forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Show TV'nin satışı diğer şirketleri kurtarır mı?

Aktif .

showtvTMSF tarafından 12 şirketine el konulan Çukurova Grubu, Show TV'nin satışı ile birlikte diğer şirketlerini "satılmaktan" kurtardı.

Taraf'ın Ankara Temsilcisi Hüseyin Özay imzalı habere göre el konulan şirketler iade edilebilir.

DİĞER ŞİRKETLER İADE EDİLEBİLİR

Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet'in, TMSF tarafından el konulan Show TV'yi jet hızıyla Ciner Grubu'na satması, TMSF'nin planlarını da altüst etti. Yeni plana göre, Show TV'nin satış geliri olan 402 milyon doların TMSF'nin kasasına girmesi ile birlikte, el konulan diğer şirketlerin iadesi gündeme gelecek. 

KARAMEHMET SATIŞLA İBREYİ DÖNDÜRDÜ

İnterbank'tan kaynaklanan 398 milyon dolarlık borç nedeniyle başta medya olmak üzere şirketlerinin büyük kısmının kontrolünü kaybeden Karamehmet, geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Show TV satışı ile ibrenin yeniden kendisine dönmesini sağladı.

Karamehmet'in 12 şirketine 17 mayısta el koyan, bir hafta sonra da yaklaşık 40 şirketinin hisselerine haciz uygulayan TMSF, alacağını tahsil etmek için, şirketlerin gruplar halinde satışını planlıyordu. 

TMSF'NİN PLANLARI DEĞİŞTİ

TMSF'nin satış takvimini hazırladığı bir dönemde, Karamehmet, Show TV'yi Ciner Grubu'na 402 milyon dolara sattığını açıkladı. Bu satış işlemi ile birlikte, planlar değişti. Buna göre, diğer şirketlerin satışı için acele edilmeyecek.

Öncelikle, Show TV'nin satış gelirinin TMSF'nin kasasına girmesi beklenecek. Satış protokolüne göre, 402 milyon doların tamamı TMSF'ye kalacak. Çukurova Grubu'nun ise TMSF'ye faizi ile birlikte 455 milyon dolarlık bir borcu bulunuyor.

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN