forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Ergenekon kararları dünya medyasında

Aktif .

ergenekon-semaDünyanın önde gelen yayın kuruluşları, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un, Türkiye'deRecep Tayyip Erdoğanhükümetini darbeyle devirme planı yapmaktan müebbet hapis cezasına çarptırıldığını belirtti.

Uluslararası haber ajansı Reuters, 5 yıldır devam eden Ergenekon davasındaki kararların açıklanmasını abonelerine "flaş" haber olarak duyurdu. Haberde, Türk mahkemesinin, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'a müebbet hapis cezası verdiği belirtildi. 

Başbuğ'un Recep Tayyip Erdoğan hükümetini devirme planları içeresinde yer aldığı için bu cezayı aldığı ifade edildi. Genelkurmay eski Başkanı Başbuğ'un yanı sıra bazı muhalefet milletvekilleri, eski üst düzey askerlerin de ağır hapis cezalarına çarptırıldığı dile getirildi. 

Uluslararası haber ajansı AP de, Ergenekon kararlarını abonelerine "flaş" haber olarak duyurdu. Haberde, Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un darbe planı yapma suçundan ömür boyu hapis cezası aldığı belirtildi. 

250 kişinin yargılandığı davanın en ünlü sanığının Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ olduğu da ifade edildi. Davada 21 kişi hakkında beraat kararı verilirken, eski üst düzey subaylarda olmak üzere 40'dan fazla sanığa ceza yağdığı vurgulandı. 

İngiliz Guardian gazetesi de, internet sayfasında verdiği haberde, Türkiye'de Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümetini devirmeye çalışmak suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi. 

Haberde, Ergenekon davasında yaklaşık 300 sanığın hükümeti devirmeye çalışmakla suçlandığı ifade edildi. İngiliz Guardian gazetesi, Ergenekon davası kararının açıklandığı Silivri'de geniş güvenlik önlemlerinin alındığını da haberinde vurguladı. 

İngiliz yayın kuruluşu BBC, asker, hukukçu, yazar ve gazetecilerin de yargılandığı ve 5 yıldır süren davada Türkiye Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un, hükümeti devirme girişimleri içinde yer aldığı için müebbet hapis cezası aldığını belirtti. 

Haberde, 2008-2010 yılları arasında Türkiye Genelkurmay Başkanlığı yapan İlker Başbuğ'un kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddettiği ifade edildi. Haberde, Başbakan Recep Erdoğan'ın siyasi rakiplerini devre dışı bırakmak için bu davayı basamak olarak kullanmakla suçlandığı da vurgulandı. 

Almanya'nın saygın haber dergilerinden Der Spiegel, Ergenekon davası kararlarını internet sayfasında, "Mahkemeden eski genelkurmay başkanına ömür boyu hapis" başlığıyla verdi. Der Spiegel, Türkiye'de asrın davası olarak nitelendirilen ve çok tartışılan Ergenekon davasında kararların açıklandığını belirtti. 

Haberde, 5 yıl içinde 275 sanığın yargılandığını ve mahkemenin 160 tanık dinlediği ifade edildi. Der Spiegel, mahkemenin bugün açıkladığı kararda, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'a ömür boyu hapis cezası verdiğini vurguladı. 275 sanıktan 21'inin ise beraat ettiği belirtildi. 

İsrail gazetesi Haaretz de internet sayfasında Ergenekon davası kararını birinci haber olarak verdi. "Türk mahkemesi, Erdoğan'a darbe girişiminden eski genelkurmay başkanına müebbet verdi" başlığıyla yayınlanan haberde, asker, siyasetçi, akademisyen ve gazetecilerden oluşan yaklaşık 300 sanığın, Türk hükümetine darbe girişi bulunmakla suçlandığı belirtildi. 

Haberde, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un ömür boyu hapis cezası aldığı, ayrıca üç muhalefet milletvekilinin de 12 ile 35 yıl arasında cezalara çarptırıldığı ifade edildi. 

Almanya'nın en yüksek trajlı gazetesi Bild internet sayfasında, Ergenekon davası kararlarına yer verdi. Haberde, 275 sanıklı Ergenekon davasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümetini devirmekle suçlanan üst düzey asker ve muhaliflerin ağır hapis cezalarına çarptırıldığı belirtildi. 21 sanığın ise, Ergenekon davasından beraat ettiği ifade edildi. 

DKM ARŞİVİ