forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Bir kara propaganda planı daha ortaya çıktı...

Aktif .

hdd-belgeGenelkurmay’ın, Ergenekon davasını yürüten mahkemeye gönderdiği hard disklerle ilgili hazırlanan rapordaki bir belgede, Aydınlık başta olmak üzere ulusalcı dergilerin maddi destekle güçlü bir konuma taşınması isteniyor.

Zaman Gazetesi'nin haberine göre, 4 Mayıs 2007 tarihli belgede sözkonusu yayın organlarına çok sayıda abone yapılması, ilan ve reklam verilmesi, çıkaracakları kitap ve dergilerin alınması talep ediliyor.

Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ‘İnternet Andıcı’ kapsamında ulaşan Genelkurmay hard diskleri üzerinde naip hâkim Hüsnü Çalmuk’un iki buçuk yıldır devam eden incelemesi tamamlandı. 235 bin dosyayı inceleyen hâkim, hazırladığı dört klasörlük raporu mahkemeye sundu. Bilgi destek faaliyetleri çerçevesinde 4 Mayıs 2007’de hazırlanan ‘Etkinlik 4.5.doc’ isimli belgede bazı medya organlarının desteklenmesi, aylık 5-7 bin TL gibi katkılarla daha güçlü konuma taşınması isteniyor. Genelkurmay Bilgi Destek Dairesi Başkanlığı’nın kara propaganda amacına yönelik planı doğrultusunda Doğu Perinçek’in kontrolündeki Aydınlık Dergisi’nin desteklenmesinin uygun olacağı, bu grubun yayınladığı diğer dergi ve kitapların satın alınabileceği dile getiriliyor. Yine marjinal yayınlarıyla öne çıkan Yaşar Hacısalihoğlu yönetimindeki Jeopolitik Dergisi’ne özel sayılar yaptırılabileceği, bu yayınların çeşitli kurumlara ücretsiz gönderilebileceği ifade ediliyor. Belgede ayrıca, “... Tirajı düşük, ancak etkileme gücü yüksek gazete ve dergiler, bedava abonelik, indirimli abonelik gibi  uygulamalarla desteklenebilir.” ifadeleri yer alıyor.

Ergenekon davasını yürüten İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Genelkurmay’ın kara propaganda amaçlı kurduğu internet sitelerini yöneten bilgisayarların hard disklerini 9 Temmuz 2010 tarihli ara kararıyla istemişti. Genelkurmay Başkanlığı da söz konusu hard diskleri mahkemeye göndermişti. Harddiskler üzerinde yaklaşık 2,5 yıldır devam eden incelemesini tamamlayan naip hâkim Hüsnü Çalmuk, 4 klasörlük raporunu mahkemeye sundu. 235 bin dosya incelenerek hazırlanan rapor, toplam 1336 sayfadan oluşuyor.

Raporda en dikkat çeken noktalardan biri Genelkurmay tarafından  kara propaganda için bazı medya organlarının örtülü olarak desteklemeyi planlaması. Genelkurmay Bilgi Destek Dairesi Başkanlığı’nca bilgi destek faaliyetleri kapsamında 4 Mayıs 2007’de hazırlanan “Etkinlik 4.5.doc” isimli belgede, “Medya, İnternet ve Sivil Toplum Örgütlerinin Bilgi Destek Faaliyetlerinde Daha Etkili Olarak Kullanılabilmesine İlişkin İnceleme” başlığı altında yürütülecek faaliyetlere yer verilmiş. Belgede, günümüzde internet ve medyanın kitleleri yönlendirme, ikna etme, gerçekleri sulandırma, saklama veya güçlendirme gibi işlemler için kullanıldığı belirtiliyor. Bu çerçevede bazı medya organlarının örtülü bir biçimde desteklenebileceği ifade edilirken, yayın organına ‘sivil veya emekli güvenilir kişiler’ tarafından çok sayıda abonelik yapılabileceği, ilan ve reklamların bu medya organlarına verilebileceği, çıkaracakları kitap ve dergilerin de alınabileceği vurgulanıyor.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN