forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Rahmi Turan yeni bir muhalif gazete hazırlığında...

Aktif .

ETİKETLER:Rahmi Turan

rahmi-turanSözcü Gazetesi'nin fikir babası Rahmi Turan'ın öncülüğünde yeni bir muhalif gazete daha hazırlanıyor. Rahmi Turan, sonbaharda çıkacak yeni gazetenin patronu hakkında ser verdi sır vermedi. 

Rahmi Turan, Turktime.com'daki yazısında gazetenin sonbaharda çıkacağını ve gazetenin patronunun babasının da eski bir gazeteci olduğunu yazdı. 

İşte Turan'ın yazısından çarpıcı bölümler... 

GAZETE SONBAHARDA ÇIKIYOR

Gazetenin alt yapısı kapsamında büyük bir matbaa ve tekin yatırımı yapıldığını açıklayan Rahmi Turan "İstanbul, İzmir, Ankara ve Adana matbaalarımız tamamlandı ve baskıya hazır hale geldi. Denemeler son derece olumlu, baskı kalitesi çok iyi... Makinelerin montajının tamamlanması Haziran ayının ortasına denk geldi." dedi. Gazetenin yayınlanmaya başlanacağı tarihe dair de ipucu veren Turan sonbahar aylarını beklediklerini söyledi.

GAZETENİN ESRARENGİZ GENÇ PATRONU

Turan'ın yazısındaki en dikkat çekici konu ise yeni gazetenin patronajına dair olanlardı. 40 yaşlarında, yurtdışında yaşayan ve babası gazeteci olan bir iş adamının gazetenin patronu olduğunu açıklayan Rahmi Turan isim vermedi.

"İsviçre’de gazetecilik ve matbaacılık öğrenimi yapan bu genç patronu yakın bir gelecekte herkes çok iyi tanıyacak." diyen Rahmi Turan, Hürriyet'in eski patornu Haldun Simavi'nin bu genç ve esrarengiz iş adamı için 14 yıl önce düştüğü not paylaştı: 

“Bak Rahmi” dedi. “O çok yetenekli bir genç, gazetecilikte önemli işler başaracak. Şu sıralarda Star adında bir gazete hazırlığı var. Genel Müdür Kemal Kınacı, sahipleri de Kemal Uzan ve oğulları... Akılları varsa o gençten faydalanırlar...”

DEVLETLE HİÇBİR İŞİ YOK SİYASİLERDEN UZAK BİR İSİM

Yeni gazetenin gizemli patronu için çarpıcı ifadeler kullanan Rahmi Turan genç iş adamı için şöyle yazdı:

Şimdi bakıyorum, o genç patronda da (adını zamanı gelince öğreneceksiniz) aynen Haldun Simavi havası görüyorum.
Devletle hiçbir işi yok. 
Siyasîlerden ve tüm partilerden uzak. 
Medyanın dışında hiçbir iş düşünmüyor. 
Haldun Simavi gibi cesur, bilgili ve güvenilir.
Onun başarılı olması için ben de üzerime düşeni yapacağım.
Ülkemizin de, mesleğimizin de, iktidar yalakası olmayan bağımsız gazetelere son derece ihtiyacı var.

DKM ARŞİVİ