forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Cumhuriyet Gazetesi'nde neler olacak?

Aktif .

Cumhuriyet gazetesinin yönetiminden sorumlu olan Cumhuriyet Vakfı'nda yapılan seçimleri yenilikçilerin adayı olan Önder Çelik kazandı. 

T24 genel yayın yönetmeni Doğan Akın, yazısında seçim sürecini analiz etti ve gazetenin Ergenekoncu-Ulusalcı çizgisinden rahatsız olan isimlerin temsil ettiği Yenilikçi kanadın, kısa süre içinde gelenekçi kanadı tasfiye edebileceğini ileri sürdü. 

Doğan Akın'ın "Cumhuriyet gazetesinde neler oluyor?" başlığıyla yazdığı ve Cumhuriyet Gazetesi'ni analiz ettiği yazısından önemli bölümler...

Türkiye medyası, medya dışında işleri olan patronların haberciliği öteleyen öncelikleri, iktidarın tahammülsüzlüğü ve medya elitlerinin elde edilmiş kayıtsızlıkları eşliğinde yine bir darboğazdan geçerken Cumhuriyet, "patronsuz" bir "kurum" olarak önem taşıyor. Ancak Cumhuriyet içinde ciddi bir "gazetecilik" anlayışı da tartışılıyor.

(...) Gazetenin yönetiminde en tepede Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu bulunuyor. Genel Yayın Yönetmeni'nden Yayın Kurulu üyelerine kadar gazete yönetimini ve yayın politikasını tayin eden yetkili organ Vakıf Yönetim Kurulu.

Vakıf Yönetim Kurulu, sancılı süreçlerden birini, Engenekon davası kapsamında dört yılı aşkın bir süredir tutuklu olarak yargılananMustafa Balbay'ın yerineUtku Çakırözer'in Ankara Temsilciliği'ne atanmasında  yaşadı. Ancak Balbay'ın itirazına rağmen bu atama yapıldı.

DENGELEYİCİ BİR İSİM ORHAN ERİNÇ

Ergenekon soruşturması kapsamında sabaha karşı evinden gözaltına alınıp sorgulanması haklı tepkilere yol açan İlhan Selçuk'un vefatının ardından Temmuz 2010'da Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı'na, geçiş sürecini yönetmek üzere "dengeleyici" bir isim olarak Orhan Erinç getirildi.

Vakıf Yönetim Kurulu, 2 Nisan'da, bu kez, vakfın kuruluş senedini de yazan Prof.Aydın Aybay'ın vefatı üzerine yeni Yönetim Kurulu üyesini atamak üzere toplandı.

GELENEKÇİ KANAT'TA 6 İSİM VAR!

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu için "iki gruptan oluşuyor" diyebiliriz. Birinci grubu"gelenekçi" diye adlandırabileceğimiz üyeler oluşturuyor. Gelenekçi kanatta şu isimler yer alıyor:

Alev Coşkun, Şükran Soner, Mustafa Balbay, İnan Kıraç, Nevzat Tüfekçioğlu(Koç grubunda çeşitli kademelerde çalışmış eski bir Hesap Uzmanı) ve Yunus Nadi'nin torununun damadı Şevket Tokuş.

YENİLİKÇİ KANATTA 5 İSİM YER ALIYOR

Vakıf Yönetim Kurulu'nda, gazetenin "Ergenekoncu - Ulusalcı" bir atmosfer yansıtmasından rahatsız olan ve"yenilikçi" kanat diyebileceğimiz üyeler de şu isimlerden oluşuyor:

Orhan Erinç,  Hikmet Çetinkaya, İbrahim Yıldız, Cüneyt Arcayürek ve Akın Atalay.

VAKIF YÖNETİMİNDEN ÖNEMLİ KARAR

Vakıf Yönetim Kurulu, "gelenekçi" kanada mensup altı, "yenilikçi" kanada mensup beş üyeyle 2 Nisan Salı günü, Prof. Aydın Aybay'ın yerine yeni üye seçmek üzere toplandı. Gazetede "Maliye Yaşamından" başlıklı haftalık yazılar kaleme alan Cumhuriyet'in eski yeminli mali müşaviri Mustafa Pamukoğlu gelenekçi kanadın adayıydı. Yenilikçi kanadın adayı ise, daha önce de Yönetim Kurulu üyeliğinde bulunan Önder Çelik oldu.

Yazının tamamı için tıklayın...

 

 

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN