forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Milliyet'in yaptığı 'Katkı' mı; 'Sabotaj' mı?

Aktif .

milliyet-tutanaklar

Milliyet Gazetesi'nin 'İmralı Tutanakları'nı yayınlaması büyük bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Derya Sazak haberi savunurken, Yalçın Akdoğan ise haberin sabotaj olduğunu belirtti.  

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Derya Sazak, 'Sürece Kaktı' başlığıyla bugünkü yazısında tutunakları 'Sürece Katkı' sağlamak için yayınladıklarını savundu. 

(...)

 Elbette bu süreçte herkese büyük bir sorumluluk düşüyor.

Milliyet olarak biz de bu tarihsel süreçte üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız.
Türkiye’yi otuz yıldır uğraştıran, kimi zaman “iç savaş” ortamı yaratan, binlerce masum insanın canını alan, Türkiye’nin trilyon dolarlık kaynaklarını yok eden PKK sorununun “barışçı” yoldan çözümü için gazetecilik çerçevesinde üzerimize düşeni yapacağız.
Ancak bu sorumluluk gazeteciliğin “olmazsa olmaz” kuralı olan habercilikten, kamuoyunu bilgilendirme görevinden bizi alıkoymaz. Koymamalı da... Geçmişte “Johnson Mektubu”, 12 Eylül öncesi “uyarı mektubu” neyse bu da bir gazetecilik örneğidir. ABD’de Vietnam Savaşı’nın en hararetli günlerinde New York Times ve Washington Post gazeteleri tarihe “Pentagon Belgeleri” diye geçen Savunma Bakanlığı’nın gizli raporunu yayımlayabilmiştir.
İmralı Zabıtları’nı, Türkiye’nin ihtiyacı olan “şeffaflığın” gereği olarak yayımladık.
Böylece İmralı’da “kapalı kapılar ardında” ayrılık, özerklik, toprak, APO’ya af gibi “sözler verilmediğini” de en azından bu zabıtlarda gördük. Ve kamuoyuna sunduk.
Bu bizim “habercilik namusumuz”un gereğiydi.
Namık’ı ve emeği geçen tüm arkadaşlarımızı kutlarım.

Yazının Tamamı 

milliyet-tutanaklar

 

YALÇIN AKDOĞAN: SABOTÖRLER İŞBAŞINDA

Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, Star Gazetesi'ndeki köşesinde kaleme aldığı "Sabotörler İşbaşında' başlıklı yazısında Milliyet'te yayınlanan tutanakların sürece katkı sağlamayacağı görüşünü savundu... 

(...)

Dün Milliyet’te BDP milletvekillerinin Öcalan’la görüşme tutanağı olduğu öne sürülen bir haber yayınlandı. Yalan-yanlış şekilde tutulan bazı notların veya değerlendirmelerin basınla paylaşılması ve çözüm sürecinin muhtevası olarak takdim edilmesi çok büyük bir aymazlıktır.

Daha önce de söylediğim gibi, Kandil böyle bir zamanda çözüme ulaşılmasını peşinde koştuğu hayallere aykırı görüyor. 2014’ten itibaren yaşanacak üç seçimin silahların gölgesinde geçmesini isteyen ve Suriye’de bir oldu bitti yapmaya çalışan PKK, makul bir zeminde sorunun aşılmasından rahatsızlık duyuyor. Kamuoyunun basında çıkan haberlere aldanmadan çözüm iradesini koruması büyük önem taşıyor. Terör belasından kurtulmak gibi milli bir meselede basının daha duyarlı olması, bu tür sabotajlara alet olmaması gerekir. Bu, haberciliği aşan, psikolojik harekata alet olunan vahim bir durumdur.

Yazının tamamı...

DKM ARŞİVİ