forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

İşte 'Gezi Eylemleri'ndeki Twitter gerçekleri...

Aktif .

ETİKETLER:Twitter

twitterDKM ANALİZ- Gezi Parkı olayları sırasında gündemin bir numaralı maddesi haline gelen Twitter en çok provokatif bilgiler için kullanıldı. 

Provokatif haberler yine Twitter ortamında, diğer kullanıcılar tarafından yalan olduğu ortaya çıkarıldı. Bir anlamda bu tür gerçek dışı içeriklerin panzehiri de twitter'da... 

Ortaya konan verilere göre, Sosyal medya ortamında olumsuz haberlerin olumlu haberlere göre paylaşım oranı yüzde 80'lerde... 

SAHTE HESAPLARI KİM YÖNETİYOR?

Türkiye'de aktif kullanıcı sayısı 5 milyonu aşan Twitter'da milyonlarca da sahte hesap var. Gezi Parkı Olayları'nda tansiyonun yükseldiği 29 Mayıs - 2 Haziran tarihleri arasında Türkiye Twitter kullanımı doruk noktasına ulaştı. Atılan mesaj sayısı bir anda yüzde 80 arttı. 500 bin yeni hesap açıldı. Aktif olmayan kullanıcı hesapları aktif olmaya başladı. 

Twitter ve Facebook gibi sosyal medya mecralarından yalan haberler yayıldı. Gerçek olmayan fotoğraflar ve videolar paylaşıldı. İçinde 'Nefret Suçu' denilebilecek onbinlerce paylaşım yapıldı. 

Bu bilgileri paylaşanlar veya yayanlar bilgilerin doğruluğunu, suç unsuru olup olmadığını hiç arama gereği duymadı.   

Kanunlar ise bu süreçte yetersiz kaldı. 

MAĞDURLAR HAKLARINI NASIL ARAYACAK?

Kamu düzenini korumakla görevli devlet erki bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de Sosyal Medya ortamında çaresiz kaldı. 

Böyle olağanüstü dönemlerde yaşanan mağduriyetler zirve yaparken, insanlar sosyal medya ortamından gelen çeşitli tehlike, hakaret ve yalan haberlerle nasıl başa çıkacak?

İşte bu nokta çok net değil... 

HERKESE VAR TÜRKİYE'YE YOK!

Hurriyet.com.tr'de yayınlanan habere göre, 2012 yılı Temmuz-Aralık döneminde tüm dünyada 30 hükümet tarafından ‘Twitter’a yapılan bilgi talebinin yüzde 59’u karşılanırken, Türkiye’nin isteklerinin ise hiçbirine cevap verilmedi. Diğer taraftan ‘Twitter’dan resmi bilgi alınması bile 1 yılı buluyor.

Peki Twitter hesabı olanların bilmesi gereken  hukuki hakları neler? 

1) Twitter hangi bilgileri tutuyor?

- Birçok Twitter kullanıcısına ait bilgiler halka açık. Kullanıcı isterse yazdığı mesajlarla birlikte fotoğrafını, bulunduğu yeri, kısa özgeçmişini ve kendisine ait bir web sitesinin adresini adına açtığı mikroblogda herkesle paylaşıyor. Bunun dışında Twitter gerçek zamanlı iletişim esasına dayalı olduğundan, kullanıcıya ait bazı bilgileri sadece belli bir süre için saklıyor.

2) Bu bilgiler nasıl saklanıyor?

- Twitter güvenlik birimlerinden gelen, devam eden hukuki bir süreç kapsamında bilgileri arşivleme taleplerini kabul ediyor. E-posta üzerinden de kabul edilen taleplerde kullanıcının Twitter adresinin belirtilip talebin bir yetkili tarafından imzalanması, Amerikan hukukuna göre ilgili yasa maddesinin belirtilmesi gerekiyor?

3) Bilgiler devletle paylaşılıyor mu?

- ABD yasaları, Twitter’a gerekli durumlarda güvenlik güçlerine bilgi verme sorumluluğu yüklüyor. Şirket de bu kapsamda bir mahkeme kararı olması halinde mesajlar, DM’ler, fotoğraflar gibi kişisel bilgileri güvenlik birimleriyle paylaşabileceğini belirtiyor. Ancak kullanıcının başka bir isim üzerine sahte bir kullanıcı hesabı açmış olması durumunda şirket sorumululuk kabul etmiyor.

4) Twitter kişisel bilgilerini devletle paylaşırken kullanıcıyı bundan haberdar ediyor mu?

-Eğer mahkeme bunun yapılmasının yasaklanması yönünde bir karar almadıysa, şirket politikası gereği kullanıcıya bilgilerinin güvenlik güçleriyle paylaşıldığını söylüyor.

5) Yabancı ülkeler yararlanıyor mu?

- ABD kanunları, Twitter’a yabancı ülkelerin yasa kuruluşlarının da bilgi için başvurabileceklerini belirtiyor. Ancak bu yine ya ABD mahkemeleri üzerinden alınan bir karar ya da ABD ile yapılan bir karşılıklı hukuk anlaşması kapsamında olabiliyor. Twitter gerekçeleri inceleyerek bu tür talepleri de değerlendiriyor.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN