forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Okur Temsilcisi'nden Hürriyet'e Başörtülü Penguen ayarı...

Aktif .

Timaş Yayınları'nın açıklamasıyla ortaya çıkan Hürriyet'in 'Başörtülü Penguen' haberi nedeniyle Hürriyet'in Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, bir açıklama yaptı. 

“Başörtülü Penguen” gazetecilik hatası diye yazan Bildirici, Timaş Yayınları'nın kitabın İngilizce orjinalinde de benzer fotoğrafın olduğu yönündeki açıklamasından sonra Hürriyet'in haberinin savunulacak bir tarafının kalmadığını yazdı. 

"(...) Oysa haber, ilk bakışta dört başı mamur hazırlandığı izlenimi veriyordu. Kitaptaki görseller alınmış; Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız ve Prof.Dr.Ayla Oktay’ın görüşüne başvurulmuştu. Üzerinde çalışılmıştı.

Fakat çok önemli bir eksiği vardı; suçlanan Timaş Yayınevi ile görüşülmemişti. Haberi yazan Hürriyet muhabiri Şebnem Arat, o gün Timaş’ı arayıp “başörtülü pengueni” sorsaydı; hem kendisi hem de gazete bu yanlışa düşmeyecekti. Tabii o haber sayfaya girerken de editoryal süzgecin devreye girmesi, “Suçlanan tarafın görüşü neden haberde yok” sorusunun sorulması gerekliydi.

Haberde suçlanan tarafın görüşünü almak gazeteciliğin temel ilkelerinden. Hem de evrensel gazetecilik deneyimlerinin yıllar içinde damıtılmasıyla oluşan bir ilke. Muhabirlerin bu ilkeyi bir gazetecilik fantezisi ya da haberin çekiciliğini ortadan kaldırabilecek bir mekanizma olarak görmemesi gerek. “Öbür taraf ne diyor?” sorusunu sormak, suçlananı olduğu kadar gazetecinin de korunmasını sağlar."

Yazının tamamı için tıklayın... 

DKM ARŞİVİ