forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Habertürk'ün röportajı hayali mi?

Aktif .

haberturk-mansetHabertürk'ün, PKK'ya bağlı DHP eski lideri Meral Kıdır ile yapıldığını ifade ettiği röportajın, gerçeği yansıtmadığı iddia edildi.

23 Aralık 2012 tarihli Türkiye Gazetesinin manşetinde Melik Duvaklı imzasıyla yayımlanan haberde, PKK'ya bağlı Devrimci Halk Partisi (DHP) eski lideri Meral Kıdır'ın Abdullah Öcalan'ın ikinci eşi olduğu bilgisi yer alıyordu. Haber, hemen hemen bütün medya organlarında kullanıldı ve gazeteciler Meral Kıdır'ın peşine düştü. 25 Aralık 2012 tarihinde Habertürk Gazetesi muhabiri Zülfikar Aydın, Kıdır'ı bulduğunu iddia ederek, onun ağzından açıklamaların yer aldığı bir röportaj yayınladı. “Öcalan'ın eşi değilim” başlığı ile verilen manşetin spotunda, “Apo'nun ikinci eşi ve albay kızı olduğu iddia edilen Meral Kıdır'ı Habertürk buldu: Karısı değilim, astsubay kızıyım” ifadeleri yer alıyordu. Haberde kim olduğu belli olmayan bir yakınının ağzından da, “Sadece Apo değil, başka PKK yöneticileriyle evlendiği de söylendi. Hiçbiri doğru değil” sözleri kullanıldı. Zülfikar Ali Aydın, Meral Kıdır'ı bulup konuştuğunu iddia ediyordu ancak haberde Kıdır'ın yeni çekilmiş bir fotoğrafı yoktu. İnternette dolaşan çok eski bir fotoğraf kullanılmıştı. Çok geçmeden Aydın'ın röportajının hayal ürünü olduğu ortaya çıktı.

Savcılığa başvurarak Aydın'dan şikayetçi olan Kıdır, dilekçesinde şu ifadelere yer verdi: “24 Aralık 2012 tarihli Habertürk Gazetesinde, Türkiye Gazetesi'nin (bir gün önceki) haberi aynen yayınlanmışken; ertesi gün müvekkilimin ve bir yakınımın herhangi bir açıklaması olmamasına rağmen, müvekkilin ve kim olduğu belirsiz bir yakının ağzından yalanlama yayınlanmıştır. Bu haber de gerçek dışı ve uydurma bir haberdir. Zira haberin lehte ya da aleyhte olması önemli değildir. Önemli olan gerçeği yansıtmasıdır.”

Habertürk gazetesindeki haberin sahibi Ali Zülfikar Aydın söz konusu iddilara twitter'dan yanıt verdi:

Meral Kıdır'ın şikayetinin sorulduğu Zülfikar Ali Aydın, net cevap veremedi. Röportajın ses kaydı olup olmadığı sorulduğunda ise, “Sisteme bakmam lazım” cevabını verdi.

Meral Kıdır'la ilgili ilk haberi yapan Melik Duvaklı ise, şunları söyledi: “Röportajın uydurma olduğunu öğrenmiştim ama elimde belge olmadığı için o zaman yazamadım. Meral Kıdır, benden şikayetçi oldu. İfade vermek için gittiğim savcılıkta Zülfikar Ali Aydın'dan da bu uydurma haber yüzünden şikayetçi olduğunu öğrendim.”


 Kaynak: Rotahaber.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN