forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Hürriyet'in Almanya'da başı belada...

Aktif .

hurriyet logooHürriyet'in Almanya baskılarının yöneticileri “usulsüzlük” yapmakla suçlanıyor..

Hürriyet gazetesinin Almanya baskısında görevli yöneticilerinin Alman yasalarını çiğneyerek hareket ettiği yönündeki iddialar ortalığı karıştırdı.

Zaman Gazetesi Almanya baskısının haberine göre, gazetede çalışanlar adında hareket eden sendika savcılığı göreve çağırdı. Doğan Medya Grubu’nun “amiral gemisi” olarak bilinen Hürriyet’in Frankfurt’taki redaksiyonunu kapatma şekli Alman basınına da yansıdı.


Hürriyet gazetesinin ani bir kararla Frankfurt yakınlarındaki Avrupa haber merkezini 1 Mart 2013 tarihi itibariyle kapatma kararı alması ve onlarca çalışanına bir anda çıkış vermek istemesi Alman basınında geniş yankı buldu. Bild, Die Welt ve Frankfurter Allgemeine Zeitung gibi Almanya’nın önde gelen gazeteleri gelişmeleri okurlarına detaylı şekilde duyurdu.

Alman gazeteleri bu kapsamda Hürriyet Avrupa’nın çalışanların örgütlülüğünü temsil eden sendikayı “görmezden gelir” şekilde hareket etmesi hakkında, “Doğan Medya, Avrupa yazılışlarını neden kapattı? Ani kapatma kararı şirketteki çalışanların sendikalaşma girişimine yönelik bir hamle mi?” türünde yorumlara yer verdi.

Sivilmedya.com adlı sitede yer alan habere göre Frankfurt’taki Doğan Medya yönetimi ve gazetenin İstanbul’daki sahipleri, yıllarca sendikalaşmaya karşı çalışanlarına baskı uyguladı. 2012′de yazı işlerinden üç çalışanın, işyeri işçi temsilciliğinin kurulmasına ön ayak olması, hem İstanbul hem de Frankfurt’taki yönetim tarafından hoş karşılanmadı.

ALMAN BASINI: SAVCILIK İLGİLENİR

Türkçe yayın yapan medya haberleri portalında yer alan haberin devamında şu ifadelere yer verildi: “Die Welt Gazetesine konuşan ülkenin en büyük sendikalarından Verdi’nin basın sektörü sorumlusu Manfred Moos, Doğan Medya Grubunu sert bir dille eleştirirken şunları söyledi: Eğer gazetenin Avrupa merkezi, işyeri işçi temsilciliği kurulduğu için kapatıldıysa bu bir suçtur. Bununla da artık savcılık ilgilenir.” Doğan Medya şirketi, Avrupa baskılarının içeriğinin artık İstanbul’da hazırlanacağını duyurdu. Buna gerekçe olarak da gazete satış sayılarının giderek düşmesi gösterildi.”

Bu arada Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) gazetesi ise Hürriyet hakkındaki iddiaları “gazetenin satışları 15 bine kadar düştü” bilgisine dikkat çekerek duyurdu. Bu kapsamda sektörde Hürriyet’in Avrupa’da yayınına devam edecek olmakla birlikte, yaşanan gelişmelerden ötürü hem okur, hem de ilan müşterisi kaybedeceği iddia ediliyor.

HATALI YÖNETİCİ ATAMALARI ELEŞTİRİLİYOR

Yine Sivilmedya.com’un haberine göre Doğan Medya İşyeri İşçi Temsilcisi Başkanı Naki Çolak, Alman basınına şu demeci verdi: “Bir hafta önce Doğan Medya Yönetimi personel sayısında azalmaya gidileceğini ve yazıişlerinin tamamen kapatılacağını çalışanlara bildirdi. Yıllardır yapılan hatalı yönetici atamaları hızlı tiraj düşüşünü de beraberinde getirdi. Şimdi bunun faturası çalışanlara kesiliyor. Alman İş Mevzuatı Yasası gereği çalışanların işi, bugünden yarına ellerinden alınamaz. Çalışanların haklarını sonuna kadar arayacağız.” Haberlerde kapatma kararının aniden açıklanması ve çalışanların zor durumda bırakılması eleştirildi.

ZAMAN-ONLINE.DE

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN