürt sorununun çözümü konusunda Gazeteci Cengiz Çandar'a yönelik ağır suçlamalarda bulundu. Çandar'ın Miroğlu'na verdiği cevap da sert oldu.

Orhan Miroğlu geçen günlerde bir gazeteye verdiği röportajda AB'nin ve bazı Türk aydınlarının PKK'nın silah bırakmasını istemediğini söylemiş ve bu aydınlardan birinin de Cengiz Çandar olduğunu iddia etmişti.

Miroğlu'nun bu sözleri Ülke TV'de konuşuldu.  Ülke'de Bugün Programı'nda Ersoy Dede'nin  sorularını yanıtlayan Miroğlu o sözlerini yineledi ve Gazeteci Cengiz Çandar'ın Avrupa'da bir konferanta ''Ben PKK'nın yerinde olsam silah bırakmam'' sözlerini hatırlattı.

Bazı Türk aydınlarının PKK'nın şiddetine tolerans tanıdığını söyleyen Miroğlu Taraf'tan ayrılmasının en büyük sebebinin de bu olduğunu belirtti.

Çengiz Çandar ve onun gibi aydınların Kürt Sorunu konusundaki sözlerinin hiçbirinin gerçekleşmediğini  ve  onların PKK ağzıyla konuştuğunu ifade eden Miroğlu; ''O kulvarlarda dolaşırsanız üslubunuz PKK'nın üslubundan farklı olmaz'' dedi.

Kendisi ve Kemal Burkay için hain suçlamalarına cevap veren Miroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kürt aydınlarını  bu şekilde suçlamak belki PKK'nın içindeki Kemalist İttihatçılarının işi olabilir ancak bu Cengiz Çandar'ın işi olmamalı. Cengiz Çandar PKK'nın neden silah bırakmaması gerektiğini bize izah etsin. Çandar'ın son yazılarına baktığımızda o ve onun gibi düşünenler hükümet, Öcalan'la görüşüyor ama siz bu oyuna gelmeyin demeye getiriyorlar.''

Orhan Miroğlu'nun bu sözlerine Cengiz Candar Radikal gazetesinde ki  köşesinden sert cevap verdi.

Türkiye ile Kürtlerin barışması ve beraberliği için yıllardır didindiğini ve sırf bunun için kitaplar yazdığını söyleyen Çandar Miroğlu'nun sözlerini ahlaksızlık olarak yorumladı.

Kürt Sorununa yaklaşımı nedeniyle yıllar boyu sayısız saldırıya ve  iftiraya uğradığını  ve psikolojik harekâtın hedefi haline getirildiğini söyleyen Çandar,  ''Bunun son örneklerinden biri, geçen yıl Londra'da bir dergiye verdiğim söyleşideki bazı cümlelerin bağlamından kopartılarak kullanılması oldu. Bu psikolojik harekâta epey bir süredir Orhan Miroğlu adlı kişi de katılmış bulunuyor. Provokasyonlarına kapılmak istemediğim için kendisine bugüne kadar cevap vermedim. Ancak, son olarak, hakkımda utanmadan sarf ettiği sözler nedeniyle bir açıklama yapmak gereğini duyuyorum. Cengiz Çandar gibi Türk aydınları da Avrupa'ya gittiklerinde PKK'nın silah bırakmaması gerektiğini söylerler" sözleri bir ahlaksızlık örneğidir''.

Bu yapılanın psikolojik harekâtın devamı olduğunu belirten Çandar, psikolojik harekâtin kendisini bugüne dek yıldıramadığını söyledi.

''Kürtlerin arasında 'cahş' ve 'korucu' gibi sıfatların ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum. Bu tür insanlarla hiçbir zaman işim olmadı ve bundan sonra da olmayacak. Ülkemin kanayan yarası Kürt sorununun çözümü için ömrümün sonuna kadar çalışmaya devam edeceğim''
.

Haber7.com

DKM ARŞİVİ